Porezna uprava demantira interpretacije izmjena poreznog zakona

Iz Porezne uprave Ministarstva financija u ponedjeljak su reagirali na, kako ističu, “niz potpuno pogrešnih interpretacija izmjena i dopuna Općeg poreznog zakona (OPZ).

Naime, iz stranke Fokus kritizirali su izmjene tog zakona koje stupaju na snagu početkom 2025. godine, “kojima vladajući uvode osobnu odgovornost vlasnika društva kapitala (j.d.o.o., d.o.o. i d.d.) za porezne obveze poduzeća u kojima imaju vlasničke udjele”, a slične kritike uputio je i Hrvoje Bujas, dugogodišnji poduzetnik te bivši predsjednik Udruge Glas poduzetnika.

Građani i poduzetnici dovedeni u zabludu

Iz Porezne uprave navode da se navedenim informacijama građani i poduzetnici dovode u zabludu, jer se “tumačenje zakonskih promjena i njihovih posljedica temelji na izdvajanju jedne zakonske odredbe koja se interpretira neovisno od ostalih odredaba zakona, u ovom slučaju OPZ-a”.

“Naglašavamo kako se provedba poreznog postupka temelji na načelu samooporezivanja, dakle podnošenju poreznih prijava, pri čemu porezno tijelo intervenira tek ako se obveza ne ispunjava, primjenjujući pritom sve ostale zakonske odredbe o obvezi informiranja poreznih obveznika i pozivanja na ispunjenje porezne obveze. I dosadašnja praksa provedbe odredbi o odgovornosti članova društva nije dovela do ‘gubitka investicija i inovacija’ već naprotiv do uspostave financijske discipline”, poručili su za Tportal iz Porezne uprave.

Odgovornost članova društva za nepodnošenje godišnjih izvješća postoji od 2012. godine.


Pročitajte više: Novi zakon o poreznoj odgovornosti: ‘Udar na slobodno poduzetništvo’


Radi se o izmjenama i dopunama OPZ-a

U konačnici, napomenuli su i da se radi o izmjenama i dopunama OPZ-a, za koje je proveden postupak javnog savjetovanja u trajanju od 30 dana u koje su se mogli uključiti svi dionici i dva čitanja u Hrvatskom saboru. Osim toga, tumačenje Porezne uprave u konkretnom slučaju nije zatraženo što bi, ako je cilj objektivni prikaz i analiza, bilo standardno i korektno postupanje, navode iz Porezne Uprave.

U svom priopćenju objavljenom na svojim web stranicama dalje detaljno obrazlažu najvažnije elemente, cilj i način primjene navedenih izmjena i dopuna OPZ-a, konkretno članak 32.a vezan uz odgovornost za nepodnošenje prijava, te navode da odgovornost članova društva za nepodnošenje propisanih godišnjih izvješća postoji još od 2012. godine, a ovogodišnjim izmjenama i dopunama OPZ-a, izdvaja se odgovornost za nepodnošenje poreznih prijava iz postojeće odredbe članka 31. (stavka 3.) OPZ-a u zasebni članak (32.a OPZ-a) kako bi se, navode, precizirao postupak i isključila bilo kakva proizvoljna interpretacija postojeće odredbe.

Nepodnošenje poreznih prijava

Ističu i da odgovornost članov​​​a društva za nepodnošenje poreznih prijava ne nastaje sama po sebi, automatski i nije moguća interpretacija kako će osobna imovina biti ugrožena radi poslovnih poteškoća.

“Zaključno, ponovno ističemo kako se ne radi o uvođenju nove odgovornosti već o preciziranju postojeće odgovornosti koja se i prema sadašnjim odredbama provodi samo iznimno i u taksativno navedenim slučajevima. Sve promjene u provedbi poreznih postupaka usmjerene su na efikasnu provedbu i na jačanje financijske discipline, uz odredbe koje trebaju odvraćajuće djelovati na neželjeno ponašanje poreznih obveznika”, zaključuju iz Porezne uprave.

Foto: Canva/Porezna uprava

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

napadaj panike liječenje

Napadaj panike je izlječiv. Potražite pomoć!

Napadaj panike nastupa kao nagli, iznenadni, neočekivani, najčešće ničim izazvani napadaj straha. Traje obično oko desetak minuta bez neke konkretne opasnosti...
- Advertisment -