7 jasnih znakova da je vaš mobitel hakiran – i kako se zaštititi

Pametni telefoni, kao i svi uređaji povezani na internet, mogu postati meta hakera. Oni su posebno primamljivi jer pohranjuju obilje korisničkih informacija. Ovo su neki pokazatelji koji bi mogli ukazivati na to da je vaš telefon kompromitiran.

Pojava nepoznatog sadržaja na telefonu

Prvi i najočitiji znak hakiranja je pojava nečeg što ne prepoznajete. Ako na telefonu primijetite aplikaciju koju niste instalirali, poruku koja vam je nepoznata ili trošak koji niste odobrili, postoji mogućnost da je telefon hakiran. Također, provjerite povijest poziva.

Usporeno funkcioniranje telefona

Primijetite li da telefon radi sporije nego inače, da se baterija brže troši ili da se u pozadini izvodi neuobičajeno velik broj aplikacija, moguće je da je uređaj zaražen zlonamjernim softverom koji koristi resurse telefona bez vašeg znanja.

Neobjašnjivo povećanje potrošnje mobilnih podataka

Ako se potrošnja interneta na vašem telefonu iznenada poveća bez jasnog razloga, to bi mogao biti znak da aplikacija ili softver u pozadini koristi mrežu za praćenje vaših aktivnosti, piše Moški Svet.

Neobično ponašanje uređaja

Ako aplikacije na vašem telefonu ne rade ispravno, iznenada se uključuju ili isključuju, učestalo se ruše ili ih nije moguće pokrenuti, to može ukazivati na tehnički problem, ali i na potencijalnu prijetnju.

Pojava neočekivanih skočnih prozora

Neočekivano veliki broj oglasa ili skočnih prozora na ekranu može signalizirati prisutnost špijunskog ili zlonamjernog softvera na vašem telefonu.

Slanje neobičnih poruka vašim kontaktima

Ako vas vaši kontakti obavijeste da primaju čudne poruke od vas, to je alarmantno. Hakeri često koriste aplikacije na telefonu kako bi slali poruke s poveznicama na zlonamjerne stranice, iskorištavajući povjerenje vaših prijatelja.

Nepoželjni oglasi nakon preuzimanja aplikacije

Ako nakon instalacije besplatne aplikacije primijetite porast broja oglasa ili neobične aplikacije koje se same pojavljuju, to može ukazivati na hakiranje uređaja.

Obavijesti o pokušajima prijave

Obavijesti o neovlaštenim pokušajima prijave na vaše račune ne smiju se ignorirati. To može značiti da netko pokušava doći do vaših osobnih podataka. Bez obzira na ishod pokušaja, odmah promijenite lozinke.

Instalacija aplikacija bez vašeg odobrenja

Ako primijetite aplikacije na svom uređaju koje niste instalirali, budite oprezni. Takve aplikacije mogu biti osmišljene kao mamac.


Pročitajte više: 7 mjesta gdje se ne biste trebali spajati na javni Wi-Fi


Što učiniti ako je vaš telefon hakiran?

Ažurirajte lozinke

Slaba lozinka može biti glavna točka ulaska za hakere. Osigurajte da su vaše lozinke dovoljno složene, jedinstvene i sigurne. Razmislite o korištenju upravitelja lozinki za stvaranje i pohranu jakih lozinki.

Aktivirajte dvofaktorsku autentifikaciju

Dodajte dodatni sloj zaštite na svoje račune omogućavanjem dvofaktorske autentifikacije.

Skenirajte telefon antivirusnim softverom

Instalirajte antivirusni program i pregledajte uređaj radi potencijalnih prijetnji. Isključite Wi-Fi i mobilne podatke kad ih ne koristite kako biste ograničili pristup zlonamjernih programa.

Uklonite sumnjive aplikacije

Identificirajte i obrišite sve aplikacije koje izgledaju sumnjivo. Obavijestite svoje kontakte da ignoriraju sve neobične poruke koje su možda dobili od vas.

Resetirajte uređaj na tvorničke postavke

Ako se problem ne riješi, razmislite o vraćanju telefona na tvorničke postavke. Budite svjesni da će time svi podaci na uređaju biti izbrisani, pa ovu opciju koristite samo kao krajnje rješenje.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

trik za uštedu na grijanju

Ovaj trik s roletama će vam pomoći da uštedite na grijanju...

Električar je istaknuo jedan iznenađujući trik koji može pomoći da vaš dom ostane topliji, dok istovremeno smanjujete troškove. Savjetuje da naučite...
- Advertisment -