Kako jedna građevinska tvrtka postavlja standard za ravnopravnost spolova u industriji

Debora Marcarelli Talijanka je koja se prije 24 godine preselila u Francusku kako bi studirala jezike. Njezin je plan bio poboljšati znanje francuskog jezika te se zaposliti u turističkom sektoru. Ipak, kako to obično biva, život ju je odveo u drugom smjeru – smjeru ljudskih resursa. Pomalo je otkrivala poslove koje HR nudi te je odlučila ostati, a danas je na poziciji direktorice ljudskih resursa za srednju Europu u Colasu. S nama je podijelila kako Colas podržava žene te kako su u protekle tri godine razvili politiku raznolikosti i uključivanja.

direktorica ljudskih resursa Colas

„Biti žena danas znači balansirati više od jedne ‘uloge’“

Na početku svoje karijere, Marcarelli je radila kao asistentica u ljudskim resursima u Disneylandu, no kako bi unaprijedila svoje znanje, vratila se na studij i stekla magisterij iz ljudskih resursa. Zatim se vratila u Disneyland Paris, gdje je radila kao službenik za zapošljavanje. Potom se pridružila tvrtki Enel, velikoj energetskoj kompaniji u Italiji, gdje je bila HR menadžerica za Francusku i Belgiju. Poslije Enela radila je u Tokheimu, američkom proizvođaču benzinskih crpki, gdje je također radila izvan odjela ljudskih resursa kako bi proširila svoje vještine u velikom međunarodnom okruženju, uključujući Afriku, Bliski istok, Kinu i Indiju.

Nakon što je Tokheim preuzeo američki industrijski konglomerat Dover Corporation, Marcarelli se suočila sa spajanjem unutar EMEA regije. Nakon restrukturiranja u Europi unutar Dovera, postala je direktorica ljudskih resursa za čeličnu i staklarsku diviziju u tvrtki Fives, velikoj francuskoj inženjerskoj kompaniji s poslovanjem od Amerike do Kine. U travnju 2021. pridružila se Colasu, velikoj građevinskoj kompaniji specijaliziranoj za izgradnju cesta i željeznica.

Na našoj konferenciji „Žene u građevinarstvu, arhitekturi i povezanim industrijama“ podijelila je kako Colas razvija svoju politiku raznolikosti i inkluzije protekle tri godine. Naglasila je kako biti žena danas znači upravljati s više „poslova“ – žene su majke, supruge i profesionalke. U isto vrijeme moraju balansirati na više „frontova“, brinući o sebi, obitelji i karijeri, što, kaže, nije uvijek jednostavno.


Pročitajte više: Žene u građevinarstvu: ‘Ne smijemo postati muškarci u suknjama’


Do 2025. godine Colas želi imati 22% žena na rukovodećim pozicijama u operacijama

Marcarelli je svoju prezentaciju započela videom koji prikazuje kako djeca percipiraju svijet. U jednoj školi, učiteljica je zamolila djecu da zamisle vatrogasca, liječnika i policajca, nacrtaju ih i dodijele imena. Djeca su većinom crtala muškarce, no zatim je uslijedilo iznenađenje – u učionicu su ušle vatrogaskinje, liječnice i policajke, a djeca su uzviknula: „Oh, i žene to mogu raditi“!

„Naravno da mogu. To je ključno pitanje za nas: možemo raditi sve što i muškarci. To je također naš princip zapošljavanja u Colasu“, izjavila je Marcarelli.

Colasova politika zapošljavanja osigurava jednake mogućnosti za sve. Sve su pozicije otvorene i za žene i za muškarce, a u procesu zapošljavanja nastoje uvijek uključiti i ženu i muškarca iz svog odjela za zapošljavanje. Svi testovi i postupci osmišljeni su kako bi bili pravedni za oba spola.

Također, postavili su ciljeve za zapošljavanje određenog broja žena u svim odjelima, „čak i u operativnim ulogama, jer znamo da su Colas i građevinska industrija manje privlačni ženama“.

Colasov cilj je da do 2025. godine žene čine 22% rukovoditelja na operativnim pozicijama, što Marcarelli smatra potpuno ostvarivim, budući da žene također posjeduju izvrsne sposobnosti u tehničkim područjima. Također, pružaju obuku svojim regruterima, osiguravajući ne samo da zapošljavaju prave kandidate, već i pružaju jednake prilike svim kandidatima. Trude se biti potpuno objektivni tijekom testiranja te osvještavati kandidate da su mogućnosti za posao dostupne i ženama i muškarcima.


Pročitajte više: U građevini je tek jedna žena na 100 zaposlenih na terenu. Thiago Bachini-Bornioti iz Colas grupe: ‘Sektor se transformira’


Većina žena nerado radi na gradilištima…

Ipak, poveći broj žena na nekim pozicijama je izazovno.

„Većina žena ne želi raditi na gradilištima jer je to fizički zahtjevno. Ili, na primjer, možda nemaju potrebne vozačke dozvole za kamione. Industrija nije dovoljno atraktivna. Zato radimo na poboljšanju uvjeta rada na gradilištima kako bismo ženama olakšali rad, od opreme do smještajnih objekata…“.

Osim toga, žele da žene i muškarci na istim pozicijama imaju jednake plaće. Osigurati da oba spola primaju jednaku plaću za istu poziciju nije samo pravna obveza u Europi, kaže, već je to oduvijek dio njihove lokalne strategije. Isto vrijedi i za bonuse.

Uz jednake radne uvjete, osiguravaju i jednake mogućnosti za obrazovanje, omogućujući pristup obukama i ženama i muškarcima. Obuka je važan dio njihovog poslovanja, a imaju i mnogo internetskih platformi koje omogućuju pristup raznim tečajevima – od operativno-tehničkih, mekih vještina do jezičnih tečajeva, službenih diploma i izvršnih programa. Surađuju i sa školama, a neke čak i sponzoriraju.

Prije svega, ova tvrtka štiti svoje zaposlenice. Imaju politiku protiv uznemiravanja te pružaju obuku kako bi spriječili bilo koji oblik uznemiravanja nad ženama. Aktivirali su platformu putem koje žene mogu prijaviti sve vrste uznemiravanja. Naravno, platforma je dostupna i muškarcima, ali uznemiravanje uglavnom prijavljuju žene.

„Imamo nultu toleranciju na uznemiravanje,“ zaključila je.

Foto: Domagoj Bregant

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Rizik za zdravlje: Ovo su igračke koje na sebi zadržavaju najviše...

Pojedine igračke mogu biti rizičnije kada je u pitanju zdravlje. Plišane igračke, na primjer, imaju veću tendenciju skupljanja bakterija i drugih mikroorganizama...
- Advertisment -