Žene i klimatske promjene – zašto su im baš one najviše izložene?

Da su klimatske promjene zadesile planet nije ništa novo, no manje je poznato da one povećavaju rizik za žene i djevojčice u mnogim aspektima života. Poglavito se to odnosi na nerazvijene zemlje trećeg svijeta. Novo izvješće UNFPA-e, Agencije Ujedinjenih naroda za seksualno i reproduktivno zdravlje, pokazuje da su seksualna i reproduktivna prava žena i djevojčica izostavljena iz nacionalnih strategija održivosti u dvije trećine zemalja koje su ispitivali.

Glad, bolesti, nehigijenski uvjeti…

Ekstremno vrijeme u zemljama u razvoju uzrokovano klimatskim promjenama povećava nesigurnost u opskrbi hranom, što pogoršava rizik od smrti beba prije rođenja i ozbiljno utječe na zdravlje trudnica i novorođenčadi. Izvješće pokazuje da žene i djevojčice čine većinu pothranjenih u zemljama gdje glad i dalje traje, poput Burkine Faso, Malija, Somalije i Južnog Sudana.

Također je pokazano da izloženost visokim temperaturama može povećati smrtnost dojenčadi i trudnica, kao i predstavljati rizike za trudnice i žene u menopauzi, prenosi Women’s Agenda. U izvješću se navodi samo devet zemalja koje uključuju opis politika ili intervencija za suočavanje s klimatski uvjetovanim povećanjem rodno utemeljenog nasilja. To su Dominikanska Republika, Salvador, Sierra Leone, Komori, Sejšeli, Kostarika, Jordan, Tunis i Gvineja.

Pitate se možda što točno znači to da su baš žene u nerazvijenim zemljama pod većim utjecajem klimatskih promjena. Djevojčice i žene odgovorne su, primjerice, za prikupljanje vode, pišu Vijesti Europskog parlamenta. Svaka suša ih dodatno opterećuje i uzrokuje njihovo udaljavanje iz obrazovnog sustava. S visokim temperaturama i poplavama bolesti se šire brže, a trudne žene su naročito u visokom riziku. Osim toga, s obzirom na to da se brinu za djecu i starije, češće su same žrtve prirodnih katastrofa. Nerijetko ne znaju plivati, a odjeća koju nose im dodatno otežava preživljavanje u ekstremnim uvjetima.

Klimatske promjene dovode i do migracija. Često su muškarci ti koji prvi putuju, a žene ostaju same bez pristupa resursima. Kada su žene i djevojčice te koje se iseljavaju, češće postaju žrtve seksualnog nasilja te nemaju osnove higijenske uvjete.


Pročitajte više: Kako povezati klimatske akcije i rodnu ravnopravnost?


Najmanje krive, a najviše pogođene

Klimatske promjene izravno utječu na najranjivije skupine u društvu, a to su one koje se oslanjaju na prirodne izvore za osiguravanje sredstava za život i one s manje financijskih sredstava za prilagodbu klimatskim promjenama. Žene u velikoj mjeri spadaju u obje navedene skupine.

Ispitivanje UNFPA-e obuhvatilo je 119 zemalja, a izvršna direktorica UNFPA-e Natalia Kanem tvrdi da klimatska kriza definitivno nije neutralna prema spolu.

“U tim zemljama s najvećim rizikom, žene i djevojčice nerazmjerno su pogođene, iako su najmanje doprinijele globalnoj klimatskoj izvanrednoj situaciji”, kaže.

Navodi i da je upravo isticanje novih dokaza o utjecajima klimatskih promjena na zdravlje i dobrobit žena i djevojčica, od povećanog siromaštva i nesigurnosti u opskrbi hranom do lošijeg zdravlja trudnica i povećanog rizika od rodno utemeljenog nasilja, važno. Upravo sve to podsjeća zašto je ključno da zemlje prioritiziraju seksualno i reproduktivno zdravlje i prava u svojim strategijama održivosti.

Foto: Pixabay

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

pas neće na kišu

Što kada vaš ljubimac odbija šetnju po kiši?

Kiša je često izazov za vlasnike pasa, osobito ako vaš ljubimac odbija izići van u mokrim uvjetima. Ipak, svakodnevna šetnja važna...
- Advertisment -