Ugovarate li smještaj preko aplikacije? Evo kako turistička Hrvatska stoji po tom pitanju

Prema rezultatima istraživanja za 2017. godinu, 17 posto građana u Europskoj uniji ugovorilo je u zadnjih 12 mjeseci usluge smještaja putem interneta ili aplikacije kod druge privatne osobe i za privatne potrebe, dok je kod usluga prijevoza taj postotak upola manji.

Većina je pritom koristila namjenske internetske stranice ili aplikacije, a u tim su se aktivnostima u određenoj mjeri koristile i druge internetske stranice ili aplikacije, uključujući one društvenih mreža, navodi se u izvješću Eurostata, objavljenom u srijedu.

Popularni načini rezerviranja smještaja

Dok su online rezervacije smještaja, bilo da je riječ o sobi, stanu, kući, bungalovu, ili nečem sličnom, popularnije među osobama u dobi od 25 do 54 godine (22 posto), ugovaranje usluga prijevoza kod druge privatne osobe popularnije je među mlađom generacijom (14 posto), u dobi od 16 do 24 godina, prenosi tportal.hr.

Takav vid dogovaranja usluga, koji se odnosi na transakcije isključivo među privatnim osobama, kada neka osoba uslugu smještaja ili prijevoza kupuje kod druge privatne osobe i za privatne potrebe, spada u takozvanu ‘ekonomiju dijeljenja’, stoji nadalje u Eurostatovu izvješću.

Najlošije po tom pitanju, među zemljama članicama EU-a za koje su podaci raspoloživi Eurostatu, stoji Češka, s udjelom od svega jedan posto, a u toj skupini našla se i Hrvatska.

Ti su podaci dio rezultata istraživanja provedenog u 2017. o korištenju informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kućanstvima i kod pojedinaca. Istraživanje je provedeno među osobama u dobi od 16 do 74 godina. U većini zemalja provedeno je u drugom tromjesečju 2017. godine, napominje Eurostat u priopćenju objavljenom u srijedu.

aplikacije za smještaj

U Velikoj Britaniji je približno svaka treća osoba u dobi od 16 do 74 godine, ili njih 34 posto, uslugu smještaja ugovorila kod druge privatne osobe putem internetske stranice ili pomoću aplikacija.

To je učinila i približno svaka peta osoba u toj dobnoj skupini u Luksemburgu, (22 posto), Irskoj, (21 posto), Malti i Nizozemskoj (po 20 posto).

Najlošije po tom pitanju, među zemljama članicama EU-a za koje su podaci raspoloživi Eurostatu, stoji Češka, s udjelom od svega jedan posto.

U toj skupini zemalja Eurostat je još izdvojio Cipar, s udjelom od četiri posto, Portugal i Rumunjsku, s udjelima od po šest posto, te Hrvatsku, s udjelom od sedam posto, pokazalo je izvješće.

Foto: Pexels

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više