Pelin je gorka biljka poznata po upotrebi u apsintu. Najznačajniji biljni spoj pelina je tujon, koji ima neke prednosti, ali može biti toksičan u prevelikoj količini. Artemisia absinthium je biljka koja je cijenjena zbog svoje osebujne arome, okusa i navodnih zdravstvenih dobrobiti. Uz upotrebu u apsintu i drugim alkoholnim pićima, pelin ima mnoge primjene u medicinskim praksama, uključujući tradicionalnu kinesku medicinu, piše Healthline. Pelinkovac je tradicionalni hrvatski liker s karakterističnim okusom pelina, koji se koristi kao aperitiv, digestiv ili lijek u malim količinama, a kuhani pelin spaja aromatične biljke s rakijom i drugim začinima, stvarajući bogat i ljekovit napitak, piše Net.hr.
Kuhani pelin – recept
Kuhani pelin koristi prirodne arome pelina i začina koji djeluju kao prirodni digestiv, pomažu u poboljšanju probave i smanjuju nadutost. Cimet i klinčići dodaju protuupalna svojstva, a med je poznat po svojim umirujućim i ljekovitim svojstvima.
Pročitajte više: Kuhano vino – napitak bez kojeg ne može proći Božić!
Sastojci
- 500 ml Pelinkovca
- 1 cimetov štapić
- 3-4 klinčića
- 1 kora limuna
- 2-3 žlice meda (po želji)
- 100 ml vode
- 1 žličica sušenog pelina (po želji za pojačanje okusa)
Kuhani pelin je tradicionalni napitak poznat po svojoj aromatičnoj gorčini i ljekovitim svojstvima. Priprema se od pelina, biljke koja se stoljećima koristi u narodnoj medicini, često u kombinaciji s medom, limunom ili cimetom kako bi se ublažila njegova intenzivna gorčina. Ovaj topli napitak ne samo da grije tijelo tijekom hladnih večeri, već i pomaže u poticanju probave, jačanju imuniteta i ublažavanju simptoma prehlade. Kuhani pelin savršen je izbor za one koji traže nešto drugačije, prirodno i blagotvorno – idealan dodatak zimskim ritualima opuštanja.
Foto: Canva