Poduzetnice vide prilike i ne boje se rizika

Poduzetnice vide  poslovne prilike, vjeruju u svoje sposobnosti i ne boje se preuzimanja rizika. Upravo su to karakteristike koje u većoj mjeri imaju muškarci i još uvijek prednjače u poduzetničkoj aktivnosti u odnosu na žene, prema rezultatima Women GEM izvještaja za 2012.

Najaktivnije afričke poduzetnice

Najveća poduzetnička aktivnost je u manje razvijenim državama. TEA (Total Entrepreneurial activity – pokazatelj poduzetničke aktivnosti kod odrasle populacije 18-64 godine, u fazi od razmišljanja o pokretanju biznisa do biznisa starog tri godine) za žene je najveći u Africi gdje je u prosjeku 27%  žena u fazi razmišljanja, pokretanja i vođenja početničkog biznisa (Zambia čak 40%). Velika nezaposlenost je najveći motivator za pokretanje biznisa.

Razvijene europske zemlje  imaju mali postotak žena u procesu pokretanja biznisa (svega 5%) zbog dovoljno prilika za zaposlenje,  sigurnosti za žene koje to donosi i većeg životnog standarda.

U Hrvatskoj 12% muškaraca je u fazi pokretanja biznisa, u odnosu na 5% žena.

Nerazvijene zemlje imaju i veću razliku između zrelih tvrtki i tek pokrenutnih. Nezaposlenost i neimaština u tim zemljama mnoge tjera na pokretanje biznisa ali manji broj njih se uspije održati.

>>Zašto su mame najbolji poduzetnici?

Poduzetnice moraju vjerovati u sebe da bi uspjele

Najveća poduzetnička aktivnost je u onim državama gdje stanovništvo vidi dovoljno poslovnih prilika, vjeruje u svoje sposobnosti i ne boji se neuspjeha.  Najviše poduzetničkih prilika vide stanovnici Afrike i Latinske Amerike a najmanje u razvijenim azijskim  i europskim zemljama u razvoju, s time da je postotak žena koje vide poduzetnički potencijal u svim zemljama manji nego postotak muškaraca.

Oni koji vjeruju da imaju sposobnosti za pokretanje i vođenje biznisa imaju bolje predispozicije da u tome i uspiju. Žene u svim državama svijeta manje vjeruju u svoje sposobnosti za vođenje biznisa, a najviše samopouzdanja imaju afričke žene, latinskoameričke žene, žene srednje Azije i Amerikanke.

>>Kada je vrijeme za pokrenuti biznis

U Japanu i Europi žene puno manje vjeruju u svoje sposobnosti. Žene u Europi, uključujući i Hrvatsku su u prosjeku jako obrazovane, tako da iznenađuje slabo samopouzdanje u svoje sposobnosti. Prema rezultatima nedavno provedenog popisa stanovništva, žene u Hrvatskoj imaju više obrazovanja u svim dobnim skupinama do 50-te godine života. Unatoč tome, svega 35% žena u odnosu na 53% muškaraca u Hrvatskoj smatra da ima sposobnost za vođenje vlastitog biznisa.

Strah od neuspjeha je još jedna prepreka poduzetništvu i žene u prosjeku također imaju veći strah od muškaraca. Najmanje straha od neuspjeha imaju poduzetnici i poduzetnice u Africi a najviše u Izraelu, razvijenim azijskim i europskim zemljama. Belgijanke, Švicarke i Irkinje puno se više boje neuspjeha od muškaraca.  39% Hrvatica u odnosu na 34% Hrvata se boji neuspjeha svog poduzetničkog pothvata.

Zašto žene postaju poduzetnice?

Prema GEM Women izvještaju, poduzetnički projekti danas većinom nastaju zbog dobre poslovne prilike a manje iz nužde. Nužda je veći motivator u nerazvijenim zemljama.

Namjera pokretanja biznisa je jako važan faktor za razvoj poduzetništva. Što veći broj ljudi ima namjeru pokrenuti biznis, veći je postotak onih  koji to stvarno i učine. Tajland je jedina zemlja na svijetu gdje ima više žena nego muškaraca koje žele pokrenuti biznis.

U Hrvatskoj 17% žena imaju namjeru pokrenuti biznis u sljedeće tri godine u odnosu na 22% muškaraca. 62% žena (66% muškaraca) želi pokrenuti biznis jer vidi dobru poslovnu priliku a 38% (33% muškaraca) njih iz nužde.

>>Žene i obiteljski biznis

 

Foto: Dreamstime/ Andres Rodrigues

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

unicredit financiranje poduzetništva

UniCredit Grupa nudi novih 2,3 milijarde eura za financiranje malog i...

UniCredit Grupa, čija je Zagrebačka banka članica, najavila je pokretanje nove runde inicijative UniCredit for CEE za 2025. godinu u sklopu...