Bisera Fabrio, direktorica Predstavništva Hrvatske turističke zajednice u Londonu, ima vrlo zanimljivu karijeru koju je počela u novinarstvu, nastavila u diplomaciji, a od prošle godine dio je tima HTZ-a. Rodom Splićanka, Bisera Fabrio će ove godine proslaviti pola stoljeća života, koji ju je od Splita preko studiranja u Zagrebu i rada u novinarstvu dugom više od 20 godina, odveo do Pekinga, gdje je provela skoro devet godina (uključujući i vrijeme pandemije) radeći kao diplomatkinja, u diplomatskom žargonu, kao „broj 2“, savjetnica i zamjenica šefa misiije.
Za Women in Adria je ispričala što je značilo preseljenje u London i novi posao koji zapravo kombinira njena prijašnja iskustva i karijeru, te kakvi su njeni dojmovi tijekom dosadašnjeg rada u Ujedinjenom Kraljevstvu na mjestu direktorice Predstavništva HTZ-a.
O karijeri i poslu s hrvatskim turističkim draguljima
“Uživam u promoviranju naše zemlje na ovom potentnom i dinamičnom tržištu, u zemlji u kojoj sam puno boravila kao srednjoškolka jer sam svako ljeto provodila u Oxfordu u ljetnim školama”, kaže Bisera Fabrio, nastavljajući kako je kasnije kao novinarka jako puno puta boravila u Velikoj Britaniji, a i završila Reutersovu obuku u Londonu 2000. godine gdje je prošla i tečaj snalaženja u neprijateljskom okruženju, što se kasnije pokazalo kao vrlo korisno iskustvo kada je izvještavala iz rata u Ukrajini 2014. godine.
Kako ste se odlučili za takve karijerne promjene?
-Mislim da se radilo o sudbinskom „tajmingu“. Novinarstvo je i dalje najbolji posao na svijetu, ali on je kao prva ljubav i u nekoj dobi dođe vrijeme pozdraviti se s njim. Diplomacija je bila novi izazov, s tim što mi zemlja u koju sam otišla na mandat, zbog ranijeg dobrog poznavanja Kine i kineskog jezika, nije bila nepoznanica. Kina i ja smo prošli sve što se proći moglo, izuzetan posao smo napravili u vrijeme pandemije, kada smo se, umjesto klasičnom diplomacijom, bavili slanjem medicinske opreme i maski i gdje smo kao tim za hitne intervencije pod vodstvom veleposlanika Darija Mihelina stvarno bili krizna radna skupina.
Kada je došlo vrijeme završiti i to poglavlje, neki projekti, naravno, nisu dovršeni do kraja i nastavit će ih moji nasljednici u našem Veleposlanstvu u Pekingu, ali kao ugovorni diplomat, osjetila sam da je vrijeme za promjenu. Ta promjena nije mogla biti bolja i potpunija jer je i na privatnoj razini značila da ću biti blizu svoje kćerke koja je brucošica na prestižnom St Andrewsu. Moja obitelj je sada tu, u Velikoj Britaniji, naš kineski udomljeni psić Pufica uživa u londonskim livadama i slobodi trčanja po njima.
Pročitajte više: Kamo ide europski turizam?
Stalno guranje Hrvatske u prvi plan
Što vaš posao trenutno obuhvaća? Koji su ključni zadaci?
-Oni koji me poznaju potvrdit će da sam osoba koja uživa u izazovima i novim zadacima koji su uvijek dinamični, drugačiji. Zato ovdje, u Velikoj Britaniji, ima jako puno paralelnih poslova od kojih svaki iziskuje kreativnost, dobro snalaženje u razgovorima, ponekad i improvizaciju, dobro poznavanje običaja i protokola, puni angažman, jer drugačije ne ide. Od kontakata s agentima, novinarima, svim turističkim dionicima te uz svakodnevnu i višekratnu komunikaciju sa Zagrebom, drugim direktorima, mojim kolegama u drugim Predstavništvima HTZ-a ili europskim direktorima ovdje u Velikoj Britaniji, misija je stalno i pozitivno „guranje“ Hrvatske u prvi plan, promoviranje naše zemlje u svim njezinim segmentima, praćenje i izvještavanje o trendovima, razvijajući dalje hrvatsku priču i stvarajući kod naših britanskih gostiju želju za stalnim putovanjima i otkrivanjem novih mjesta u našoj zemlji.

Brojne nagrade koje smo dobili, a među kojima mi je u srcu ona Wanderlusta, kada smo u studenome sa svečane dodjele nagrada otišli s njih četiri, nakon što smo godinu dana ranije već bili nagrađeni, i to izravno od čitatelja ovog uglednog i luksuznog putničkog časopisa, svjedoče da smo prepoznati i slijedi nam daljnje odmjeravanje snaga s konkurencijom na tržištu na kojemu su ljudi željni putovanja i sunca. Smatram da smo kao direktori predstavništava, i moje kolege i ja, svojevrsni veleposlanici hrvatskog turizma u svijetu. Bez obzira na informatičko doba u kojemu živimo, vrlo je važno predstaviti se svojim partnerima uživo, posvetiti im pažnju i u interakciji dati onaj humani, ljudski moment. To je nešto što je i dalje neprocjenjivo i što uvijek daje dodanu vrijednost umjesto generičkog načina promocije.
Turizam je izuzetno važan Hrvatskoj koja je u njemu jako puno postigla proteklih desetljeća, naše brojke su zaista impozantne i uvijek ostave sugovornike impresioniranima. Imamo ponudu i prednosti uz bok najvećima na Sredozemlju i tim putem sigurno idemo dalje.
Još uvijek smo za Britance dosta neotkrivena destinacija
Kako u UK-u percipiraju našu zemlju? Koji su im glavni motivi dolaska?
-Hrvatska je još uvijek dosta neotkrivena za britanske turiste i to nam stvara veliki prostor za promociju. Neki dan sam čula od jedne ovdašnje galeristice da je Dubrovnik na Malti! Također, iako smo samo dva sata leta udaljeni od Londona, mnogi i dalje misle da je riječ barem o četiri sata leta. Za razliku od naših „tradicionalnih“ gostiju koji kod nas dolaze osobnim automobilima, Britanci dolaze zrakoplovima te su im Dubrovnik i Split broj jedan. Ono što uvijek ponavljamo u svim našim javnim istupima i priopćenjima je da smo zemlja sunca jer Britanci bježe od svoje klime i žude za toplim krajevima.
Naglašavamo sigurnost, obiteljska putovanja i mogućnost da djeca uživaju u svojoj slobodi, ali i činjenicu da kod nas zaista imaju sve, od avanturističkih putovanja, do klasičnog sunca i mora, sjajnih instagrammable trenutaka za mlađu generaciju pa do jedne mediteranske opuštenosti koje više nema baš tako izvorno kao kod nas. Ponavljamo da smo otvorena zemlja, da su svi kod nas dobrodošli i da naše turiste doživljavamo kao naše prijatelje, što je Britancima jako važno, naročito nakon lanjskih iskustava s anti-britanskim sentimentom u nekim nama konkurentnim zemaljama.
Koncepti fjake i pomalo, sve to mogu postati turistički aduti kada ih predstavite na pravi način. Samo tračak sunca u Londonu znači pune parkove, na dekici se nešto pojede, nosi se boca vina za nazdraviti i sjediti u društvu drage osobe. Tu neposrednost želimo prenijeti i u promoviranju svega onoga što Hrvatska danas predstavlja. Vidljivi smo kao odredište koje daje vrijednost za novac, koje je bogato sadržajem, ali i tom nekom istinskom crtom ponosne zemlje u srcu Europe. Simpatije koje imamo temelj su na kojima radimo dalje, a naša prepoznatljivost u sportskom svijetu je nešto čemu nam se naši, naročito engleski prijatelji potajno dive.
Nužne nove izravne zrakoplovne linije
Što bi turiste iz UK-a moglo dodatno motivirati na putovanja u Hrvatsku tijekom cijele godine?
-Nove izravne zrakoplovne linije prema Hrvatskoj iz različitih gradova u Velikoj Britaniji. Našim gostima iz Velike Britanije zaista nije problem, kako oni to kažu, „hop on a flight“ koji traje oko dva sata i doći u Hrvatsku, no ne vole nužno presjedati ili putovati u London da bi krenuli na odmor. Na taj način možemo produžiti sezonu, a da su naznake i za to dobre pokazuju sezonski letovi koji su ove godine produljili sezonu letenja, počeli ranije, a završit će kasnije.
Današnji putnici žele više vremena potrošiti na boravak na lokaciji, a manje na samo putovanje pa je svakako cjelogodišnja mogućnost jednostavnog i brzog dolaska u našu zemlju nešto što bi nam uvelike pomoglo u produljenju sezone. Isto tako, Velika Britanija je zaista velika država pa bi bilo dobro razmišljati i o izravnim linijama iz Škotske, jer mislim da bi, na primjer, ti letovi bili zanimljivi u oba smjera.
Pročitajte više: EU mijenja pravila o održivosti. Nataša Novaković: ‘Vidjet ćemo hoće li prijedlozi donijeti uštede’
Održivost je sve češća tema u biznisu. Koliku ulogu to ima u privlačenju turista?
-Održivost u modernom turizmu nema alternativu. U Velikoj Britaniji istraživanja pokazuju da o održivosti brine 33 posto putnika, i to onih mlađe generacije, koji će uskoro nametati trendove putovanja. Na nacionalnoj smo razini usvojili strateške dokumente fokusirane na održiv rast i razvoj turizma, a imamo i potpuno nove zakonske okvire djelovanja te smo jedna od prvih zemalja koja je održivost u turizmu ugradila u zakone koji reguliraju ovaj sektor. Na ovaj su način destinacije na lokalnim i regionalnim razinama dobili alate na temelju kojih će moći još snažnije i direktnije upravljati turizmom. Često primjećujemo na britanskom tržištu da industrija jako pazi koje destinacije imaju održivi turizam i na temelju toga ga nagrađuju, naročito u medijskom praćenju i javnom aplaudiranju održivim politikama u turizmu.
Koja su ključna događanja na kojima HTZ sudjeluje u UK-u i, najbitnije, kakve su povratne informacije?
-HTZ i naši brojni suizlagači svake godine sudjeluju na WTM-u u Londonu, jednom od najvažnijih i najposjećenijih poslovnih sajmova u industriji. Prošle godine zablistali smo novim vizualnim identitetom koji je bio itekako primijećen. Dizajnom, inovativnim rješenjima, ali i veličinom plijenili smo pozornost brojnih poslovnih partnera, ali i ostalih posjetitelja. Na sajmu je sudjelovala hrvatska turistička delegacija predvođena ministrom turizma i sporta Tončijem Glavinom i direktorom HTZ-a Kristjanom Staničićem, kao i hrvatskim suizlagačima kojih je lani na hrvatskom štandu bilo ukupno 23.

Nakon završetka sajma, komentari su bili izvrsni, izlagači i poslovni partneri bili su zadovoljni zajedničkim novim planovima, te nastavkom poslovnih razgovora, a cijela atmosfera bila je zaista na razini očekivanog novog rasta putovanja iz Velike Britanije prema različitim dijelovima svijeta, a na toj karti Hrvatska ima svoje istaknuto i zasluženo mjesto.
Tijekom godine sudjelujemo na radionicama s turističkim agentima gdje imamo važan prostor za promoviranje Hrvatske i njezinih aduta, ali moja je ideja da smo i proaktivni pa imamo i vlastita događanja na kojima mi vodimo priču i u središtu smo pozornosti za novinare i agente. Vrlo aktivni su naši prijatelji i kolege iz različitih dijelova Hrvatske, poput već tradicionalnog dubrovačkog Božićnog domjenka, prošle godine održanog u prestižnom Queens Clubu u Londonu, a ove godine spremaju još i veće iznenađenje i sjajno iskustvo.
Cilj je milijun britanskih turista
Kakva su očekivanja od sezone u 2025. godini vezano za UK tržište?
-Možda bi bilo preambiciozno nadati se milijunu britanskih turista u ovoj godini, ali zašto ne težiti velikim ciljevima? To je svakako u narednim godinama, ako se ovi trendovi nastave, vrlo realno za očekivati. Sigurno je da tim pozitivnim trendovima značajno doprinose i naše promotivne kampanje koje za cilj imaju pozicioniranje naše zemlje kao kvalitetne i atraktivne cjelogodišnje destinacije.
Upravo će i u narednim razdobljima naglasak biti na promociji pred i posezone, odnosno na izraženijem jačanju prometa izvan glavnih ljetnih mjeseci, a turisti iz Velike Britanije zainteresirani su i za takozvane „neotkrivene dragulje“, odnosno njima manje poznate destinacije u našoj zemlji, na čijoj promidžbi također intenzivno radimo i imamo zaista pozitivne reakcije i pojačano zanimanje za njih. Hrvatska je, unatoč brojnim izazovima koji prate turistički sektor i industriju putovanja, uspjela zadržati odličnu poziciju na međunarodnom turističkom tržištu, pa tako i u Velikoj Britaniji. Naši su prioriteti i dalje prvenstveno okrenuti prema zaštiti resursne osnove, zelenijoj sutrašnjici te još snažnijem razvoju turizma kao glavnog pokretača hrvatskoga gospodarstva.
Pročitajte više: Manuela Vukelić, Job Hunter: Kaos i zastoj oko zapošljavanja stranih radnika ugrožava turističke biznise
Što za vas predstavlja turizam, i rad u turizmu?
-I sama sam veliki putnik, ne brojim zemlje u kojima sam bila jer sam u nekima provela dosta vremena, i uvijek je to stvar iskustva i doživljaja. Putovanje smatram najvećom privilegijom koju čovjek u 21. stoljeću ima. Putovati, doživljavati, proći kroz nova iskustva i pamtiti ih kao predivne uspomene, za mene ne postoji ništa ljepše. U tom smislu, moja je privilegija promovirati jednu tako autentičnu i bogatu zemlju, kao što je naša, pokazati ono nešto po čemu smo posebni, drugačiji i voljeni od strane naših gostiju koji nam se iz godine u godinu vraćaju. Pritom, ovo tržište, kao što sam ranije napomenula, zaista ima veliki potencijal i svaki puta kada se ta inspiracija Hrvatskom pretvori u nečiji lijepi trenutak za pamćenje, uspomenu koju će nositi cijeli život, kada mi netko prepričava svoje uspomene iz Hrvatske sa žarom i strašću, jako sam ponosna i sretna. Mislim da je to onda nagrada svima nama.
Kako biste opisali dosadašnja iskustva direktorice Predstavništva HTZ-a, što posebno pamtite?
-Zbog rješavanja moje papirologije u Velikoj Britaniji koja je, nakon Brexita, složenija, imali smo posebnu WhatsApp grupu „Spašavanje vojnika Fabrija“ s kolegama iz Glavnog ureda koji su bili podrška i logistika, ali smo imali i neke međusobne urnebesne šale. To mi je bilo izuzetno bitno, podrška kolega iz Zagreba, osjećaj da nisi sam na terenu, nego da je cijeli tim ljudi uz tebe. A osim tog odnosa koji zaista cijenim i na kojemu sam zahvalna centrali HTZ-a u Zagrebu, iskustvo koje ću pamtiti je moje prvo službeno putovanje na novom poslu, na sastanak s medijima u Glasgow.
Bilo je fantastično vidjeti koliko novinarstvo i putopisi opstaju u Velikoj Britaniji, iskusne novinare koji imaju znanje i znatiželju za novim pričama, no večer na kojoj sam se predstavila i koja je održana u središtu Glasgowa ostaje večer za pamćenje jer smo stvorili tako dobru atmosferu uz škotski tradicionalni bend i ples ceilidh u kojem su svi vrlo zdušno sudjelovali da je sve bilo izuzetno emotivno i pozitivno. Znam da sam pomislila ako je ovako dobro krenuo početak moje priče s HTZ-om, dalje može biti samo bolje.
Foto: Privatna arhiva, Unsplash/Canva