‘Sramotno i mizerno’. Naknadom od 560 eura trudnice se kažnjava jer moraju na bolovanje

Dobivala sam 560 eura, to je sramotno i mizerno. Zbog toga se godinu dana nakon toga izvlačim iz dugova. Ovako je za N1 rekla anonimna sugovornica rekla koja je išla na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći.

‘Kažnjene’

Ona nije jedina koja se žali na ovaj iznos. Trudnice su razočarane ovim iznosom koji im, kako govore, više nije dovoljan ni za pokrivanje osnovnih potreba, a problem je to što već godinama ne raste.

“Rekla bih da je to kao jedan oblik ‘kazne’ što ne možemo raditi nego moramo ići na bolovanje u trudnoći”, dodala je.

Je li ovaj iznos zaista točan te može li on biti veći, N1 je provjerio u HZZO-u.

Iz HZZO-a objašnjavaju da se naknada plaće tijekom privremene nesposobnosti za rad zbog komplikacija u trudnoći, rodiljnog i roditeljskog dopusta određuje od osnovice za naknadu plaće koju čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće, neovisno o tome na čiji se teret isplaćuje, osim u slučaju kada je posebnim zakonom drukčije propisano.

Naknada plaće iznosi 100 posto od osnovice za naknadu plaće za vrijeme, između ostalog i privremene nesposobnosti za rad zbog komplikacija u trudnoći, pri čemu najviši mjesečni iznos naknade plaće ne može za puno radno vrijeme iznositi više od proračunske osnovice uvećane za 28 posto odnosno 565,04 eura (4.257,28 kuna)”, rekli su iz HZZO.


Pročitajte više: Natalia Zielinska: ‘Poduzetnice se u Hrvatskoj financijski kažnjavaju zbog trudnoće


Je li ovaj iznos zaista dovoljan?

Naknada plaće koja se odnosi na privremenu nesposobnost za rad zbog bolesti i komplikacija u vezi s trudnoćom uređena je Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju koji je u djelokrugu Ministarstva zdravstva.

Stoga su iz N1 pitali Ministarstvo zdravstva smatraju li zaista da je ovaj iznos dovoljan i planiraju li ga povećati.

“Ministarstvo zdravstva ističe kako je demografska revitalizacija strateško pitanje Vlade o kojem ovisi gospodarski razvoj Hrvatske, uključivši i održivost mirovinskog i zdravstvenog sustava. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) u svom djelokrugu prati i analizira stanje vezano uz naknade plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zbog komplikacija u vezi s trudnoćom”.

Kako kažu, Ministarstvo zdravstva svjesno je potreba ove vulnerabilne skupine te kontinuirano razmatra mogućnost povećavanja prava, uključivši i financijski aspekt, sukladno mogućnostima.

“Povećanje naknade rješava se u okviru Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, čemu prethodi detaljna financijska analiza HZZO-a, osiguranje dodatnih financijskih sredstava, kao i koordinacija s drugim dionicima uključenima u proces demografske revitalizacije”.


Pročitajte više: Paušalne obrtnice gubitnice Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama


Demografska politika

Zanimalo ih je i kako je ovaj iznos dovoljan za zemlju koja želi poticati demografsku politiku i povećati broj rođene djece. Stoga smo pitali i Ministarstvo demografije kako planiraju sudjelovati u rješavanju ovog problema.

“Kako bi se postigla demografska održivost, potrebno je koncipirati sveobuhvatnu populacijsku politiku koja objedinjuje mjere brojnih tijela, nositelja javnih politika, na nacionalnoj i regionalnoj razini. Brojni čimbenici utječu na planiranje obitelji i ono što je zadaća Ministarstva demografije i useljeništva je izgraditi poticajno okruženje za obitelji i mlade.

Materijalna prava roditelja su samo jedan poticaj te je potrebno njihovo kontinuirano prilagođavanje, no samostalno ona ne mogu dovesti do pozitivnih demografskih trendova. Ministarstvo demografije i useljeništva će u narednom razdoblju u dijalogu sa svim nadležnim tijelima i institucijama, uključujući i Ministarstvo zdravstva, kako na nacionalnoj, tako i na regionalnoj odnosno lokalnoj razini, kroz zajedničko, koordinirano i sustavno djelovanje, razmotriti set mjera koje mogu polučiti najbolje rezultate.

Sve mjere za demografsku obnovu naše zemlje trebaju se kontinuirano preispitivati i prilagođavati kako bi bile u skladu s najnovijim znanstvenim spoznajama i socioekonomskim prilikama u društvu”.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Kupanje mačke

Veterinar otkrio koliko često treba kupati mačke

Kupanje mačke možda zvuči kao nužan dio higijene ljubimca, no prema stručnjacima, mačke zapravo rijetko trebaju kupku. Veterinar Amir Anwary redovito...
- Advertisment -