Japanci plaćaju da se u njihovo ime da otkaz

Japancima je toliko teško dati otkaz da plaćaju da se to učini u njihovo ime. Svi oni koji se boje suočavanja sa šefom i davanja otkaza, mogu angažirati tvrtku Exit koja će to učiniti za njih. Tako ova 7-godišnja tvrtka popunjava nišu koja je veoma potrebna na jedinstvenom tržištu rada poput japanskog, piše CBS News. Evo kako izgleda davanje otkaza u Japanu.

Naime, Japan je poznat po strogo hijerarhijskoj radnoj kulturi, gdje je tražiti da odeš na vrijeme ili uzmeš slobodan dan dovoljno teško, a podnijeti ostavku smatra se ultimativnim nepoštovanjem. U četvrtoj najvećoj ekonomiji svijeta radnici tradicionalno ostaju kod jednog poslodavca desetljećima, ako ne i cijeli život, podijelila je na LinkedIn profilu Emira Medošević, koja tvrtkama regije pomaže u pronalasku zaposlenika.

Kako izgleda proces?

“Kada pokušaju dati otkaz, osjećaju krivnju. To im se čini kao grijeh, kao da su gadno pogriješili”, rekao je suosnivač Exita Toshiyuki Niino za Al Jazeeru.

Niino i njegov prijatelj iz djetinjstva ovu su tvrtku pokrenuli 2017. godine, s ciljem da ljude oslobode “gnjavaže otkaza”, rekao je za The Japan Times.

Prema podacima od prošle godine, Exitove usluge koštaju oko 144 dolara (20.000 jena), što je pad od oko 450 dolara (50.000 jena) u odnosu na prije pet godina, prema medijskim izvješćima. Otprilike 10.000 radnika, većinom muškaraca, raspituje se o Exitovim uslugama svake godine, rekao je Niino za Al Jazeeru, iako se na kraju ne prijave svi. Usluga je iznjedrila i nekoliko konkurenata.

Što se tiče načina na koji usluga funkcionira, postupak je, opisan u članku Financial Timesa, jednostavan. Na određeni dan, Exit će nazvati šefa radnika kako bi rekao da zaposlenik predaje dvotjedni otkazni rok i da više neće primati telefonske pozive ili e-mailove. Većina radnika u Japanu ima dovoljno ušteđenog plaćenog dopusta da pokrije razdoblje od dva tjedna, piše FT, iako neki uzimaju neplaćeno slobodno vrijeme kako bi se pripremili za novi posao.


Pročitajte više: Je li ikad u redu naprasno dati otkaz?


Šefovi kidaju otkazna pisma i maltretiraju radnike da ostanu

Japan je poznat po iscrpljujućoj kulturi rada. Stvorena je čak i riječ — “karoshi” — za smrt od prekomjernog rada. Sve donedavno bilo je uobičajeno da japanski radnici provedu cijelu karijeru u jednoj tvrtki. Neki nezadovoljni zaposlenici kontaktirali su Exit jer ih je ideja o davanju otkaza toliko stresla da su čak razmišljali o samoubojstvu, piše FT.

Jedan menadžer kojega je Exit kontaktirao opisao je svoje osjećaje. Poslodavac Koji Takahashi rekao je da je bio toliko uznemiren informacijom o otkazu da je posjetio mladićevu obitelj kako bi provjerio što se dogodilo.

“Rekao sam im da ću prihvatiti ostavku ako on to želi, ali bih želio da me prvo kontaktira”, rekao je.

Takahashi je dodao da mu je interakcija s Exitom ostavila loš dojam. Zaposlenik koji podugovara proces davanja otkaza, rekao je novinskoj kući, “nesretna je osoba koja na posao gleda samo kao na sredstvo za dobivanje novca“.

U najekstremnijim slučajevima, ljutiti šefovi kidaju otkazna pisma i maltretiraju radnike da ostanu. Vlada je čak morala sastaviti crnu listu firmi koje baš pretjeruju – da znaju svi da tamo rade zli šefovi. Otkad su objavili listu, preko 370 firmi stavljeno je na taj spisak. Dakle, Japan ima svoj „Who’s Who“ loših poslodavaca, zaključila je i Medošević svoj status.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -