Otac joj je dao ime Zdravka sa željom da uvijek bude zdrava, i na neki način tim ju je odabirom i “odredio“ – jer se cijeli njezin život odvija upravo u health care sektoru. Zdravka Knežević poznato je ime u farmaceutskoj industriji, jer ova Direktorica Znanstveno-stručnih operacija u JGL-u već više od 30 godina radi u području farmaceutskog istraživanja i razvoja, registracija te prijenosa tehnologija i kliničkog razvoja, s brojnim realiziranim projektima za globalna tržišta.

‘Kada si majka, nije lako karijerno napredovati’
Prva farmaceutska tvrtka koja je obilježila njezin karijerni put je PLIVA. Zdravka se ondje zaposlila odmah po završetku studija jer je još tijekom studiranja na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije postala njihova stipendistica.
“U Plivi sam provela 18 godina i imala sam sreću proživjeti ‘eru Azitromicina’, brojnih iskoraka na nova tržišta, due dilligence procesa i pripajanja novih kompanija, kao i biti pripojen novom većinskom vlasniku (Barr/TEVA). Nikada neću moći dovoljno zahvaliti PLIVI za sve što sam naučila i za network koji sam stvorila s kolegama širom svijeta“, otkrila nam je u svom predavanju na 5. Konferenciji za žene u znanosti, medicini i farmaciji.
Na četvrtoj godini studija Zdravka je rodila prvo dijete, sina, a nakon pet godina rada u PLIVI i drugo dijete, kći. Tijekom drugog porodiljnog dopusta završila je magisterij, a kasnije uz posao i doktorat.
“Jako aktivna karijera, a kada si majka, nije lako karijerno napredovati. Ponekad su mi najveći rezultati na poslu bili totalno sekundarni, jer sam dijete ostavila doma, nekome na čuvanje… Često budeš rastrgan, ali svakog dana moraš donijeti odluku što će u tom danu biti prioritet. Mladoj meni često je posao bio prioritet, a sada sam došla u godine kada je drugačije, kad sam ja prioritet. A to je vjerojatno put koji žene na ovaj ili onaj način prođu“.
Nakon 18 godina dosegnula je točku zasićenja i upustila se u novu avanturu: privatni poduzetnik, koji nije imao prethodno iskustvo s farmaceutskim biznisom, želio je iskoračiti – upravo tamo. U pet godina koliko je provela u PharmaS-u, Zdravka je napredovala od pozicije direktorice tehničkih operacija do pozicije predsjednice uprave.
Pročitajte više: ‘Oni koji se ne prilagode nestaju, a oni koji inoviraju preuzimaju tržište’, poručuju Žene u znanosti
‘Zdravka iz Hrvatske’ pomela konkurenciju i dobila posao u Istanbulu
Potom su joj headhunteri iz Njemačke ponudili posao u Istanbulu, a Zdravka nije znala o čemu se radi sve dok nije potpisala Secrecy agreement. Rekli su joj da će ju spojiti s HR-om i CEO-om – ako im se svidi, proći će u top 3 kandidata za posao, i doći u Istanbul. U top tri bili su kolege iz Njemačke i Irske, “i Zdravka iz Hrvatske“.
“U proces sam ušla iz znatiželje. Zaista nisam vjerovala da imam šanse, jer su mi kolege djelovali jako učeno i ozbiljno zainteresirani, ali u vrlo profesionalnom stupnjevitom evaluacijskom procesu u ABDI IBRAHIM-u izabrali su mene. Došlo je do točke u kojoj trebam napustiti Zagreb i dvoje djece, koji su doduše već veliki, studiraju, međutim kako mi je umro suprug, oni su na neki način zaista ostajali sami“.
Djeca su podržala njezin odlazak i Zdravka je preuzela poziciju direktorice područja istraživanja i razvoja, te je ušla u povijest tvrtke kao prva žena koja je postala članica upravnog odbora. Zdravka je u Istanbulu provela gotovo pet godina.
“Nikad nisam trčala za funkcijama, ja sam uvijek trčala da nešto napravim, da ojačam tim, da ostavim ‘trag i potpis’… a onda su mi ponude dolazile same. Evo to je moja priča“.
Kada je neposredno prije pandemije njezin sin planirao svadbu, Zdravka se odlučila vratiti u Hrvatsku. Kako kaže, “obožavam Hrvatsku, što sam više boravila vani, to sam je više voljela“. Na aerodromu je baš tada susrela gospodina Ivu Usmianija, osnivača i suvlasnika JGL Grupe, i kroz šalu – ne znajući još za njezinu odluku o povratku u Hrvatsku – ponudio joj je posao “na moru, gdje trebam tvoje iskustvo, i nećeš toliko puno raditi…“.
Pročitajte više: ‘Ne skrivajte uspjehe i vjerujte intuiciji’, poručuju žene u znanosti
Veliki uspjesi farmaceutske industrije
Zdravka se danas rado prisjeća svojih, ali i velikih uspjeha svojih kolega u hrvatskoj farmaceutskoj industriji – to su nezaboravne i inspirativne priče poput o azitromicinu, priče o Vancomycin RTU, priče o UZEDY-ju…
“Sve te priče imaju isti kontekst i koncept: timovi u kojima smo bili moji kolege i ja bili su najbolji kad je najteže! I ostvarili zavidne inovativne iskorake na globalnom farmaceutskom tržištu. Toliko sam ponosna na sve njih”.
Kad je riječ o Azitromicinu, svi znate priču o novoj molekuli koju su otkrili i sintetizirali PLIVINI istraživači, a znate li inovaciju koja se krije iza izlaska s novom kristalnom formom Azitromicina na američko tržište?
“Prvi generici koji nisu smjeli sadržavati formu Dihidrata, koju je Pfizer patentno zaštitio… E to vam je priča nemogućeg izazova u nemogućem vremenu, uz ‘najbolje kad je najteže’, koji su to uspjeli”!
A znate li za inovaciju iza Vancomycin RTU? Zdravkini kolege iz tvrtke Xellia, R&D Centar u Hrvatskoj, prvi su na svijetu napravili stabilnu sterilnu otopinu ovog važnog bolničkog antiobiotika punjenog u infuzijske vrećice, spremnu za primjenu u bolnicu (RTU=ready to use)…
“Inovativni proizvod uspješno lansiran na američko tržište – i to vam je priča velikog izazova i iskoraka – uz ‘najbolje kad je najteže’, koji su to uspjeli”!
A znate li za inovaciju i veliki uspjeh Zdravkinih kolega iz PLIVA/TEVA grupe iza UZEDY dugodjelujućih injekcija? Prvi na svijetu su inovativno razvili tehnologiju dugodjelujućih injekcija s djelovanjem više mjeseci po primjeni – u kontroli razine aktivne tvari (risperidona) za odrasle pacijente koji imaju šizofreniju.
“Proizvod je lansiran na tržište uz isti obrazac uspjeha – ‘najbolje kad je najteže'”!
Pročitajte više: Žene u znanosti, medicini i farma biznisu potvrđuju: Znanost je lifestyle!
75 posto zaposlenika JGL-a su žene
JGL danas pomaže ljudima da osjete svijet oko sebe na bolji, bogatiji i samopouzdaniji način. U JGL Grupi broje gotovo 1300 zaposlenika, a čak 75 posto čine žene. JGL strategija temelji se na tri ključna stupa: razumijevanju potreba pacijenata i potrošača, brzom izlasku proizvoda na tržište te razvoju novih i složenih proizvoda.
Tvrtka njeguje duboke i globalne odnose s pacijentima i potrošačima, osiguravajući da njihovi proizvodi odgovaraju stvarnim potrebama korisnika. Fokus na brzini lansiranja omogućuje JGL-u da ponudi rješenja prije konkurencije, dok kontinuirana ulaganja u intelektualno vlasništvo inovativnih i kompleksnih proizvoda osiguravaju dugoročnu konkurentsku prednost na globalnom tržištu.
Glava, ruke i srce
Suština priče, kaže Zdravka, nije tajna.
“Ono što radimo moramo voljeti ili zavoljeti, a glava, ruke i srce moraju ‘tući’ u istom ritmu. Uspjeh ne dolazi preko noći niti sam od sebe, potrebno je raditi i hard i smart, i together (puno, pametno i uvijek zajedno) – tada smo učinili sve što možemo da šanse budu na našoj strani. Samo su nebo i more granice, a tako je pogotovo iz pogleda s novog JGL tehničkog kompleksa na ulazu Rijeku“, zaključila je.
Na samom kraju konferencije poručila nam je da joj je bilo izuzetno zanimljivo slušati i učiti nove priče, a posebno su ju inspirirale priče kolegica iz drugih tvrtki i industrija, koje su različite, ali povezane. Primijetila je da se kroz sve priče provlači sličan obrazac – suočavaju se sa sličnim izazovima i inovativno traže rješenja.
“Sveukupno, bilo je vrlo inspirativno, a s nekim sudionicama rado ću ostati u kontaktu i produbiti razgovore koje smo započele. Ovakav networking iznimno je važan – motivira, otvara nove perspektive i pruža priliku za razmjenu ideja. Također, kada se suočimo s izazovom, shvatimo da u tome nismo sami – drugi su već prošli kroz isto i pronašli rješenja koja nam mogu biti korisna”, kazala nam je nakon 5. Konferencije za žene u znanosti, medicini i farmaciji.
Foto: Marin Tomaš