Ines Belalov Dovečer: Uskladila sam troje djece i karijeru u građevinarstvu

Nakon rada u kompaniji koja nije zadovoljavala njezine ambicije i potrebe uključujući balans poslovnog i privatnog, što je imalo utjecaja i na njeno zdravstveno stanje, Ines Belalov Dovečer ‘skrasila’ se u Colasu. Za Colas je i ranije znala, surađivala je s njima još dok je radila u prethodnoj kompaniji, a kada je i službeno postala dio ove grupacije napokon je došla na posao gdje može balansirati privatni i poslovni život. To joj je iznimno važno jer je iza nje zaista stresno razdoblje u kojem je istovremeno radila, studirala i odgajala troje male djece.

Moguća je ravnoteža privatnog i poslovnog života

Colas je internacionalna građevinarska kompanija, a Colas Hrvatska bavi se cestogradnjom i proizvodnjom asfalta i emulzije. Riječ je o pretežno muškom sektoru, pa u Colasu 88 posto ljudstva čine muškarci dok žene čine 12 posto. Ipak, više od 33 posto menadžmenta na najvišoj razini čine žene, a cilj im je povećati broj žena i u operativi.

Ines zna kako je biti jedna od malobrojnih žena u građevinskom sektoru, a zajedno s Colasom ide prema cilju poticanja promjena u sektoru koje bi omogućile ženama da usklade privatni i poslovni život.

„Svi mi imamo snage i slabosti, ali važno je pronaći ravnotežu koja odgovara nama i našoj obitelji. Svi smo mi katkad preopterećeni i normalno je da ponekad ne možemo sve izbalansirati“, ističe Ines, administratorica gradilišta Colas Hrvatska.

S nama je podijelila najveće izazove s kojima se susrela kao žena u građevinarstvu, otkrila kako se s njima suočila i ima li prečaca prema zadovoljstvu.


Pročitajte više: Na konferenciji “Žene u građevinarstvu, arhitekturi i povezanim industrijama” naučile smo da žene znaju – boksati!


Dugi radni dani, putovanja, grižnja savjesti

Jedan od najvećih izazova građevinskog sektora, zbog čega je teško usklađivati privatni i poslovni život, su česta putovanja i dugi radni dani. Građevinski sektor poznat je po dugim radnim danima i čestim putovanjima, upozorava Ines.

„Bilo je dana kad sam, kao majka desetomjesečnog dječačića, radila na gradilištu i kući se vraćala iza 9 navečer“, podijelila je Ines. Kad bi stigla kući, dijete bi već spavalo, a „mene bi stegnulo oko srca pri pomisli da se danas nismo ni vidjeli“.

administratorica gradilišta Colas

Tako se često borila s grižnjom svijesti.

Veliki izazov je i nedostatak fleksibilnosti jer mnoga radna mjesta u građevinarstvu zahtijevaju prisutnost na gradilištu što može otežavati prilagodbu radnog rasporeda i onemogućiti rad od kuće. To dovodi do teškog prilagođavanja obiteljskim obavezama i  nefleksibilnost za one koji imaju djecu ili starije članove obitelji za koje se treba brinuti.


Pročitajte više: Ljubinka Sever obožava niskogradnju: “Fascinira me raditi na nečemu što će iza mene ostati generacijama


Žena u građevinskom sektoru: ‘u svim branšama ima loših iskustava’

U građevinarstvu, iskrena je Ines, bitan faktor je i kultura radnog mjesta, a kako je građevinski sektor „tipično muški“ sektor, ponekad ženama možda neće odgovarati muška komunikacija. No u svom je radnom vijeku, kad bi i došlo do nekih loših iskustava, uvijek sve izgladila.

„Nažalost, u svim branšama ima i loših iskustava i to je činjenica. To je do kućnog odgoja“, smatra Ines.

Još jedan od izazova za žene u građevinarstvu je nedostatak ženskih uzora.

„To može otežati da se osjećamo podržano u svojoj karijeri i postizanju ravnoteže privatnog i poslovnog života“.

U Colasu postoje uspješne žene na visokim pozicijama i te žene su dokaz da se i uz „nezahvalno“ radno vrijeme kakvo ima građevinarstvo, ipak može i podići djecu i imati obitelj i privatni život, kaže Ines.


Pročitajte više: U građevini je tek jedna žena na 100 zaposlenih na terenu žena. Colas: sektor se mijenja


Kako sam organizirala život?

Smatram da je ključno dobro planirati i organizirati svoje vrijeme prema prioritetima, naglašava Ines. Dobro je uspostaviti nekakav tjedni ili mjesečni raspored i isplanirati svoje vrijeme za obroke, vježbanje, vrijeme s obitelji i poslovne obaveze. Važno je odrediti ono što nam je najvažnije i najhitnije da bi mogli posložiti prioritete i tako vrijeme i energiju usklađivati prema ključnim stvarima, savjetuje Ines.

„U vrijeme kad sam uz posao i troje djece još i studirala, morala sam presložiti prioritete i iz rutine izbaciti stvari koje sam tada smatrala manje važnima“

Izbacila je tako iz svoje rutine vježbanje i TV, a izlete i druženja svela je na najmanju moguću mjeru dok su kućanske poslove rasporedili po svim članovima kućanstava.

„Vjerujte mi, ništa se ne dogodi kad ti kućni poslovi nisu prioritet

Znala je da takav tempo neće trajati vječno i da mora izdržati tako tri godine i uspjelo je.

„U tom vremenu miješali su mi se osjećaji iscrpljenosti s osjećajima sreće i zadovoljstva jer sam ipak uspjela izdvojiti vrijeme da konačno nastavim studij“, prisjeća se.

Ona smatra da je važno biti otvoren i transparentan u svim svojim ograničenjima kako bi mogli dobiti podršku i razumijevanje drugih. Podrška obitelji je od izuzetne važnosti.

„Koliko je važno biti uspješan na poslu toliko je važno i naći vrijeme za sebe i stvari koje volimo kako bi smanjili stres, povećali zadovoljstvo i kvalitetu života“.


Pročitajte više: Obnova nakon potresa – kako joj pravilno pristupiti?


Svatko treba pronaći svoj ‘recept’

Tako su najvrijednije lekcije koje je na svom životnom putu usvojila: moguće je postići ravnotežu uz podršku obitelji, suradnja i dijeljenje odgovornosti su kljucni, treba znati zatražiti pomoć, ali i naučiti reći ‘ne’ kako bi se zaštitili od prevelikog stresa. Brinuti o sebi je posebno važno kako bi se izbjeglo sagorijevanje.

„Nije nužno bolji roditelj onaj koji se odrekao karijere da bi se posvetio djeci već onaj koji sudjeluje onako kako odgovara upravo njihovoj situaciji“, ističe Ines pa dodaje da za neke žene rad izvan kuće ne predstavlja odgovarajući stil života, neke ne mogu zamisliti život bez karijere, neke žele i oboje, a neke samo jedno.

Treba birati svaka sebe. Ne treba temeljiti život na društvenim očekivanjima nego svojim željama. Ne postoji univerzalna formula za sreću i zadovoljstvo već ona ovisi o individualnim preferencijama“, naglašava.

Ključno joj je da njezina priča služi kao pozitivan primjer njezinim kćerima.

„Voljela bih da znaju da je uspjeh moguć u svim sektorima, voljela bih da se ne boje napraviti promjenu u svom životu, da se ne boje surađivati s ljudima, postavljati granice i voditi brigu o sebi. I najvažnije: žene su jednako uspješne u svakom sektoru kao i muškarci i imaju pravo na jednake mogućnosti i na poštovanje“, zaključuje Ines.

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -