Nakon vrtića i osnovne, otvorila i srednju školu: ‘Djeca nam dolaze iz Azerbajdžana, Kine, Mađarske…’

Rujansko zvono označilo je početak nove školske godine, a hodnici škola diljem Hrvatske ponovno su ispunjeni žamorom učenika. Posebno je veselo bilo na adresi Harambašićeva ulica 19 gdje je u školske klupe svoje prve učenike primila međunarodna britanska srednja škola Bright Horizons. Gotovo su dva mjeseca prošla otkako su se načele prve lekcije i prostorije napunile mirisom svježe otvorenih knjiga, a mi smo zavirili kako to izgleda ‘iza kulisa’ inovativne srednje škole koja se ponosi Cambridgeovim kurikulumom.

“Azerbajdžan, Kina, Ukrajina, Mađarska i, naravno, Hrvatska”, nabraja ravnateljica Milena Prodanić Tišma zemlje iz kojih dolaze njezini učenici.

Međunarodno priznate diplome

Škola, ponosna je, ne samo da se odvija po međunarodno prepoznatom kurikulumu, već zaista svojim učenicima pruža globalnu, multikulturalnu perspektivu.

“To su učenici iz pet potpuno različitih zemalja, tako da ova djeca multikulturalnost žive i razumiju i bliže su onome što bi svakoj školi trebao biti cilj, a to je da poticajnim okruženjem stvori i odgoji ljude koji će biti građani svijeta”, ističe Prodanić Tišma koja je svoj život i karijeru posvetila kvalitetnom obrazovanju.

Već je 2006. godine otvorila međunarodni vrtić u Zagrebu, iza Osnovne škole Bright Horizons već je više od punog desetljeća rada, a otvaranje srednje škole bio je logičan slijed, kaže. Htjela je svojim osnovnoškolcima pružiti priliku za kontinuitet u školovanju, ali još i više od toga – htjela je obrazovni sustav obogatiti za potpuno drugačiju i inovativnu školu. I to je napravila u suradnji s prestižnim Cambridgeom po čijem kurikulumu škola djeluje. Što to znači, pitamo ju i – kako to utječe na nastavak školovanja, upisivanje fakulteta i polaganje državne mature?

Učenici međunarodne britanske škole s obzirom da će imati međunarodno priznate diplome, biti će oslobođeni polaganja državne mature, a predmeti koje izaberu za polaganje A levels ispita će im se priznati kao rezultat polaganja mature te će učenici uz mogućnost upisa na međunarodne fakultete imati i mogućnost upisa fakulteta u Republici Hrvatskoj.

Mogućnost personaliziranog obrazovanja

Kako objašnjava Prodanić Tišma, nakon prve dvije godine učenici imaju pravo izabrati tri do četiri predmeta koja će nastaviti slušati sljedeće dvije godine obrazovanja, a iz kojih će polagati A-levels ispite koji su ekvivalent državnoj maturi. Uz te predmete učenici će imati i Hrvatski jezik i književnost te nacionalni predmet koji se sastoji od povijesti i geografije vezane za Hrvatsku. Te predmete učenici prolaze puno detaljnije i imaju mogućnost opsežnije pripreme za željene fakultete. Činjenica da učenici imaju mogućnost personaliziranog obrazovanja uvelike utječe i na njihovu motiviranost jer su više naklonjeni izabranim predmetima.

“Kod upisa u našu školu svi učenici će pristupiti intervjuu kroz kojeg želimo dobiti uvid u dosadašnje osobne vrijednosti te buduće afinitete kod učenika. Učenici koji nisu do sada polazili našu školu dodatno imaju pisanu provjeru iz matematike i engleskog”, objašnjava ravnateljica i osnivačica škole.


Pročitajte više: Stručnjak otkrio što bi zabranio u školama: ‘Potrebna su nam proaktivna djeca’


Uz akademski razvoj, važnost socijalnog i emocionalnog razvoja

Privukli su ove godine i djecu iz drugih privatnih osnovnih škola, došli su im i ‘njihovi’ bivši osnovnoškolci, a došli su i učenici koji su ranije bili u državnim školama. Upravo je raznolikost, smatra, ključna i za osobni rast i razvoj svakog pojedinca. Najvažnije im je, kaže ravnateljica, pomoći našim učenicima da se razviju u “cjelovite osobe”.

“Mi njegujemo holistički pristup, njegujemo wellbeing i poručujemo kako uz obrazovanje veliku ima i rad na sebi kako bismo se razvili u aktivne članove društva u kojem živimo”, poručuje Lucija Končurat Savid, školska pedagogica.

Dodaje kako je u premisi holističkog pristupa upravo to što učenike gledaju kao cijele individue kojima je važan i akademski razvoj, ali i emocionalni i socijalni razvoj.

“To troje nije djeljivo. Ako želimo da ta djeca jednom budu uspješni građani, članovi društva, to znači da oni moraju biti kompletne osobe. Našim učenicima želimo pomoći u razvoju vještina koje su im potrebne za život”, dodaje ravnateljica čija je Osnovna škola Bright Horizons prepoznata i na pozornici svjetskog obrazovanja. Proglašena je za najbolju privatnu školu prema Look up registru koji se sastoji od 5000 škola iz cijelog svijeta, a veliki uspjeh je i status finalista u izboru za najbolju Wellbeing školu. Raduje se vidjeti kako će se u nadolazećim godinama razvijati i srednja škola.

Prednost multikulturalnosti

Puno je elemenata po kojima se Bright Horizons razlikuje od ‘klasičnih’ srednjih škola na koje smo navikli, ali posebno nas je oduševio predmet ‘Global perspectives’. Riječ je o novitetu u obrazovanju gdje se nastoji iskoristiti krucijalan dio odrastanja da se razviju vještine samostalnosti, odgovornosti, empatije i kritičnog mišljenja.

Kako objašnjava Končurat Savid, cilj je da se razvije mogućnost razmišljanja na više razina – prvo o odabranoj temi stvore vlastito individualno mišljenje, zatim se podijele u nekoliko skupila koje imaju svoje ‘lokalno mišljenje’, a nakon toga se razrađuje ‘globalno uvid’ u predmetnu situaciju.

Ovog je mjeseca tema bila ‘edukacija’.

“Inzistiramo na kritičkom razmišljanju i timskom radu, isto tako, jako je važno da učenici usvoje vještine kako izraziti mišljenje na konstruktivan način. To je predmet gdje učenici nauče izaći iz svoje vlastite perspektive kako bi uvidjeli načine razmišljanja drugih”, pojašnjava pedagogoca. Dodaje da je najveća prednost ovog predmeta u ovakvoj internacionalnoj školi upravo multikulturalnost jer svaki učenik sa sobom nosi i neke svoje ‘usađene’ vrijednosti i stavove.


Pročitajte više: Počela škola: ovo su važni datumi koje si odmah zabilježite


Mogućnost međunarodne suradnje

Kako je škola članica COBIS udruženja, ima mogućnost suradnje s ostalim britanskim školama iz svijeta te se učenicma pružaju mogućnost sudjelovanja u različitim natjecanjima kojima obogaćuju svoje obrazovno iskustvo.

Sljedećeg proljeća dio učenika će sudjelovati na debatnom natjecanju koji će odražavati model UN-a. Natjecanje će biti u Britanskoj školi u Pragu. Tamo će učenici imati mogućnost upoznati se i družiti s vršnjacima iz ostalih drugih međunarodnih škola iz cijelog svijeta.

Vrijednost (ne)formalnog obrazovanja

Osim Global Perspective, velika prednost je i u čitavom nizu dodatnih tečajeva uz recognise obrazovni program koji su dostupni učenicima putem platforme My Super Curricular. Učenici izaberu tečaj – ekonomija, dizajn, business, IT… – a zatim zajedno sa školom dogovore svoj individualni pristup tečaju: kad će ga slušati, kojim tempom i slično. Prilika je to da, kroz formalno obrazovanje, osvijeste učenike o mogućnostima neformalnog obrazovanja, objašnjavaju Milena i Lucija.

Britansku školu također polazi i mnoštvo sportaša i do sada su razvili sustave potpore učenicima kako bi se i dalje razvijali u smjeru koji im jedan važan dio njihova života, a s kojima će neki od njih biti u mogućnosti zatražiti stipendije za željene fakultete.

Trenutno imaju jedan razred prvaka, a od nagodinu imaju kapaciteta za još nekoliko razreda. Tražit će se, ne sumnjamo, i mjesto više. Jer škola je ovo u kojoj se ne uči napamet već s razumijevanjem, uči se komunicirati, uči se kritički razmišljati, a znanja, alati i lekcije prilagođene su suvremenom društvu.

“Trebamo biti spremni prilagođavati se izazovima kako bismo našim učenicima ponudili najbolje pripremu za život i daljnje obrazovanje”, zaključuje Prodanić Tišma.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Kupanje mačke

Veterinar otkrio koliko često treba kupati mačke

Kupanje mačke možda zvuči kao nužan dio higijene ljubimca, no prema stručnjacima, mačke zapravo rijetko trebaju kupku. Veterinar Amir Anwary redovito...
- Advertisment -