Ne osjećate se ugodno u otvorenim uredima? Znanost je potvrdila vaše negodovanje!

Ako ste se ikada u otvorenom tipu ureda osjećali iritirano i nervozno, sada za to postoji i znanstveno objašnjenje. Ispada da su otvoreni uredi za većinu ljudi zaista neugodna mjesta za rad!

Prije pandemije, 70% zaposlenika koji posao obavljaju iz ureda radilo je u uredima otvorenog plana. Pritužbe zaposlenika zbog ovog dizajna bile su česte, pa ipak, eksperimentalnih istraživanja koja bi istražila učinke uredske buke na kognitivne performanse, fiziološki stres i raspoloženje bilo je malo.


Pročitajte još: Radnici se nakon pandemije ne žele vratiti u urede: Jesu li nam uredi uopće potrebni?


Otvoreni uredi mogu negativno utjecati na performanse zaposlenika

Nedavna je studija pokazala kako otvoreni uredi zaista mogu imati negativan utjecaj na performanse zaposlenika. Studija je provedena u eksperimentalno kontroliranim uvjetima u kojima su istraživači mjerili puls, provodljivost kože i koristili AI sustav za prepoznavanje emocija lica. Rezultati su pokazali da buka koja se generira u otvorenima uredima ima veliki učinak na zaposlenike i može uzrokovati fizički stres.

Pokazalo se da takva buka povećava negativno raspoloženje za 25%, i to nakon samo osam minuta izloženosti u simuliranom uredu. U stvarnom uredu, gdje su radnici neprestano izloženi buci tijekom dana, očekuje se da će učinci na stres i raspoloženje biti još veći.

Istraživači su napravili simulaciju pravog ureda s volonterima. Cilj je bio usporediti učinke tipične uredske buke u uredima otvorenog plana s mirnijim privatnim uredom. Pažljivo rekreirani zvučni prizori uključivali su volontere koji su pričali, hodali i printali papire, kao i zvonjavu telefona i zvukove tipkanja.


Pročitajte još: Kako pravilno organizirati hibridni model poslovanja?


Istraživači su promatrali ispitanike koji su ‘radili’, odnosno trebali su izvršiti lektorski zadatak, i to u dvije različite zvučne situacije. Pomoću senzora su pratili promjene u otkucajima srca i znojenju, što su pouzdani pokazatelji fizičkog stresa. Također su koristili softver za prepoznavanje emocija lica, a ispitanici su i sami davali informacije o vlastitim osjećajima preko skale raspoloženja.

Koje je rješenje?

Čak i nakon kratkog izlaganja, istraživači su ustanovili uzročnu vezu između uredske buke u uredu otvorenog plana te stresa i negativnog raspoloženja. Negativno raspoloženje poraslo je za 25%, a znojenje za 34%. Iako nije bilo neposrednog utjecaja na smanjeni radni učinak, razumno je pretpostaviti da je takav skriveni stres dugoročno štetan za dobrobit i produktivnost.

Pandemija je promijenila toleranciju zaposlenika prema uredskom radu. Istraživanja pokazuju da bi čak 70% zaposlenika radije potražilo novi posao ako im poslodavac ponekad ne ponudi fleksibilnost da mogu raditi od kuće. Dakle, stvaranje zdravog radnog okruženja važnije je nego ikad. Mnogi danas preispituju način na koji dizajniraju i koriste urede. Iako je malo vjerojatno da će uredi otvorenog plana uskoro nestati, ova studija naglašava važnost razumijevanja potreba zaposlenika u dizajniranju radnih prostora.

Foto: Unsplash/Alex Kotliarskyi

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Od sarkazma do prigovaranja: što ako vam nezadovoljstvo gradi tim?

Sve je više nezadovoljnih zaposlenika. Više radnika razmišlja o napuštanju posla nego tijekom velikog postpandemijskog vala otkaza 2022. godine, prema lipanjskom...
- Advertisment -