Top 5 savjeta stručnjaka: Napravite proljetno čišćenje duga na kreditnoj kartici

Kreditne kartice podrazumijevaju potrošačku filozofiju ‘kupuj sada, plati kasnije’. Na takav se način lako izgubiti i narušiti osjetljivu ravnotežu prihoda i izdataka i upasti u dugove koji se gomilaju.

“Gotovo nitko ne smatra da je kreditna kartica zapravo – dug,” upozorava Kevin Mountford, suosnivač platforme za štednju Raisin UK, a prenosi Euronews.

Prema podacima CEIC-a i Europske središnje banke, ukupni dug kućanstava u Europskoj uniji dosegnuo je u siječnju 2025. godine iznos od 6,2 bilijuna eura. Većina tog iznosa odnosi se na stambene kredite, no preostali bilijun eura zabrinjava stručnjake.

Gomilanje duga na kreditnoj kartici

“Problem nije samo u zaduživanju već u gubitku kontrole nad dugovima koje više ne možemo servisirati,” objašnjava Mountford u emisiji The Big Question.
Kreditne kartice, beskontaktno plaćanje i jednostavnost online kupovine često doprinose pretjeranom trošenju.

“Ja sam iz generacije koja je prvo podizala gotovinu, trošila i kad je novca nestalo – gotovo. Danas pak većina ljudi ne primjećuje koliko troši dok ne pogleda bankovni izvod”, kaže Mountford.

U 2023. godini zemlje poput Nizozemske, Danske, Velike Britanije, Finske i Švedske bile su među prvih deset u svijetu po visini duga na kreditnim karticama.


Pročitajte više: Dugovi nakon smrti: Što kada u nasljedstvo dobijemo debeli minus na računu?


Društvene mreže i kupovina iz kreveta

Mountford upozorava na utjecaj društvenih mreža i influencera koji potiču impulzivnu potrošnju, dok “kupi sada, plati kasnije” sustavi stvaraju lažan osjećaj pristupačnosti.
“Imam prijatelje koji ne mogu spavati, pa usred noći kupuju online. To je primjer kako tehnologija i društvene mreže mogu stvoriti ozbiljne probleme,” kaže.

Konkretni savjeti kako izaći iz duga

Ne gurajte glavu u pijesak.
“Najgore što možete učiniti je ignorirati račune. Problem neće nestati – samo će rasti i postati ozbiljniji”, kaže on.
Razgovarajte s bankom.
Moguće je dogovoriti duže rokove otplate i time smanjiti mjesečna davanja.
Izbjegavajte sumnjive zajmodavce.
Brzi zajmovi i lihvarske kamate dugoročno pogoršavaju situaciju.
Otvoreno govorite o novcu.
Iako mnogima neugodan, razgovor o novcu s obitelji ili prijateljima može smanjiti stres, povećati financijsku pismenost i pomoći u donošenju boljih odluka. Nemojte plaćati savjete – potražite pomoć bez naknade
Mountford ističe da ne treba trošiti novac na financijsko savjetovanje – posebno kad ste već u dugu. Brojne humanitarne organizacije nude besplatnu pomoć i edukaciju kako bi financijska terminologija postala razumljivija i manje zastrašujuća.

Foto: Freepik, Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -