Olimpijske igre u Tokiju ponovno u centru pažnje zbog seksističkih izjava!

Olimpijske igre u Tokiju opet se nalaze pod povećalom javnosti zbog seksizma. Kreativni direktor Hiroshi Sasaki poznatoj je japanskoj komičarki Naomi Watanabe uputio uvrede na račun njezine tjelesne težine, ali se ubrzo ispričao, priznavši da je riječ o “velikoj uvredi” i podnio ostavku, prenosi BBC.

Hiroshi Sasaki je Naomi Watanabe ismijavao zbog fizičkog izgleda u grupnom razgovoru s kolegama u aplikaciji Line. Predložio je da Watanabe na ceremoniji otvaranja Igara nosi svinjske uši. Njegovi kolege su sa zgražanjem odbacili taj prijedlog, a javnosti je sve otkrio tjednik Shukan Bunshun, jedan od najutjecajnijih magazina u Japanu koji je poznat po otkrivanju brojnih afera.


Pročitajte više: Šef Olimpijskog odbora pod pritiskom zbog seksističkih izjava ipak podnio ostavku


Isprika i ostavka

Nakon što su njegove uvredljive poruke razotkrivene, Sasaki se odlučio ispričati. “Svoje ideje i komentare sam izrazio na vrlo neprikladan način. Iskreno se ispričavam njoj i svima koji su osjetili nelagodu zbog mojih izjava”, ispričao se Sasaki u službenom priopćenju koje je objavio Organizacijski odbor Olimpijskih igara.

Olimpijske igre u Tokiju susreću se s ostavkom kreativnog direktora svega nekoliko tjedana nakon što je ostavku podnio šef organizacijskog odbora Yoshiro Mori, također zbog seksističkog ispada. On je uzburkao javnost izjavom da žene na sastancima odbora previše pričaju zbog čega sastanci traju predugo. Također, izjavio je da su žene previše natjecateljski nastrojene te da kad jedna podigne ruku i ostale misle da moraju nešto reći. Izazvao je veliko nezadovoljstvo javnosti, a u trendingu na Twitteru našao se hashtag “Mori, molim te daj otkaz”. To je i učinio nakon pritiska bivših sportaša te vlastite obitelji.

Naomi Watanabe pokrenula promjene

Svoje mišljenje je dala i Naomi Watanabe, koja je priznala da je bila “iznimno frustrirana” Sasakijevim prijedlogom, prenosi Japan Times.

“U svakom slučaju bih odbila taj prijedlog. Jednostavno nije zanimljiv i uopće ne razumijem njegovu poantu”, rekla je Watanabe.

Dodala je da je najviše zabrinuta zbog ljudi koje su mogli uznemiriti brojni medijski natpisi o incidentu te da se nada pozitivnom pomaku u japanskom društvu oko percepcije izgleda ljudskog tijela.

“Nadam se da će ovo dovesti do promjene u društvu. Koristim svoje tijelo kako bih se izrazila na pozitivan način, nadam se da će drugi učiniti isto”, zaključila je Watanabe.


Pročitajte više: Olimpijske igre u znaku ravnopravnosti spolova: Seiko Hashimoto imenovana novom predsjednicom odbora!


Naomi Watanabe poznata je japanska komičarka, glumica i modna dizajnerica. Postala je poznata zahvaljujući svojim nastupima u kojima imitira druge poznate osobe. Najpoznatiji performans bio je onaj u kojem je imitirala Beyoncé te je zaradila nadimak “japanska Beyoncé”.

Osim po svojim imitacijama, Naomi Watanabe je poznata zbog promicanja pozitivne slike o vlastitom tijelu. Pokrenula je body positivity pokret “pochakawaii”, što u prijevodu znači “bucmasta i slatka”, kako bi se sve djevojke i žene u Japanu mogle osjećati privlačno bez obzira na tjelesnu težinu. Zahvaljujući svojim objavama u kojima potiče na uživanje u vlastitom tijelu skupila je više od devet milijuna pratitelja na Instagramu. Pokrenula je i vlastitu liniju odjeće 2014. godine, koja je bila jedna od prvih modnih marki u Japanu koje su nudile odjeću većih veličina.

Percepcija debljine u Japanu

Naomi Watanabe je svojim pristupom pokrenula svojevrsnu kulturnu revoluciju. Ekstremna mršavost iznimno je popularna u Japanu, a osobito kod žena ona se smatra jednom od najpoželjnijih fizičkih karakteristika. Prema podacima Japanskog udruženja za poremećaje u prehrani, žene u dobi od 30 do 50 godina nastoje postići figuru kakvu imaju tinejdžerske pop zvijezde i zbog toga često posežu za ekstremnim načinima mršavljenja. Iako je očekivana životna dob žena u Japanu čak 90 godina, mnoge se od njih u starosti bore s osteoporozom zbog manjka nutrijenata izazvanog izgladnjivanjem, prenosi portal Savvy Tokyo.

Japanske su u prosjeku teške 53 kilograma, a indeks tjelesne mase u Japanu se sve više smanjuje, suprotno globalnim trendovima. Unatoč statistikama, japanske vlasti pretilost smatraju ozbiljnim problemom. Od 2008. godine u Japanu je na snazi takozvani Metabo zakon, koji propisuje dozvoljenu veličinu struka za osobe između 45 i 74 godine. U pokušaju borbe s pretilošću, zakon predviđa više poreze i kazne za poslodavce čijim je zaposlenicama struk veći od 90 centimetara.


Pročitajte više: Zbog seksističkih izjava šef organizacije Olimpijskih igara pod pritiskom da podnese ostavku!


I dok se japanska vlada nastoji boriti s pretilošću prilično rigoroznim metodama, japanske žene su sve odlučnije u prihvaćanju svog tijela onakvim kakvo jest. Iste godine kada je Naomi Watanabe pokrenula svoju liniju plus size odjeće, na tržištu se pojavio magazin La Farfa koji je osmišljen kao modni magazin za žene koje se ne uklapaju u japanski standard mršavosti. Upravo se Naomi našla na naslovnici prvog izdanja i pomogla popularnosti časopisa i promjeni percepcije lijepog izgleda u Japanu.

Foto: Unsplash/Bryan Turner

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -