Povijest je Korčulanke oblikovala u snažne žene koje se moraju znati nositi s izazovima

Iza nas je još jedna uspješna konferencija u čijem je fokusu bila najvažnija grana hrvatskog gospodarstva – turizam. Prošlog četvrtka okupili smo se na prekrasnoj Korčuli, na konferenciji “Žene u turizmu i poduzetništvu u kulturi”. Analizirali smo sve uspješne projekte realizirane do sada, osvrnuvši se i na još uvijek neiskorišteni potencijal Korčule, koja je kroz prošlost bila jedan od najnaseljenijih i gospodarski najrazvijenijih hrvatskih otoka. Naše predavačice posebno su istaknule potencijal kulture u turističkom sektoru, jer Korčula ima iznimno bogatu kulturnu materijalnu i nematerijalnu baštinu, čiji potencijal još uvijek nije u potpunosti iskorišten. Mogućnosti za napredak su brojne, ali naravno, uz veliku brigu i očuvanje te baštine.

Uspon u poduzetništvu – izazovi i pobjede

Konferenciju je otvorila Olga Ortolio, vlasnica i CEO tvrtke Ortolio Transporti d.o.o., predavanjem “Uspon u poduzetništvu – izazovi i pobjede”. Na početku njihovog zajedničkog života, Olgin suprug bio je profesionalni vozač u obiteljskoj tvrtki, dok je Olga stjecala radno iskustvo u sektoru trgovine na veliko i malo. Kroz godine, uz predan rad i viziju, zajedno su izgradili obitelj i uspješnu tvrtku koja danas bilježi značajan rast. Izazovi s kojima su se susreli na tom putu bili su brojni i zahtjevni.

Nakon što su pokrenuli Ortolio Transporte, Olgin suprug tjednima je bio na terenu, dok je ona bila kod kuće s djecom. Morala je pronaći ravnotežu između brige o djeci i vođenja administracije za poslovanje, no posao se dobro razvijao, ljudi su prepoznali suprugov trud, i njihova poslovna priča je uspjela. Godinu 2018. obilježila je nezgoda – vjetar je prevrnuo jedan kamion, tako da im je preostao još samo jedan, ali zahvaljujući prihodima od turizma i iznajmljivanja apartmana, uspjeli su prebroditi tu krizu. Danas broje četiri kamiona, posluju stabilno, a u Vignju organiziraju i sportske regate – poznato međunarodno IFCA windsurfing natjecanje. Najveći izvor snage su im djeca.


konferencija žene u turizmu i poduzetništvu u kulturi korčula

Ruralni razvoj i održivi turizam

Katarina Slejko, izvršna direktorica LAG-a 5 i Europe direct Korčula, održala je predavanje “Suradnja javnog, gospodarskog i civilnog sektora uz projekte EU u službi ruralnog razvoja i održivog turizma”. Katarina je stručnjakinja za EU projekte, menadžment neprofitnih organizacija i medijsku komunikaciju. Ured LAG-a 5 s radom je započeo 1. siječnja 2014. godine u Orebiću, i tada je uz područje Pelješca, Mljeta, Lastova i Korčule, obuhvaćao i područje Dubrovačkog primorja​.

Katarina je istaknula iznimne žene koje su pokrenule LAG5: predsjednica je tada bila Maja Cebalo, dopredsjednica Marija Mrgudić, a voditeljica Marija Roglić. Uz Katarinu, prva volonterka bila je i Dolores Tolj. LAG5 od tada stoji iza brojnih uspješnih projekata, poput HNV Link, Bee Friends​, WEB ‘n’ WORK, Uči dalje!, Zaželi – program zapošljavanja žena, Čuvajmo otoke…



Priča o poduzetništvu na otoku

Predavanje “Korčula Dream Weddings – priča o poduzetništvu na otoku” održala je Edita Drušković, vlasnica ove tvrtke te marketinške agencije Korkyra Media, koja se uglavnom bavi izradom web stranica. Ova diplomirana povjesničarka umjetnosti, koja je 15 godina radila u medijima, upustila se u poduzetništvo s tvrtkom Korčula Dream Weddings, i zbog te odluke nikada nije požalila. Tijekom pandemije je na vlastitoj koži osjetila “mane” ovog posla, pa se prilagodila i počela baviti medijima, web stranicama i društvenim mrežama, što joj je pomoglo da “preživi”.

Danas ima sretne klijente iz cijelog svijeta – kako u marketinškoj, tako i u industriji vjenčanja. Trudi se uvijek biti drugačija i njegovati osobni pristup, jer kako kaže, to je najbolji način za uspjeti u ovim branšama.


konferencija žene u turizmu i poduzetništvu u kulturi korčula

Pročitajte više: Vikend destinacija: Korčula – kako provesti tri dana u ‘malom Dubrovniku’


Panel diskusija: Poduzetništvo u kulturi

Održali smo i panel diskusiju na temu “Žene, turizam i poduzetništvo na otoku; poduzetništvo u kulturi”. Sudjelovale su Lea Čumbelić, Milijana Borojević, Patricia Karačić te Žana Boroe.

Milijana Borojević, direktorica TZ Grada Korčule, otvorila je panel diskusiju prednostima i manama života na otoku. Kako kaže, neki manom smatraju to što je u nekim branšama na otoku uglavnom teško karijerno napredovati, pa dolazi do određenog karijernog zastoja. Ipak, za one koji su zadovoljni svojom profesionalnom karijerom i životom, uglavnom će objeručke prihvatiti taj miran, otočki način života u kojemu se možeš posvetiti i hobijima i drugim interesima van radnog mjesta.

S profesionalne strane, objašnjava, ako si okrenut samom sebi i okružen malim krugom ljudi, to ti omogućuje da budeš inovativan i da razvijaš projekte koji možda ne bi bili mogući u velikim organizacijama. To donosi osjećaj postignuća jer znaš da si do toga došao sam ili u maloj grupi ljudi, što može biti puno veći uspjeh nego rad u velikoj korporaciji.


konferencija žene u turizmu i poduzetništvu u kulturi korčula

‘Žene na otoku imaju posebnu energiju’

Lea Čumbelić, turistički vodič i voditeljica radionica ljekovitog bilja te izrade prirodne kozmetike, jednu je negativnu stranu doživjela kada se nakon završetka fakulteta vratila na otok. Lea je diplomirana inženjerka agronomije koja se željela usmjeriti na voćarstvo i vinogradarstvo, pa je tako povratkom na Korčulu poslala 19 zamolbi za staž, a jedini odgovor koji je dobila bio je negativan. Ipak, bila je uporna i završila svoj staž u Vinariji Čara, gdje je “učila od najboljih”.

“Iz svog iskustva mogu reći da se, bez obzira na sve, uvijek vraćam svom otoku. Naučiš se snalaziti, improvizirati, biti discipliniran… Naučiš da moraš biti prisutan i točno znati kad je vrijeme za nešto, kao recimo kad ‘promašiš’ katamaran ili brod, i jednostavno ga više nema. Ako se to dogodi, gotovo je”, objašnjava Lea i dodaje da žene na otoku imaju posebnu energiju – jer ih je njihova povijest oblikovala u snažne žene koje se moraju nositi s izazovima. To je, kaže, ono što ih čini posebnima – znaju kako iskoristiti prednosti koje im okruženje nudi, bilo to u Zagrebu, New Yorku, ili bilo kojem drugom mjestu.

Patricia Karačić, marketing managerica u Lešić Dimitri Palace, istaknula je da nije otočanka, ali živi na Korčuli već šest godina pa se tako osjeća. Smatra da otočani najbolje iskorištavaju ono što imaju i u čemu žive, odnosno iskorištavaju sav potencijal svog okruženja. Iako ponekad izazovi mogu izgledati kao prepreke, zapravo ih nikad ne doživljavaju kao neprelazne. Jedini izazov koji Patricia vidi je prometna povezanost, ali stanovnici ovog otoka to ne spominju kao nešto na što bi trebalo žaliti. To je jednostavno normalno.

Žana Boroe, vlasnica Dainesi obrta za proizvodnju keramičkih proizvoda također nam je opisala kako je to biti žena koja živi, radi i vodi svoj obrt na otoku.


konferencija žene u turizmu i poduzetništvu u kulturi korčula

Sponzori konferencije bili su TZ Grada Korčule, A1 i AVIS.

Foto: Women in Adria

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

vjenčanje iz snova na supetru

Nisu imali ni kumove, ali Supetar im je priredio vjenčanje iz...

Na konferenciji "Žene u turizmu", direktorica Turističke zajednice Supetar, Martina Rendić, podijelila je nevjerojatnu priču – priču o slučajnim susretima, ljudskoj...
- Advertisment -