EU mijenja pravila o održivosti. Nataša Novaković: ‘Vidjet ćemo hoće li prijedlozi donijeti uštede’

Europska komisija planira ublažiti pravila o korporativnom izvještavanju o održivosti i transparentnosti opskrbnog lanca, kako bi povećala konkurentnost Europe u odnosu na Sjedinjene Američke Države i Kinu.

Ovi planovi, nazvani “Simplification Omnibus”, dio su šireg paketa reformi usmjerenog na pomoć europskim tvrtkama. Također uključuju poticaje za industrijsku dekarbonizaciju i mjere za smanjenje troškova energije.

Birokracija sputava

Europske tvrtke mogla bi pozdraviti ove mjere jer su se dugo žalile da ih strogi propisi i birokracija sputavaju u globalnoj konkurenciji, no protivnici novih deregulacijskih poteza upozoravaju da se time “ukida korporativna odgovornost”, prenosi Reuters.

U SAD-u, predsjednik Donald Trump provodio je sličnu deregulacijsku politiku kako bi potaknuo gospodarski rast.

Ipak, iako EU ublažava pravila o izvještavanju vezanom za zelene politike, Europska komisija ističe da ostaje čvrsto posvećena svojim ciljevima nulte neto emisije i drugim klimatskim ciljevima.

“Europske kompanije imat će koristi od pojednostavljenih pravila,” rekla je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u priopćenju.

“To će olakšati poslovanje našim poduzećima, dok ćemo istovremeno ostati na sigurnom putu prema ciljevima dekarbonizacije. I još više pojednostavljenja je na putu”.


Pročitajte više: Održana Konferencija Žene u održivosti: Važno se povezivati jer se svi nose s istim izazovima


Podijeljena mišljenja među poslodavcima

Tvrtke s manje od 1000 zaposlenika ne moraju izvještavati o održivosti, što znači da bi oko 80% sadašnjih obveznika bilo oslobođeno tih zahtjeva. Također, provedba zakona o provjeri opskrbnog lanca (CSDDD) odgađa se do 2028., a provjeravat će se samo neposredni dobavljači, umjesto cijeli opskrbni lanac.

Ove promjene dolaze u trenutku kada su europski poslodavci podijeljeni.

“Zahtjevi za izvješćivanje o održivosti u EU-u posljednjih su godina doživjeli znatne promjene uvođenjem Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti, koja je zamijenila prethodnu Direktivu o nefinancijskom izvješćivanju na 31. prosinca 2024. godine, zajedno s povezanom taksonomijom EU-a, te Direktivom o dužnoj pažnji korporativne održivosti (CSDDD) koja tek treba stupiti na snagu. Promjene su, zbog izrazito visokog broje legislative i administracije, često ocjenjivane kao prepreka razvoju gospodarstva”, komentirala je Nataša Novaković, direktorica za ESG u Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Dok dio poslovne zajednice smatra da su administrativni zahtjevi za izvještavanje “prepreka razvoju gospodarstva”, drugi, koji su već uložili u prilagodbu novim pravilima, ne žele korak unatrag.

“Vidjet ćemo hoće li se ostvariti očekivanja i hoće li predložene promjene donijeti znatne uštede od 4,4 milijarde EUR od izmjena CSRD-a/ESRS-a i dodatne uštede koje proizlaze iz izmjena CSDDD-a i izvješćivanja”, dodala je Novaković.

Procjenjuje se da bi izmjene CSRD-a i ESRS-a mogle donijeti godišnje uštede od 4,4 milijarde eura, uz dodatne uštede iz izmjena CSDDD-a i povezanih obveza izvještavanja.


Pročitajte više: Nikolina Kolarić: ‘Održivost se još pomalo banalizira i doživljava kao regulatorni teret, umjesto kao prilika’


Slabija regulacija, jače kritike

Kritičari upozoravaju da se time slabi europska predanost održivosti.

“Ovo će stvoriti katastrofalan nedostatak ESG podataka u regiji – noćnu moru za odgovorne investitore i potrošače,” rekla je Giorgia Ranzato iz organizacije Transport & Environment (T&E).

Komisija je također najavila da će oko 90% uvoznika biti izuzeto od karbonske carine, uz obrazloženje da njihovi uvozi čine samo 1% emisija obuhvaćenih ovom politikom.

Ovaj prijedlog sada ide pred Europski parlament i države članice, gdje ga čeka daljnja rasprava i moguće izmjene.

Foto: Canva/Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

vjenčanje iz snova na supetru

Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz...

Na konferenciji "Žene u turizmu", direktorica Turističke zajednice Supetar, Martina Rendić, podijelila je nevjerojatnu priču – priču o slučajnim susretima, ljudskoj...
- Advertisment -