Nakon 9 godina uredskog posla Iva Tominović Matas pokrenula svoj posao

Odvažnost i rizik ključni su faktori u pokretanju poslovanja i uspješnom poduzetništvo. Isto tako, to je karakterna crta koju često imaju poduzetnice, a takve „crte“ ima i Iva Tominović Matas, garden dizajnerica. Kroz svoju priču otkrila nam je kako i zašto je odlučila napustiti posao u brodogradilištu Uljanik, otići u London na školovanje i pokrenuti svoj posao.

Otkaz na sigurnom poslu i odlazak u London

Odrasla je u Lovranu, srednju školu je polazila u Opatiji i Labinu, a Ekonomski fakultet je završila u Rijeci. Od 2000. slijedom određenih poslovnih događaja preselila se u Pulu, a kasnije u manje mjesto pokraj Pule gdje i danas živi sa suprugom, 7-godišnjim sinom, psom i nekoliko mačaka.

Na pragu tridesetih dogodilo joj se zasićenje, radila je devet godina u brodogradilištu Uljanik. „Nisam se više mogla zamisliti u kancelariji od 8 do 16 pod neonskim svjetlima. Dugo je trajala ta moja unutarnja borba, a onda sam zalijevajući vrt, kojeg sam napravila na petom katu zgrade, shvatila da mi je strast pred nosom. Istog časa, ali doslovno, ja sam sjela za kompjuter i krenula u potragu kako završiti dizajn eksterijera.“

Nakon tri godine priprema počela je pohađati jednu od najboljih garden design školi. Iako je bila odlučna i sigurna u svoju odluku da će završiti školu u Londonu, bilo je teških trenutaka. No glavna podrška su joj bili roditelji i tadašnji dečko, danas suprug, koji su joj omogućili da se tome posveti svim snagama.

2007. godine je bila prvi put na Chelsea Flower Showu u Londonu kao netko tko je tek maštao postati garden designerom, a 2010. godine imala je diplomu. „Ne mogu opisati kako je bilo kad sam prvi put došla na Chelsea Flower Show kao vlasnik studija za dizajn vrtova.“

Imala je priliku ostati u Londonu, ali se vratila u Pulu gdje je započela svoju poduzetničku priču. Tada je, prije pet godina, nastao Green Hypnotic koji je prije 13 godina bio tek želja.

dizajniranje vrta

Realizacija projekta je najsretniji i najtužniji trenutak

Dizajniranje vrta težak je proces jer zahtjeva i kreativni i logistički dio, a kako je svaki vrt drugačiji, potreban je i drugačiji pristup. Kao i u svakom kreativnom poslu, blokade se događaju i potrebno je dosta vremena od idejnog rješenja do krajnje realizacije projekta. „Kad me klijenti pitaju koliko mi treba za napraviti idejno rješenje, očekuju da kažem točan dan i sat, a onda im objasnim da je svaki okoliš, vrt ili eksterijer različit, da su oni kao klijenti različiti, da je to put stvaranja i da nema istih vrtova.“

Često naglašava da je njezin posao širi od pojma hortikulture jer ona kao garden dizajner slaže sve elemente vrta kao što su bazeni, zidovi, vrtni namještaj, popločenja, terase i slični arhitektonski elementi, i naravno uz to biljne elemente, u cjelinu koja je estetski lijepa, funkcionalna i kreirana prema potrebama klijenta.

Za nju nema sretnijeg trenutka nego kad ideja na papiru dobije svoju realnost, ali isto tako to joj je i najtužniji trenutak jer zna da iz toga prostora mora otići.

Kao i svakom poduzetniku kaže da joj se najteže organizirati i motivirati. Postoje dani kad joj sve ide od ruke, a postoje i oni kad si ne može priuštiti slobodnog vremena.

U svom radu je, kaže, prije svega vizionar koji stvara tvrtku u skladu sa svojim vrijednostima i čiji je rezultat pozitivna promjena u životu klijenta, ali je uz to operativni direktor. „Moram upravljati svime i znati sve. Kad sam na terenu onda sam projekt menadžer koji manevrira između ljudi različitih osobnosti i vještina, gdje moram uskladiti vozača bagera, građevinara, električara, navodnjavanje i zahtjeve arhitekata, svih prema istom cilju.“

dizajniranje vrta

Poduzetnik mora biti psiholog i bračni savjetnik klijentu

Tijekom školovanja dobila je brojne savjete koje nije razumjela sve dok i sama nije postala poduzetnicom. Mentori su joj napominjali da će biti psiholog, bračni savjetnik i još mnogo toga svojim klijentima. „Isto tako su naglasili ako nam klijent ‘ne sjeda’ na prvu da je to dobar znak da ne prihvatimo posao. Nisam se toga držala, a trebala sam pa sam te lekcije naučila na vlastitoj koži.“

Kroz poduzetništvo se i ona susrela s neplaćanjima i klijentima koji traže neopravdane razloge kako bi izbjegli plaćanje. No s vremenom je izoštrila intuiciju koja ju upozorava kad je bolje preskočiti neki posao. Bez obzira radi li za instituciju, firmu ili fizičku osobu drži do poštenog odnosa koji se bazira na iskrenosti u svakom pogledu i odnosu.

Biti mama poduzetnica je poseban izazov

Iva ističe kako je biti mama poduzetnica poseban izazov te kako je zbog toga imala puno dogodovština. „Možda se mnoge mame neće složiti, ali često je iPad bio spas ili bar najsigurnija varijanta dok sam bila s trogodišnjim djetetom na terenu. S druge strane drago mi je što moje dijete već sada ima taj poduzetnički mindset jer ima priliku odrastati i vidjeti kako se može živjeti od svojeg rada.“

Drago joj je što se o ženskom poduzetništvu priča na drugačiji način te se ističe specifična problematika nježnijeg spola. „Stvara se pozitivno okruženje za žensko poduzetništvo kroz razna događanja i organizacije gdje se mi mame i žene poduzetnice jako dobro prepoznajemo i razumijemo pa nam to olakšava i ohrabruje nas.“

Povezano: Tajna produktivnosti uspješnih mama poduzetnica je otkrivena

Brojni usponi, padovi i prepreke obilježavaju i njezin put u poduzetništvu, no ipak u svemu zadržava optimizam i vjeru u dobre ljude. „Bilo je teških trenutaka, onih kad ne znaš kako naprijed i sa čim, kad te poklopi sve i svašta. I u tim trenucima život pošalje prave ljude na vaš put s pravim savjetima i s rukom ohrabrenja.“

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Od sarkazma do prigovaranja: što ako vam nezadovoljstvo gradi tim?

Sve je više nezadovoljnih zaposlenika. Više radnika razmišlja o napuštanju posla nego tijekom velikog postpandemijskog vala otkaza 2022. godine, prema lipanjskom...
- Advertisment -