Za što se koristi denziometrija, pretraga koja nije rezervirana isključivo za žene

Denzitometrija kostiju je jednostavna, brza i neinvazivna metoda koja pomoću jako malih doza ionizirajućeg zračenja pokazuje snagu i debljinu, odnosno gustoću kostiju.
Mjerenje se obično radi na donjem dijelu kralježnice i kuku dok se u djece i nekih odraslih ljudi ponekad skenira cijelo tijelo. Uređaji koji koriste rendgenske zrake ili ultrazvuk ponekad se koriste za pregled koštane mase uglavnom na podlaktici.
U nastavku saznajte za što se koristi denzitometrija, kome se preporučuje ovaj pregled, gdje obaviti denzitometriju i kako iz nalaza znati imate li osteoporozu, piše Telegram.

Što je denzitometrija?

Prema definiciji američkog Instituta za istraživanje raka denziometrija je dijagnostički postupak kojim se mjeri količina kalcija i drugih minerala u kostima.

Može se izvesti pomoću rendgenskih snimaka, dvoenergetske rendgenske apsorpciometrije (DEXA ili DXA) ili posebnog CT skeniranja koje koristi računalni softver za određivanje gustoće kostiju kuka ili kralježnice. Pregled obično traje između 10 i 30 minuta, a to ovisi o opremi i dijelovima tijela koji se ispituju.

Rezultati dobiveni denzitometrijom otkrivaju je li došlo do smanjenja koštane mase, stanja u kojem su kosti krhkije i sklonije lomovima. Denzitometrija kostiju smatra se zlatnim standardom ili najpreciznijim testom u dijagnosticiranju osteoporoze, stanja koje često pogađa žene nakon menopauze, ali se može naći i kod muškaraca te rijetko kod djece.

Osteoporoza uključuje postupni gubitak kostiju, kao i strukturne promjene, zbog čega kosti postaju tanje, krhkije i veći je rizik od lomova. Osim u dijagnostici, denzitometrija je učinkovita metoda u praćenju učinaka liječenja osteoporoze i drugih stanja koja uzrokuju gubitak koštane mase te pouzdan alat za određivanje budućeg rizika od prijeloma.


Pročitajte više: Simptomi koje uzrokuje menopauza i kako se nositi s njima


Ispitivanje gustoće kostiju može se koristiti za:

  • potvrđivanje dijagnoze osteoporoze u osoba koje su već imale prijelom kosti
  • praćenja učinkovitosti liječenja
  • određivanje rizika od prijeloma u budućnosti
  • određivanje stope gubitka gustoće kostiju

Na rizik od prijeloma utječu dob, tjelesna masa, povijest prijašnjih prijeloma, obiteljska povijest prijeloma uzrokovanih osteoporozom i rizični čimbenici kao što su pušenje i prekomjerna konzumacija alkohola. Ovi čimbenici se uzimaju u obzir kada se odlučuje treba li pacijentu terapija.

Denzitometrija ili ispitivanje gustoće kostiju preporučuje se:

  • ženama u postmenopauzi koje ne uzimaju nadomjestak estrogena
  • osobama koje su osobno doživjele ili je njihova majka doživjela prijelom kuka
  • ženama u postmenopauzi koja su više od 170 centimetara ili imaju manje od 56 kilograma
  • muškarcima s kliničkim stanjima povezanima s gubitkom koštane mase, kao što je reumatoidni artritis, kronična bolest bubrega ili jetre
  • osobama koje koriste lijekove za koje je poznato da uzrokuju gubitak koštane mase, uključujući kortikosteroide, lijekove protiv napadaja kao što je dilantin ili visoke doze nadomjesnih hormona štitnjače
  • osobama koje imaju dijabetes tipa 1, bolest jetre, bolest bubrega ili obiteljsku povijest osteoporoze
  • osobama koje imaju hipertireozu (usporeni rad štitnjače)
  • osobama koje imaju paratiroidno stanje, kao što je hiperparatireoidizam
  • ljudima koji su doživjeli prijelom kosti nakon samo blage traume
  • ako ste imali rendgenski dokaz frakture kralješka ili druge znakove osteoporoze

Pročitajte više: 10 zdravih stvari koje morate imati u svojoj uredskoj ladici


Denzitometrija: referentne vrijednosti

Test gustoće kostiju određuje mineralnu gustoću kosti kod koje se koristi engleska skraćenica BMD. Vaš BMD se uspoređuje s 2 norme – one zdrave mlade odrasle osobe (vaš T-rezultat) i odrasle osobe iste dobi (vaš Z-rezultat).

Prvo se vaš rezultat BMD-a uspoređuje s rezultatima BMD-a zdravih odraslih osoba u dobi od 25 do 35 godina vašeg spola i etničke pripadnosti.

Standardna devijacija ili skraćeno SD, razlika je između vašeg BMD-a i BMD-a zdravih mladih odraslih osoba. Ovaj rezultat je vaš T-rezultat. Pozitivni T-rezultati pokazuju da je kost jača od normalne; negativni T-rezultati pokazuju da je kost slabija od normalne.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, osteoporoza se definira na temelju sljedećih razina gustoće kostiju:

  • T-rezultat unutar 1 SD (+1 ili -1) od prosjeka mlade odrasle osobe ukazuje na normalnu gustoću kostiju
    • T-rezultat od 1 do 2,5 SD ispod prosjeka mlade odrasle osobe (-1 do -2,5 SD) ukazuje na nisku koštanu masu
    • T-rezultat od 2,5 SD ili više ispod prosjeka za mlade odrasle osobe (više od -2,5 SD) ukazuje na prisutnost osteoporoze

“Općenito, rizik od prijeloma kostiju se udvostručuje sa svakim SD ispod normale. Dakle, osoba s BMD-om od 1 SD ispod normalnog (T-rezultat -1) ima dvostruko veći rizik od prijeloma kostiju od osobe s normalnim BMD-om”, navode stručnjaci sa Sveučilišta John Hopkins.

“Kada su te informacije poznate, osobe s visokim rizikom od prijeloma kostiju mogu se liječiti s ciljem sprječavanja budućih prijeloma. Teška osteoporoza definirana je kao gustoća kostiju koja je više od 2,5 SD ispod prosjeka mlade odrasle osobe s jednim ili više ranijih prijeloma zbog osteoporoze”, dodaju.

Denzitometrija: Gdje obaviti pregled?

Denzitometriju možete obaviti na odjelu radiologije ili odjela za nuklearnu medicinu u Kliničkom bolničkom centru ili Općoj bolnici kojoj pripadate prema mjestu stanovanja.

Za pregled se možete naručiti uz uputnicu koju vam je propisao liječnik obiteljske medicine i/ili uz nalaz liječnika specijaliste koji vas upućuje na pregled. Prema svojim mogućnostima, pregled možete obaviti i privatno u mnogim poliklinikama diljem Hrvatske.

Prilikom naručivanja, na ovoj stranici možete provjeriti koliko se u određenoj zdravstvenoj ustanovi čeka na pregled.


Pročitajte više: Novo istraživanje pokazalo da karijera tijekom menopauze nazaduje ako nema podrše na radnom mjestu!


Kako se pripremiti za denzitometriju?

Za denzitometriju nisu potrebne nikakve posebne pripreme. Na dan pregleda možete jesti normalno, ali ne biste trebali uzimati dodatke kalcija najmanje 24 sata prije pregleda.

Iznimno je važno prije odlaska na denzitometriju obavijestiti liječnika i radiologa postoji li mogućnost da ste u drugom stanju te jeste li nedavno primili injekciju kontrastnog materijala za CT ili radioizotopsko skeniranje.

Prije odlaska na denzitometriju ostavite nakit kod kuće i odjenite široku, udobnu odjeću koja nema patentne zatvarače, pojaseve ili metalne gumbe. Ključeve, zubne proteze koje je moguće skinuti i slične metalne predmete poput ukosnica, iz sigurnosnih razloga treba ostaviti u garderobi – ne smije ih se unositi u prostoriju u kojoj se vrši pregled.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -