Marko Sikirica, roditelj djeteta i predstavnik vijeća roditelja pogođenog razreda u OŠ Prečko, još prije godinu dana je upozoravao na pitanje sigurnosti u školama nakon stravične tragedije u beogradskoj osnovnoj školi Ribnikar. Sad kad je zlo ušlo i u naše učionice, u objavi na mreži Linkedin napisao je kako je sad osobno morao doživjeti odgovor da se ništa nije promijenilo.
Sustava nema, ne postoji
„Nikakav krizni stožer nas nije još kontaktirao, nema sustava, ne postoji, zvao sam 192, oni preusmjeravaju na ravnateljicu, svi morate znati da sustav ne postoji, političari lažu, lažu i lažu. Ma užas“, napisao je u subotu prijepodne na spomenutoj društvenoj mreži.
Pročitajte više: Stručnjak upozorava na ključne probleme: ‘Nažalost, takve su situacije postale realnost. Kasnimo s mjerama’
„Ljut sam na državu“
Sikirica je u petak i medijima kazao koliko je ljut na državu.
„Ljut sam na državu, najviše sam na njih ljut. U Beogradu je bio napad. Hrvatska nije ništa napravila… 18 godina radim u sustavima tehničke zaštite. Ništa se u školama nije napravilo. U školu uđem na dobar dan, nikome ništa ne moram ni reći, nikoga ni nema u školi, otključana je cijelo vrijeme“, kazao je u petak nakon napada u OŠ Prečko koje pohađa i njegovo dijete.
„Moje dijete je dobro, ali nažalost druga djeca nisu. Meni je žao što druga djeca nisu dobro“, rekao je, prenosi Index.
Pročitajte više: Kako pružiti podršku djeci i mladima nakon tragičnog događaja? Psihijatrijska bolnica za djecu i mlade objavila vodič
Tražit će povećanje zaštite
Ljut je i što ne postoji krizno postupanje u školi.
„Uletio sam u školu, vidio sam krv, tražio sam svoje dijete. Jedino mi je to bilo na pameti. Nedopustivo mi je da škola nema krizno postupanje i da ne znaju gdje su djeca. To mi je katastrofa. Država mora uvesti za potres, požar, napad bilo što“, opisao je Sikirca.
Predstavnik vijeća roditelja u OŠ Prečko medijima je kazao i što će tražiti od vlasti.
„Tražit ću zaključavanje škole, legitimiranje svakog tko ulazi u školu, povećanje sustava tehničke zaštite. Elektro-brava na školi, ali treba i interlock kao u bankama“, naveo je Sikirca.
Pročitajte više: Učiteljica ranjena dok je pokušavala zaštititi učenike: “Super draga, mirna i staložena osoba koja je jako lijepo radila s djecom”
Oglasilo se i Ministarstvo obrazovanja
U subotu popodne Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih oglasilo se priopćenjem oko djelovanja kriznog tima u OŠ Prečko.
Naveli su da je prvo u petak održan sastanak kojem su se pridružili predstavnici Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Ministarstva zdravstva. Nakon uvida u tragičnu situaciju koja se događala tijekom jutra, napravljen je početni plan aktivnosti. Sada intervenciju provodi 15 osoba, a po potrebi će ih biti angažirano još.
„Odmah nakon događaja, obavljeni su razgovori s djelatnicima škole, a razrednici su kontaktirali sve roditelje te su dobili uputu kome se i na koji broj mogu javiti tijekom vikenda. Danas su započeli razgovori s roditeljima djece koja su bila neposredno izložena situaciji, nakon čega slijedi ponovni razgovor s djelatnicima škole te ostalim roditeljima i učenicima škole. Prema prioritetima i procjeni stručnjaka, prilagođavat će se hodogram aktivnosti te će u konačnici svi biti uključeni u primjereni oblik intervencije. S djecom koja su u bolnici rade psiholozi zaposleni u bolnici. U ovom trenutku kriznu intervenciju provodi 15 osoba, stručnjaka posebno osposobljenih za krizne intervencije, a prema potrebi će biti angažirani i dodatni kapaciteti. Krizni tim u svom djelovanju primjenjuje individualizirani pristup što znači da se svakoj osobi pristupa na najadekvatniji način s obzirom na specifičnost osobe i traumu kojoj je bila izložena, priopćeno je iz MZOM-a“, piše u priopćenju koje prenosi Srednja.hr.
Foto: Magdalena Rendulić/Screenshot/Index