I hrvatski poslodavci dijele bonuse zaposlenicima za preporuke novih kolega. Evo kolike su cifre u pitanju

Neke inozemne tvrtke za dobre preporuke svojim zaposlenicima daju i po 50 tisuća dolara nagrade, a takvi, doduše, poprilično manji, bonusi sve su učestaliji i u Hrvatskoj. Problem nedostatka kvalificirane radne snage jedan je od najvećih ograničavajućih faktora mnogim poslodavcima. Taj faktor, promotri li se krivulja rasta zaposlenosti u Hrvatskoj, još će dugo ostati na vrhu liste izazova u poslovnom svijetu. Poslodavci se, stoga, okreću drugačijim alatima zapošljavanja. Jedan od njih je uključivanje zaposlenika u proces regrutacije, a taj se angažman nagrađuje, piše FORBES Hrvatska.

Takvi bonusi sve učestaliji i u Hrvatskoj

“U uspješnim organizacijama programi preporuka zaposlenika jedan su od najčešće korištenih alata za dolazak do kvalitetnih kandidata”, za FORBES Hrvatska komentira Lara Šubić Šuša, voditeljica projekta Poslodavac Partner iz SELECTIO Grupe.

Dodaje kako 82 posto tvrtki koje imaju certifikat Poslodavac Partner za HR izvrsnost redovito koristi program preporuka, a gotovo 94 posto njih zaposlenicima daje novčanu nagradu.

Problem nedostatka kvalificirane radne snage jedan je od najvećih ograničavajućih faktora mnogim poslodavcima. Taj faktor, promotri li se krivulja rasta zaposlenosti u Hrvatskoj, još će dugo ostati na vrhu liste izazova u poslovnom svijetu. Poslodavci se, stoga, okreću drugačijim alatima zapošljavanja. Jedan od njih je uključivanje zaposlenika u proces regrutacije, a taj se angažman nagrađuje.


Pročitajte više: Stranim radnicima produljit će se dozvole za boravak i definirat će se uvjeti smještaja


Skeptičnost zaposlenika

Takvi se programi razlikuju od tvrtke do tvrtke, neki se odnose na sva radna mjesta, neki na određene pozicije, deficitarna zanimanja ili sezonske radnike, pojašnjava. Što se tiče samih iznosa bonusa za uspješno zaposlene preporuke, raspon je poprilično velik – zaposlenici mogu dobiti od 100 eura do čak 1500 eura ako preporučeni kandidat zadovolji probni rok, navodi HR konzultantica.

Ističe i kako tvrtke koje sustavno prate učinkovitost pojedinih regrutacijskih kanala najčešće dolaze do zaključka da im je program preporuka jedan od najučinkovitijih kanala za uspješno zapošljavanje kandidata koji će se zadržati u organizaciji.

S time se slaže i Ivor Bihar, operativni direktor IT tvrtki Bornfight i Determ, koje su program preporuka uvele prije otprilike četiri godine i provodile ga donedavno.

“Ideja je bila da zapošljavamo super ljude koji znaju druge super ljude i bonusima smo ih motivirali da ih preporučuju. Mislim da je to dobra praksa i dobro nam je koristila. Preko preporuka nam je dolazilo 30 posto novozaposlenih”, ispričao je za FORBES Hrvatska.

Kad su uveli program bonusa, dodjeljivali su zaposlenicima 2500 kuna (oko 330 eura) za middle radna mjesta i 6000 kuna (oko 800 eura) za seniorska po zaposlenju preporučene osobe. Po isteku probnog roka preporučenog kandidata, ovisno o poziciji na bruto 2 iznos zaposlenicima su isplaćivali dodatnih 2500 do 5000 kuna (330 do 660 eura) za middle pozicije ovisno o razini stručnosti te između 6.000 i 7.500 kuna (800 do 1000 eura) za seniorske pozicije.

Zaposlenici preporučuju najbolje kandidate

Na početku su zaposlenici bili malo skeptični jer su imali bojazan da će biti odgovorni za to kako će se iskazati osoba koju preporuče. No, proces selekcije ionako provodi odjel ljudskih resursa, a zaposlenici su mogli i istaknuti poznaju li osobu iz poslovnog ili privatnog okruženja te se na taj način ograditi od potencijalnih prozivanja kojih su se pribojavali, ispričao je Bihar.

Program preporuka postala je uobičajena praksa i u telekomunikacijskim tvrtkama A1 Hrvatska i Hrvatski Telekom. U A1 Hrvatska iznos bonusa iznosi do 1000 eura bruto i ovisi o traženoj poziciji, a bonus se isplaćuje jednokratno ili u dvije runde – prvoj nakon zapošljavanja i drugoj šest mjeseci od zapošljavanja.


Pročitajte više: Nedostatak radne snage: Hrvatske tvrtke žele zaposliti 50 tisuća stranaca


Velike, strane IT tvrtke prednjače u dodjeli bonusa

U Hrvatskoj nagrade za preporuke novog zaposlenika najviše nude privatne tvrtke u stranom vlasništvu, tvrtke čiji su timovi veći od 50 ljudi, a najčešće su to tvrtke iz IT sektora, financija i osiguranja te prodaje, podijelili su s Forbesom Hrvatska rezultate svog istraživanja sa servisa MojaPlaća.

Prema njihovim saznanjima, osam posto tvrtki u Hrvatskoj obuhvaćenih njihovim istraživanjem isplaćuje bonuse za preporuku novih zaposlenika.

Kod domaćih poslodavaca ta beneficija nije u tolikoj mjeri zaživjela – tek 7 posto privatnih tvrtki u domaćem vlasništvu, 2,7 posto državnih tvrtki i 2 posto tvrtki iz javne i lokalne samouprave nudi ovakve bonuse”, analizirali su.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -