Koje su vaše mane i vrline?

Prije nego uopće krenete na razgovor pitajte se koliko poznajete same sebe:

1. stavite na papir vaše slabosti i jakosti

2. stavite na papir kako vas opisuju vaši prijatelji, obitelj, poznanici i kolege

3. poigrajte se s testovima osobnosti koje možete naći i na internetu

4. zatražite od nekoga kome vjerujete da vas opiše

5. usporedite sve rezultate i utvrdite koje vaše osobine se uvijek ponovo pojavljuju – to je vjerojatno nešto što vas doista i odlikuje

6. izaberite najmanje tri slabosti i tri jakosti koje želite podijeliti s budućim poslodavcem kako bi imale spreman odgovor na to pitanje

7. za svaku od izabrane tri slabosti i jakosti imajte spremno i obrazloženje – zašto mislite da su vam to jače ili slabije strane?

 Mane i vrline na razgovoru za posao

Ovo pitanje ne smije ni pod koju cijenu ostati neodgovoreno; pogotovo ne smijete ostaviti dojam kao da mislite da nemate slabih strana. Ne podliježite stereotipima i ne birajte samo one osobine za koje se smatra da su „ženske“.  Ako ste ambiciozne, odlučne, vrhunski organizirane, hrabre, dobro upravljate stresnim situacijama, izvrsne u vođenju ljudi, znate se nametnuti, pridobiti pažnju, dobro pregovarate… – nemojte se ustručavati to i istaknuti.

Budite sigurne da doista posjedujete kvalitete koje ističete jer samo tako ćete ih moći i dobro obrazložiti – iskusan ispitivač će uočiti ako niste autentične. Birajte one mane koje u nekim okolnostima mogu biti i vrline. Primjerice,  ako sve provjeravate dva puta – to može biti dobro za posao u kojem se ne smije puno griješiti, ali loše za neki u kojem morate brzo reagirati i imate mnogo kratkih rokova.

Budite spremne da neke od svojih izabranih slabosti ili jakosti zamijenite drugima, ako to bolje odgovara poziciji za koju se natječete.  Imajte unaprijed pripremljen tekst koji izgovarajte bez zamuckivanja i ako treba vježbajte kod kuće pred ogledalom – tako ćete ostaviti dojam da uistinu poznajete same sebe i da uvjerljivo vladate i svojim dobrim i lošim stranama.

Nemojte se iznenaditi ako vas koji puta odbiju jer ste ostavile predobar dojam – činjenica je da se ispitivači ponekad boje zaposliti ljude koji su bolji od njih jer se boje da će njihova pozicija biti ugrožena.Ukoliko se bojite ostaviti predobar dojam, razmislite prije nego se previše „prilagodite“ – mogle bi dobiti posao na kojem nećete biti zadovoljne jer oni misle da su zaposlili neku drugu osobu, a ne onu koja vi zaista i jeste.

I zadnje, ali ne najmanje važno: Ako niste svjesne svojih mana i vrlina i niste ih spremne prihvatiti, niti ćete znati kapitalizirati svoje vrline, niti ćete biti spremne raditi na svojim manama. Ni jedno ni drugo nije dobro za vas i vašu karijeru.

 

Gordana Frgačić završila je studij njemačkog jezika i književnosti i poljskog jezika i književnosti na Filozofskom Fakultetu u Zagrebu, no iako kratko vrijeme radi u struci, karijeru ubrzo nastavlja u korporativnom svijetu, u području upravljanja ljudskim resursima. Time se bavi posljednjih 12 godina, te je i angažirana članica HR Centra, udruge djelatnika u upravljanju ljudskim resursima. Uvijek uključena i u druge procese i područja upravljanja tvrtkom, te radeći stalno u međunarodnom okruženju, imala je prilike steći uvid u razne aspekte poslovanja. Svoju poziciju koristi za promoviranje jednakosti spolova, a iskustva koja je sama stekla tijekom svoje karijere, opisala je u knjizi „Zašto smo manje plaćene“ koja je izašla u nakladi V.B.Z.-a.

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

2 KOMENTARI

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -