Marin Mlinarić iz Philip Morrisa otkriva zašto su muškarci potrebni HR-u? ‘Empatija nije rezervirana samo za žene’

Marin Mlinarić, član uprave i direktor za ljudske potencijale i organizacijsku kulturu Philip Morris Zagreb, s Women in Adria podijelio je ključne uvide iz svoje gotovo dvadesetogodišnje karijere u kompaniji. Njegovo iskustvo obuhvaća rad na inovativnim projektima, transformaciju poslovanja te promicanje ravnopravnosti i uključivosti unutar organizacije.

Ključni projekti koji su oblikovali transformaciju

Kao voditelj IT-a, Marin je upravljao ključnim projektima koji su definirali njegovu karijeru.

„Osnivanje Philip Morris Albania bilo je potpuno izvan moje zone komfora jer sam se morao fokusirati na razvoj poslovanja, a ne samo na IT,“ prisjetio se. Također, kao Project Manager implementacije SAP sustava u pet zemalja, Marin je pokazao sposobnost vođenja velikih projekata u kratkom roku.

Prelaskom u HR od 2012., Marin je bio ključan u transformaciji kompanije prema proizvodima smanjene štetnosti.

„Naši projekti nisu samo mijenjali poslovanje, već i način na koji pristupamo zaposlenicima i potrošačima. Usmjerili smo se na osnaživanje naših ljudi i stvaranje inovacija koje imaju pozitivan društveni utjecaj,“ rekao je.


Pročitajte više: Nakon pripreme tvrtke uhodajte novog čovjeka – realno i bez ‘šprance’


Promjena uloge HR-a uz tranziciju poslovanja

PMI-ova tranzicija prema proizvodima smanjene štetnosti značajno je utjecala na HR strategiju.

„Morali smo zaposliti potpuno nove profile zaposlenika i razviti kompleksne vještine kod postojećih timova,“ objasnio je Marin.

Dodao je kako su se promjene odrazile na sve aspekte poslovanja: „Od tradicionalnog plasmana proizvoda prešli smo na proizvode koji zahtijevaju direktan angažman s potrošačima. To je tražilo nove pristupe u komercijali, IT-u, lancu opskrbe i korisničkoj podršci“.

Zašto su muškarci potrebni u HR-u?

Marin, koji je započeo karijeru u IT-u, naglašava važnost razbijanja stereotipa o HR-u kao „ženskoj profesiji“.

‘Empatija nije rezervirana samo za žene’

„Neke profesije su kroz povijest tipično vezane za jedan spol i potrebno je dugo vremena da se to promijeni. HR tu nije izuzetak, iako istraživanja pokazuju da su žene puno više empatične pa su u HR-u, ipak empatija nije rezervirana samo za žene. Vjerujem da su jedan od razloga za to zapravo stereotipi koji su nastali u općoj populaciji pa se preliju i u poslovno okruženje. Potrebno je uložiti puno napora da se to promijeni i fokusirati na područja ravnopravnosti, uključivosti i rodne različitosti, gdje svi imaju jednake prilike za profesionalni razvoj, jer je dokazano da takva okruženja pridonose konkurentnosti i dugoročnom rastu kompanije“, poručio je.

Njegov prelazak iz IT-a u HR bio je rezultat strateškog planiranja unutar PMI-a.

„PMI je prepoznao da sam dosegnuo vrhunac u IT-u i ponudio mi novu priliku. Plan je bio sustavan – prvo sam preuzeo veće odgovornosti u IT-u, a potom sam uz formalno obrazovanje prešao u HR“, rekao je.

„Da ste me pitali prije toga da li ću ikada napustiti moj IT koji se duboko ukorijenio u meni i preći u HR, apsolutno bi odgovorio da tako nešto nije moguće. No, kao što vidite u PMI je sve moguće i jedina konstanta je zapravo promjena!“, dodao je.

Raznolikost je snaga

Mlinarić kaže i kako nije bilo problema s implementacijom strategije za unaprjeđenje raznolikosti i inkluzije unutar PMI-a.

„Nismo imali posebnih izazova jer smo već prije 20-ak godina krenuli sa zapošljavanjem žena i na početnim pozicijama kao što su prodajni predstavnici. Tada su one postizale odlične rezultate jer je jedan od glavnih zadataka bio uspostaviti kvalitetne poslovne odnose sa različitim prodajnim osobljem (kao što vidite empatija je potrebna i u prodaji). I tako smo kontinuirano radili na pronalaženju relevantnih profila za sve pozicije te njih dalje razvijali i promovirali bez ikakovih rodnih predrasuda te postigli rezultate koje imamo danas. Na svim razinama organizacije, što uključuje i Upravu, već godinama imamo jednak omjer žena i muškaraca“, ističe.


Pročitajte više: Rad od kuće prihvaća se zbog društvenog pritiska, a dugoročno – škodi


‘Kod nas žene imaju izraženu asertivnost’

Mlinarić se nije previše susretao sa ženama koje imaju problema s asertivnosti kad pregovaraju za sebe.

„Kod nas žene imaju izraženu asertivnost kod pregovaranja jer su konstantno poticane na to. Isto tako i muškarci, nema razlike. Vjerojatno zbog toga što smo dio velike globalne kompanije sa puno zaposlenika i raznih hijerarhija te bez takovog pristupa bi bilo teško postići rezultate, kako poslovne tako i osobne prirode“, naveo je Mlinarić te dodao kako smatra da ipak nema puno kompanija koje podupiru žene u takvim situacijama i istaknuo kako se to mora promijeniti.

„Mislim da poticaj ženama za asertivnost u pregovaranju za sebe mora doći sa vrha i dobiti snažnu potporu kada se nađu u tim situacijama. Ukoliko to naprave žene na najvišim pozicijama, to će se kao primjer preliti i na sve druge razine organizacije“, rekao je.

Ravnopravnost u plaćama: Od certifikacije do održavanja standarda

Philip Morris Zagreb postao je prva multinacionalna kompanija s globalnim EQUAL-SALARY certifikatom 2019. godine, a danas su razlike u plaćama svedene na minimum.

„Ponosan sam što smo već 2018. imali razliku od samo 1,8%, a sada je ta razlika 1,25%, što je unutar statističke pogreške,“ rekao je Marin.

Naglasio je važnost edukacije i osvještavanja svih razina upravljanja.

„Kada zaposlenici razumiju principe ravnopravnosti i uključivosti, rezultati dolaze prirodno,“ dodao je.


Pročitajte više: Ravnopravnost menadžerica u poslovnom svijetu: I dalje zarađuju manje od muškaraca


Pogled u budućnost HR-a

Budućnost HR-a, prema Marinu, leži u digitalnoj transformaciji i primjeni umjetne inteligencije.

„AI može potpuno promijeniti način na koji funkcionira tradicionalni HR – od zapošljavanja do povećanja angažiranosti zaposlenika,“ rekao je.

Istaknuo je i značaj „gig“ ekonomije i novih oblika organizacije rada.

„Rad na daljinu i freelance modeli zahtijevaju nove vještine upravljanja. HR mora biti spreman na analizu podataka, agilno upravljanje projektima i kontinuiranu prilagodbu,“ objasnio je.

Marin je završio porukom o važnosti HR-a u upravljanju kompanijama: „HR je pokretač promjena. Kompanije koje ga pozicioniraju u svoje uprave bit će lideri u poslovnim i društvenim promjenama.“

Foto: Privatna arhiva/Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Zimske muke: Uz ove korake smanjite izglede da dobijete gripu ili...

Nekoliko konstruktivnih koraka može smanjiti izglede da dobijete prehladu ili gripu, poput uravnotežene i kvalitetne prehrane, održavanja osobne higijene, fizičke aktivnosti...
- Advertisment -