Susan Wojcicki, bivša izvršna direktorica YouTube-a preminula je u kolovozu 2024. nakon dvogodišnje bitke s rakom pluća. Nekoliko tjedana prije smrti napisala je pismo o svojoj borbi s bolesti koja je vodeći uzrok smrti od raka među ženama.
U sjećanje na nju objavili pismo
Dijagnozu je dobila krajem 2022. godine i potpuno se šokirala jer nije imala nikakve simptome, svakodnevno je trčala po nekoliko kilometara i nije nikad pušila. Tri mjeseca nakon što je preminula, YouTube je objavio pismo koje je napisala nekoliko tjedana prije smrti.
“Moj život se drastično promijenio nakon tog dana. Odlučila sam dati ostavku na mjesto izvršne direktorice YouTubea kako bih se posvetila svom zdravlju i obitelji”, napisala je u pismu i dodala kako je zahvaljujući modernoj medicini, uspjela živjeti gotovo normalan život. Iako je većinu svog vremena istraživala rak, nastavila je raditi u upravnim odborima tvrtki poput Salesforcea, Planet Labsa i Wayma, kao i u neprofitnim organizacijama poput Room to Read i Fonda za zaštitu okoliša (EDF).
Vodeći uzrok smrti od raka među ženama
Wojcicki je kazala kako su ona i suprug i prije njezine dijagnoze podržavali istraživanje raka u nadi da će pomoći otkriti nove lijekove. Nakon dijagnoze njihovi su se napori samo pojačali, no shvatili su da je rak pluća nedovoljno istražen i često pogrešno shvaćen. Donirali su milijune dolara za projekte koji bi mogli pomoći razumijevanju mehanizama i znanosti iza raka.
Pročitajte više: Ovo je 50 najutjecajnijih žena u hrvatskom hi-techu
“Malo je poznato da je rak pluća vodeći uzrok smrti od raka među ženama i drugi najčešći rak kod žena. Iako ukupna stopa raka pluća opada zbog smanjenja korištenja duhana, broj slučajeva raka pluća među osobama koje nikada nisu pušile značajno raste, a dvije trećine ljudi kojima je dijagnosticiran rak pluća bez povijesti pušenja su žene”, napisala je Susan koja je u pismu optimistično poručila kako se namjerava i dalje baviti time.
Rak pluća nije dovoljno istražen
Istaknula je kako istraživanja raka pluća nemaju dovoljnu financijsku podršku.
“Unatoč tome što je rak pluća vodeći uzrok smrti od raka u SAD-u, on je značajno nedovoljno financiran. Rak pluća dobiva 4.438 dolara po smrti iz fondova za istraživanje NIH-a, dok rak dojke dobiva 19.869 dolara, rak prostate 9.135 dolara, rak debelog crijeva 7.565 dolara, a rak gušterače 5.932 dolara (izvor). Planiram podizati svijest i boriti se za više resursa za pacijente oboljele od raka pluća.
Pročitajte više: Kako se nositi s mržnjom na internetu? 10 strategija za borbu s negativnim komentarima na društvenim mrežama
Imati rak nije bilo lako. Kao osoba sam se mnogo promijenila, a vjerojatno najvažnija lekcija koju sam naučila je jednostavno se usredotočiti i uživati u sadašnjem trenutku! Život je za sve nepredvidiv, s mnogo nepoznanica, ali u svakodnevnom životu ima puno ljepote. Moji ciljevi za budućnost su uživati u sadašnjosti što je više moguće i boriti se za bolje razumijevanje i liječenje ove bolesti”, poručila je Susan.
U njezinoj garaži nastao je Google
Wojcicki je bila jedna od vodećih žena tehnološke industrije preko 20 godina. Bila je jedna od prvih zaposlenika Googlea, a posebno je zanimljivo da je upravo ona iznajmila garažu osnivačima Googlea – Sergeju Brinu i Larryju Pageu. YouTubeu se pridružila 2014. kao izvršna direktorica.
Foto: Canva/YouTube