Ovo su najbolje zemlje za poduzetnike. Pogledajte na kojem je mjestu Hrvatska

Sjedinjene američke države, Njemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo – to su top 3 zemlje za poduzetnike prema Indeksu poduzetništva koji je sastavio časopis CEOWORLD. Indeks ocjenjuje 100 gospodarstava, koja čine 95% globalnog BDP-a. Hrvatska je na nešto skromnijem 47. mjestu, dok je susjedna Slovenija na 52. Najbolju ocjenu za inovativnost dobile su Gruzija, Sjeverna Makedonija, Maroko i Šri Lanka, a u našem dijelu Europe “rastura” Poljska. Ovo su najbolje zemlje za poduzetnike.

Najbolje zemlje za poduzetnike – prvih 20 mjesta

Ispitivala se inovativnost, konkurentnost, vještine radne snage, infrastruktura, dostupnost kapitala i općenita otvorenost prema poduzetništvu. Prvo mjesto na ovoj listi ne čudi jer SAD je dom Silicijske doline, Googlea, Applea i drugih globalnih uspješnih poduzetničkih priča. S visokokvalificiranom radnom snagom, lakim pristupom kapitalu za poduzetnike i konkurentnim poslovnim okruženjem, SAD ima visoke rezultate u svim segmentima.

Četvrto mjesto zauzeo je Izrael, a slijede ga Ujedinjeni Arapski Emirati na petom i Poljska na šestom mjestu. Španjolska, Švedska, Indija i Francuska zaokružile su prvih deset najpoduzetnijih zemalja, tim redom. Australija je zauzela jedanaesto mjesto, a slijede je Estonija i Irska. Malezija je zauzela četrnaesto, a Saudijska Arabija petnaesto mjesto. Slijede Južna Koreja, Kanada, Filipini i Danska, na devetnaestom mjestu. Švicarska je zauzela 20. mjesto od 100 najpoduzetnijih zemalja svijeta za 2024. godinu.


Pročitajte više: Ovo je pet najboljih zemalja za zaposlene žene


Ovo su izvori iz kojih su se prikupljali podaci

Studija se temelji na globalnoj anketi koju je proveo časopis CEOWORLD u partnerstvu s Institutom za globalnu poslovnu politiku (GBPI) sa 120.000 sudionika između 19. siječnja i 24. ožujka 2024. Časopis CEOWORLD koristio je skupinu stručnjaka za pregled podataka prikupljenih iz izvora kao što su Economist Intelligence Unit (EIU), Svjetski ekonomski forum, Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), U.S. News & World Report, Ekonomsko i socijalno vijeće Ujedinjenih naroda i Svjetska banka.

Konačni izbor zemalja temeljio se na konsenzusu iz ovih izvora, uz uredničku prosudbu korištenu za određivanje njihove pozicije na popisu. Svi podaci su iz najnovijeg dostupnog razdoblja. Neke zemlje i teritoriji isključeni su iz službene statistike zbog nedostatka potrebnih podataka, dok su drugi s niskim početnim rezultatima isključeni s popisa jer bi njihovo uključivanje stvorilo pogrešne rezultate.

Treba napomenuti da ovo rangiranje nije najvažniji aspekt koji treba uzeti u obzir pri odabiru mjesta za izgradnju tvrtke i samo je jedan element koji treba uzeti u obzir. Poredak je rezultat rigorozne analitičke vježbe, koja uključuje višestruke izvore podataka, bez oslanjanja na agencije za promicanje ulaganja (IPA) i podneske državnih podataka o trgovini.

Puni uzorak od 120.000 ispitanika ima marginu pogreške uzorkovanja od plus ili minus 1,2 postotna boda. Također, treba imati na umu da mogu postojati mogući izvori pogreške koji bi mogli utjecati na rezultate u svim anketnim istraživanjima.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

beauty trikovi

Najbolji beauty trikovi za dane kada nam se ništa ne da

Ponekad smo jednostavno previše lijeni za duge i komplicirane rituale ljepote. Ali ne brinite: mnoge se stvari mogu napraviti brzo, a...
- Advertisment -