Kako izgleda životopis djevojke koja je zainteresirala startupove

Koliko puta ste se prijavili na neki natječaj za posao i bezuspješno čekali odgovor? Vrlo često potencijalni poslodavci ne odgovaraju na mailove, kako bi vam barem javili je li vaša molba zaprimljena.

Kako onda napisati životopis koji će biti pročitan, ali i na koji će vam odgovoriti i pozvati vas na razgovor za posao?

Osnivačica i glavna konzultantica u tvrtki  More Money For Me Katie Simon nudi rješenje. Životopis kojeg je kontinuirano uređivala, omogućio joj je poziv na razgovor za posao u Google, BuzzFeed, Oscar i mnoge druge vrhunske startupove.

9 savjeta za pisanje životopisa koji će vam osigurati poziv na razgovor za posao

Nakon što je završila fakultet, Simon nije htjela da završi kao mnogi drugi, bez posla i plana za dalje, ni vratiti se svojim roditeljima. I zato se odlučila na drugačiji pristup pisanju životopisa.

Za Business Insider navela je 9 stvari na koje trebate pripaziti kako bi i vi osigurali poziv na razgovor za posao.

1. Neka vaš životopis ocrtava razgovor za posao iz snova

Vašem potencijalnom poslodavcu su dostupni samo podaci iz životopisa o vama. Zato razmislite je li vaš životopis dovoljno uvjerljiv. Što želite da vas upita, kako ga možete impresionirati, što želite naglasiti?

2. Budite jasni

Nemojte pretjerivati sa životopisom. Previše riječi može značiti i zbunjivanje i samim time odbacivanje vašeg životopisa. Želite li impresionirati potencijalnog poslodavca ne znači da morate pisati romane, već da navedete one ključne stvari koje su važne. Ostatak maknite iz svog životopisa. Za svaki redak u vašem životopisu zapitajte se „Hoće li to poboljašti način na koji će me tvrtka gledati?“

3. Budite koncizni

Budite kratki i nastojte koristiti ne više od 4 paragrafa za bilo koji dio.

4. Naglasite rezultate, a nakon toga vještine

I to na način da koristite brojeve ili postotke jer ćete na taj način vašem potencijalnom poslodavcu jasno reći gdje, kako i zašto ste uspjeli.

5. Opišite svoje projekte

Opišite vaša postignuća i kako ste ih riješili jer ćete tako pokazati koliko vrijedite.

6. Stavite u životopis i druge izvore informacija o vama

Stavite link na neke druge izvore kako bi mogli dobiti više informacija o vama. Možete iskoristiti vaš LinkedIn profil, blog, Instagram, Twitter… No, svakako prvo provjerite je li to prikladno za posao na koji se javljate.

7. Maknite stara iskustva

Ukoliko imate puno radnog iskustva, maknite vaša prva iskustva i ostavite mjesta za ona posljednja koja ste radili. Nemojte pisati o svojoj karijeri unazad 10-15 godina ili pak uvrštavati cijelu svoju povijest u životopis.

Čak i ukoliko nemate puno iskustva, razmislite želite li zaista razgovarati o nekom iskustvu koje nema veze s vašom strukom i koje ste radili samo kako biste zaradili džeparac. Ili biste radije to vrijeme na razgovoru za posao potrošili na razgovor o nekim važnijim projektima za koje ste zaslužni.

8. Istaknite nešto neobično

No, s druge strane možete staviti nešto što nema veze s vašim poslom, ali je neobično i zanimljivo. Primjerice osvajanje nagrada u nekom sportu ili zanimljiv hobi jer to može pokazati da imate vrijedne osobine, maštu i sposobnost da uspješno funkcionirate pod pritiskom.

9. Prilagodite životopis svakom poslodavcu

Za prilagođavanje životopisa je naravno potrebno malo više vremena. Simon savjetuje da napravite i dokument s dodatnim djelovima koje ovisno o natječaju možete mijenjati.

Foto: Pexels

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Konferencija za poduzetnice Hvar

Poduzetnice, na Hvaru pričamo o važnim aspektima poslovanja i problemima turizma

Poduzetnice se svakodnevno susreću s morem briga. Žele li malo 'odmoriti' i uz društvo ambicioznih i uspješnih žena poput njih razgovarati...
- Advertisment -