Australija planira do kraja godine uvesti nove zakone koji će onemogućiti djeci korištenje društvenih mreža zbog rizika koje one imaju po njihovo tjelesno i mentalno zdravlje, rekao je u premijer Anthony Albanese.
Želi ‘stvarna iskustva’
Premijer je najavio da će njegova vlada lijevog centra tijekom sljedećih nekoliko mjeseci uvesti probno razdoblje koje će od korisnika društvenih mreža zahtijevati provjeru dobi.
“Želim da se djeca i mladi maknu od svojih uređaja. Želim ih vidjeti na nogometnom igralištu, bazenu ili teniskom terenu. Želim da imaju stvarna iskustva sa stvarnim ljudima jer znamo koliku štetu društvene mreže mogu napraviti”, kazao je Albanese nacionalnoj televiziji.
Pročitajte više: Je li zabrana mobitela u školama rješenje?
Još se raspravlja oko dobne granice
Premijer nije bio sasvim precizan kod dobne granice ispod koje ne bi bilo dozvoljeno korištenje društvenih mreža, no rekao je da će ona biti između 14 i 16 godina. Uz to, naglasio je da je zabrinut zbog učinaka koje cyber nasilje ima na mentalno zdravlje djece, kao i zbog lake dostupnosti sadržaja na društvenim mrežama koje smatra štetnima.
Do sada je nekoliko zemalja pokušalo ograničiti maloljetnicima pristup društvenim mrežama, no kao najveće prepreke u tom naumu pokazali su se pravni izazovi i tehnologija, poput privatnih mreža koji prikrivaju lokaciju.
“Ovo je globalni problem s kojim se suočavaju vlade diljem svijeta. Znamo da to nije jednostavno niti lako, inače bi vlade već reagirale i nešto napravile po tom pitanju”, rekao je Albanese.
Pročitajte više: Francuska uvela potpunu zabranu korištenja mobitela u školama
Kakvo je stanje u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj se još ne raspravlja o zabrani korištenja društvenih mreža za djecu ili o još rigoroznijoj zabrani mobitela djeci i mladima općenito, no aktualna je tema zabrane mobitela u školama, odnosno na nastavi.
Institut za društvena istraživanja u Zagrebu objavio je lani rezultate po kojima više od 85 posto svih učitelja i učiteljica podržava zabranu korištenja mobitela u školama. Učitelji i učiteljice predmetne nastave nešto više u odnosu na učitelje i učiteljice razredne nastave. Također, značajan dio učenika zagovara zabranu.
Psiholog Božidar Nikša Tarabić upozorava da zabrana nije jedilo rješenje, “bilo bi dobro raditi na digitalnoj pismenosti, na načinima kako se koriste digitalne tehnologije, što se na njima sve nalazi”.
“Svakako za roditelje koji imaju dijete ispod 18 godina savjet da koriste aplikacije i sustave za roditeljski nadzor i da redovito provjeravaju što djeca rade na mobitelima te da se razgovaraju o potencijalnim opasnostima s kojima se mogu susresti”.
Ističe da nije pitanje s koliko godina djetetu dati mobitel u ruke već – kakav.
“Bolje je pitanje kakvu vrstu mobitela ćete mu dati, s kojim ograničenjima i za koje svrhe. Vidimo da djeca od najranije dobi mogu dobiti određene sadržaje koji su kvalitetni i poželjni na modernim tehnologijama. Nema tu toliko dobnog ograničenja što se tiče samog uređaja, nego je riječ o načinima na koji se uređaj koristi“.
Kad je riječ o zabranama mobitela, prokomentirao je da mu se čini da idemo “iz jednog ekstrema u drugi”.
Foto: Canva