Predstavnik vijeća roditelja u OŠ Prečko o Protokolu za sigurnost u školama: ‘Opet se prebacuje odgovornost’

Uskoro počinje drugo polugodište i djeca OŠ Prečko u kojoj se netom pred Božić dogodila tragedija trebala bi se vratiti u školske klupe. Marko Sikirica, roditelj je djeteta i Predstavnik vijeća roditelja razreda pogođenog tragedijom u OŠ Prečko komentirao je Protokol o kontroli ulazaka i izlazaka u školama koje je u četvrtak donijelo Ministarstvo obrazovanja.

Protokol se primjenjuje u osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima, a njime se uređuju pravila kontrole pristupa prostorima škole, uključujući zaključavanje i nadzor ulaza, praćenje ulazaka i izlazaka učenika tijekom odmora, ulazak roditelja i ostalih vanjskih posjetitelja te pregled osoba i njihovih predmeta.

Protokol otvara niz problema

Sikirica smatra kako uvođenje protokola djeluje kao korak prema većoj sigurnosti, no zapravo se otvara niz problema koji nisu riješeni.

“Kao roditelj (i stručnjak za sigurnost/tehničku zaštitu), ne mogu se oteti dojmu da su zakonodavac i Vlada opet odabrali jednostavniji put – prebacivanje odgovornosti sa sebe i vlasnika ustanove na krajnjeg korisnika, tj. školu”, napisao je Sikirica na LinkedInu.


Pročitajte više: Reakcija učiteljice na mjere za sigurnost u školama: ‘Učitelji kao prva linija obrane – nepravedno i zastrašujuće’


Puno je rupa

Pita se gdje su zakonski okviri, međunarodni standardi, stručna podrška i jasnoća koja bi trebala biti temelj ovakvih protokola, pa je istaknuo:

  • Nema naglaska na Nacionalnu strategiju nacionalne sigurnosti koja u temelju ima sigurnost pojedinca i društva.
  •   U Protokolu se spominju procjena postojećeg stanja i plan sigurnosti, no ti su pojmovi već pokriveni Zakonom o privatnoj zaštiti, kroz termine kao što su prosudba ugroženosti i sigurnosni elaborat. Uvođenje novih termina nije samo nepotrebno, već stvara dodatnu pravnu i operativnu zbrku.
  • Pravilnik o uvjetima i načinu provedbe tehničke zaštite koji datira iz 2003., također nije integriran u Protokol.
  • Iako je prije 4 godine donesen novi zakon, podzakonski akti potrebni za provedbu sigurnosnih mjera još uvijek nisu doneseni.
  • Imamo druge zakone poput Zakona o sustavu domovinske sigurnosti, Zakona o civilnoj zaštiti i Zakona o kritičnim infrastrukturama, ali sve je to, nažalost, mrtvo slovo na papiru.

Pročitajte više: Predstavnik vijeća roditelja u OŠ Prečko bijesan na državu: ‘Nema sustava, ne postoji’


Prebacivanje odgovornosti

Umjesto da stručnjaci poput inženjera, arhitekata te specijalista za fizičku i tehničku sigurnost sustavno rješavaju sigurnosne infrastrukture, prepušteni smo improvizacijama, dodao je Sikirica.

“Ovako doneseni propisi i protokoli otkrivaju raskorak između zakonskih okvira i stvarnosti u praksi. Rezultat? Sustav koji ne osigurava ni učinkovitost ni sigurnost, dok se odgovornost prebacuje na one koji nemaju ni potrebne alate ni podršku”, napisao je Sikirica.

Nakon tragedije u školi u kojoj je dijete izgubilo život, a petero ljudi je ozlijeđeno, Sikirica je kritizirao sporost, to jest, kako je kazao, nepostojanje sustava.

Foto: Magdalena Rendulić/Screenshot/Index

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -