U regiji u kojoj je turizam osnovni generator prihoda, teško je pronaći nešto jedinstveno i neponovljivo što će zadiviti i oduševiti goste. Situacija je još teža na otocima, no uz znanje i viziju struke, taj zadatak nije nepremostiva prepreka. Tako tvrdi Katya Žic Antunović, vlasnica brendova Crocantessa i Moby Dick Gelateria u Malom Lošinju. Njezin poduzetnički put nije bio jednostavan, a tijekom konferencije Žene u turizmu u organizaciji Women in Adria u ožujku govorila je o osobnim iskustvima i izazovima s kojima se susrela.
Izazovi na poduzetničkom putu
– Iz ove lijepe fotelje moj poduzetnički put izgleda jako lijepo kad gledam unazad, no imam dobro pamćenje pa znam da je bio trnovit. Počela sam raditi u tvrtki Porat d.o.o kao ugostitelj i to konobarica. Radila sam u kafiću i u restoranu, no negdje 2003. godine sam počela tražiti nešto drugo – prisjetila se Žic Antunović objašnjavajući kako nije bila zadovoljna činjenicom da sezona na otoku traje najviše tri mjeseca, a potom slijedi devet mjeseci borbe za preživljavanje. Kao majka troje djece željela je više, pa je počela razmišljati o dodatnim edukacijama, ali i mogućnostima kojima bi obogatila ugostiteljsku ponudu.

– Sa suprugom sam u Italiji prošla edukaciju za proizvodnju sladoleda. Naš najveći izazov bila je upravo ta proizvodnja koja je krenula u jednoj maloj kuhinji sa starim, otpisanim strojevima neke bivše tvrtke. Suprugu se nisu sviđali klasični recepti, pa smo počeli raditi sladolede s vlastitom recepturom – priča naša sugovornica koja je slušala sugestije stručnjaka pa su osmislili vlastiti okus sladoleda od smokve i skute, no pokazala se potreba proširenja asortimana.
– Pojavila se potreba proizvodnje kolača i to je bio velik izazov. Moj suprug je inače strojar, a ja sam ugostitelj. Kad nešto zamislim, podijelim to s njim i on to realizira. Dobro surađujemo, a suradnja je jedini način kako opstati. Puno toga ovisi o obiteljskom angažmanu. Unatoč svemu, unazad 25 godina uspjeli smo narasti – objašnjava Žic Antunović.
Pročitajte više: Veganski sladoled revolucija je u svijetu slastica – donosimo 3 recepta
Razvoj ideje o Crocantessi
Posao su proširili na dva dodatna lokala, a potom su poželjeli istaknuti se i ostaviti trag u ugostiteljskoj ponudi otoka.
– Nakon 20 godina rada, negdje u vrijeme korone, nakon što dva mjeseca nismo radili počeli smo razmišljati čime se istaknuti. Istovremeno se javila potražnja za lokalnim proizvodom – suvenirom. Imamo prijatelje na Rabu koji su se hvalili Rabskom tortom, pa smo razmišljali kako bismo mogli napraviti nešto slično – nastavila je Žic Antunović.
Kaže kako je krokant mediteranska slastica prisutna u svim krajevima s više ili manje sličnom recepturom, a razlikuju se oblici i dimenzije.
– Slastica nije lagana za izradu, a htjeli smo izraditi nešto što čovjek može ponijeti sa sobom, da nije jako skupo ni veliko te da se može nositi Izrada iziskuje puno truda i vještine, no upravo je to bilo idealno i tako je nastao brand Crocantessa. Htjela sam nešto s „wow“ efektom – objasnila je Žic Antunović.
S planiranjem su počeli 2022. godine te okupili tim stručnjaka s područja marketinga i dizajna koji su pomogli u razvoju proizvoda. Uz široki osmijeh naša sugovornica priča kako je uz osobni trud i angažman bilo potrebno puno dokumentacije, a da bi usavršili sve aspekte proizvoda, potražili su i stručne savjete.
– Krenuli smo od ideje kako zapakirati proizvod da može duže potrajati, pa su tu bili i upiti prema Prehrambeno – biotehnološkom fakultetu. Za sve je trebalo puno dokumentacije i to je bilo izazovno do te mjere da smo se u siječnju 2023. godine pitali „Što je ovo nama trebalo?“. To nas je, moram priznati, nakratko obeshrabrilo, no eto, Crocantessa je u srpnju iste godine izašla u svom punom sjaju – ponosna je Žic Antunović.
Istaknula je kako je za taj proizvod osvojila brojne nagrade i priznanja, a ima i velike planove.
– Jako smo ponosni na taj naš proizvod i vjerujem da će se iz njega izroditi još projekata. Ovo je sad baš naš, izvorni lošinjski tradicionalni krokant s bademom i šećerom, ali imamo i i druge ideje. Moj plan je otvoriti i „kuću lošinjskog krokanta“, a vjerujem da ćemo imati i raznih predavanja i suradnji sa srednjom školom – pohvalila se Žic Antunović ističući kako velik napor ulaže u to da tradicija ostane živa te da se način i vještina izrade prenesu na mlađe generacije.
Sadržaj je nastao u sklopu projekta “Žene u turizmu”
Foto: Privatna arhiva