Za vaterpoliste ste sigurno čuli, ali jeste li znali da Hrvatska ima i odlične vaterpolistice?

Fizička aktivnost kroz aktivno bavljenje sportom ili rekreacijom, jedan je od osnovnih preduvjeta dobrog zdravlja. Užurbani tempo života koji je u velikoj mjeri određen sjedilačkim načinom rada, na poslu ili kod kuće, kao i lošijom prehranom, uzrok su sve učestalije pojave problema pretilosti, posebno kod mlađe populacije. Upravo stoga se bavljenje sportom preporuča kao najbolje rješenje u prevenciji tegoba i bolesti koji proizlaze iz takvog fizičkog stanja. Sportova je mnogo, izbor je šarolik. Jedan koji se ističe zahvaljujući brojnim velikim međunarodnim rezultatima u muškoj konkurenciji, zasigurno je vaterpolo.

No, iako se vaterpolo kroz medije provlači kroz kontekst muškog sporta, daleko od toga da nije pogodan i za djevojke.

“Niti jedan sport nije “muški” sport pa tako nije niti vaterpolo”, kaže nam odmah na početku našeg razgovora Mia Šimunić, 33-godišnja magistra kineziologije, koja iza sebe ima uistinu bogato iskustvo u vodenim sportovima.

Sve veća popularnost

“Bavila sam se svim vodenim sportovima koji postoje, a uz vaterpolo najdulje sam ostala u sinkroniziranom plivanju, gdje sam bila članica reprezentacije u timu na Europskom prvenstvu u Berlinu 2002. godine”, otkriva nam Mia, koja se ovog trenutka može pohvaliti funkcijama glavne trenerice ŽAVK Mladosti, izbornice U-19 ženske reprezentacije, pomoćne trenerice u seniorskoj ženskoj reprezentaciji, kondicijske trenerice za mušku reprezentaciju do 19 godina, kao i kondicijske trenerice VK Solaris.

ženski vaterpolo

Kada je prestala trenirati sinkronizirano plivanje, put ju je odveo u vaterpolske vode. Glavni “krivci” su dvije vaterpolistice, sestre blizanke, također bivše sinkro plivačice, koje su je odmah uvjerile koliko je vaterpolo odličan sport. Prvi trener joj je bio Duško Baždar, koji čim je bacio loptu u bazen, u Miji je prepoznao rješenje za poziciju brzog krila. Uhvativši loptu, Mia je u vaterpolu prepoznala svoju veliku ljubav.

“A kao trenerica sam završila tako što je naš ŽAVK Mladost počeo imati sve više članica i bio je potreban dodatni trener. Sezonu nakon EP 2010. godine u Zagrebu, postala sam pomoćna trenerica Nikici Gulinu u radu sa seniorkama te sam radila i s mlađim kategorijama. Glavna trenerica sam postala sredinom sezone 2013./2014., kada je tadašnji glavni trener Branko Bjelanović odlučio svoju trenersku sreću iskušati u Švicarskoj pa sam uz juniorsku ekipu preuzela i seniorsku”, prisjeća se Mia ne tako daleke prošlosti.

U Hrvatskoj trenutno aktivno sudjeluje u seniorskoj, juniorskoj i kadetskoj kategoriji pet klubova. Uz zagrebački ŽAVK Mladost, tu je i splitska Bura, riječko Primorje, šibenska Viktoria i dubrovački Jug. Širenjem popularnosti ženskog vaterpola, u posljednje vrijeme zanimanje za uključivanje u vaterpolo obitelj pokazuju i Slavonci. Stoga postoji velika mogućnost da će se natjecanju pridružiti i ekipa osječke Murse, ali i ekipa Marsonije iz Slavonskog Broda.

Da je tretman ženskog vaterpola u Hrvatskoj itekako ozbiljan, svjedoči podatak da seniorsku žensku reprezentaciju unatrag godinu dana s mjesta izbornika vodi Dragan Matutinović, proslavljeni vaterpolski trener, koji je vodio nekoliko svjetskih reprezentacija, a sa Španjolskom je na Olimpijskim igrama 1992. godine u Barceloni osvojio muško srebro.

ženski vaterpolo

Plan – Olimpijada 2020. godine

“Mi pak imamo već 20-ak djevojaka s kojima se vrlo aktivno radi na nacionalnoj razini unatrag pet godina. Okosnica su djevojke rođene 1999. godine te se svakako osjeti, a i vidi njihov napredak iz priprema u pripreme. Stvorili smo vlastiti sustav igre koji sada trebamo samo usavršavati i nadati se iskoraku koji bi mogao uslijediti kroz par godina, a to su kvalifikacije na Olimpijske igre 2020. Do sada je na Olimpijadi sudjelovalo samo osam ženskih ekipa. Kroz mjesec dana znat će se da li se taj broj povećao na 10 ili 12. Za nas bi 12 bilo optimalno jer bismo svakako imali šanse kvalificirati se”, otkriva Mia Šimunić.

Rušenjem predrasuda kako je riječ o sportu koji je rezerviran za dečke, povećava se broj djevojaka koje s kapicama i loptom ulaze u bazene.

“Medijski nismo dovoljno popraćeni, pa djevojke i djevojčice, ali i njihovi roditelji nisu informirani kako se kvalitetno i lijepo radi po klubovima u Hrvatskoj. Naravno i kod nas u ŽAVK Mladosti. Odnosi među djevojkama više su nego prijateljski. Iz mjeseca u mjesec zajedno rastemo na svim razinama. Broj članica se povećava. Zainteresirani nas nalaze najčešće putem poznanstava pa dolaze prijateljice, ali i putem društvenih mreža. Naravno, voljeli bismo imati još više djevojčica jer se samo kroz široku bazu stvara prava, konkurentna selekcija koja kasnije omogućava stvaranje vrhunskih vaterpolistica. S vrhunskim pak vaterpolisticama možemo ostvariti najbolje rezultate i jednom postati vaterpolska velesila, baš onakva kakva smo i u muškom vaterpolu.”

Vaterpolo je po mnogo čemu poseban sport, koji je uspio ujediniti vodu, loptu, gol i igru. Djevojkama koje imaju ambicije ostvariti sportske rezultate, Mia vaterpolo preporuča zato što se u ovom sportu nalaze stručnjaci koji imaju ogromno znanje kako napraviti europske, svjetske i olimpijske pobjednike, za što postoje velike mogućnost kako kroz podršku saveza, tako i kroz odlične materijalne uvjete u bazenima.

ženski vaterpolo

“Djevojkama koje bi trenirale isključivo rekreativno, preporučam vaterpolo jer je atmosfera u Mladosti divna, prijateljska, radna, vrlo živa i pozitivna, druženja su stalna, smijeh je uvijek prisutan pa čak i za vrijeme treninga. Svakako nije naodmet napomenuti kako dečki treniraju u istim terminima kada i djevojke pa se putem pogleda, često javljaju simpatije, ljubavi, od kojih neke završe i vezama.”

Među onim djevojkama koje je osvojio vaterpolo je 17-godišnja Lidija Crnički. U njezinom slučaju kada se radi o sportu, Lidija je uvijek pratila brata. Pa su tako prvo išli na plivanje, pa na karate, a kada je brat počeo trenirati vaterpolo i Lidija se jedno ljeto odlučila okušati.

“Svidjelo mi se, pa sam počela trenirati s dečkima jer u Mladosti u tom trenutku još nije bilo mlađih cura. Nakon godine dana skupilo se više mlađih djevojaka pa sam nastavila trenirati s njima. Danas treniram zbog ekipe jer provodimo toliko vremena skupa, nasmijavamo se, pomažemo si… Puno putujemo i stvarno volim ovaj sport”, otkrila nam je Lidija.

Bogata trofejna vitrina

Stvaranje pozitivne i motivirajuće atmosfere u klubovima jedan je od načina na koji se djevojke mogu na dulji period zadržati u sportu. Naime, česta je situacija, a od toga nije imun niti jedan sport, da djevojke napuštaju aktivno bavljenje sportom.

ženski vaterpolo

“Nažalost, u ženskom sportu su puno manje mogućnosti financijske kompenzacije za uloženi trud i vrijeme, pa s godinama dolazi do osipanja broja djevojaka jer se zapošljavaju. Stoga je izazov za svaki klub i trenera zadržati djevojke sportskim motivom, dobrim odnosima, zabavnim treninzima i sportskim uspjesima u bazenu. Ključni faktor zadržavanja djevojaka u sportu mogao bi biti upravo kroz mogućnost nastupa za nacionalnu reprezentaciju i igranja velikih sportskih natjecanja. Također, vaterpolo otvara mogućnost nastavka školovanja, primjerice, u SAD-u gdje se najveći broj stipendija u kolektivnom sportu dodjeljuje upravo za ženski vaterpolo, koji je u Americi sveučilišni ekipni sport broj 1!”

Vaterpolo ili rukomet, karate ili stolni tenis, manje je važno, od same činjenice da bavljenje sportom mora postati stil života, kako za one najmlađe koji su tek naučili hodati, tako i za one starije. Bavljenje sportom ne utječe pozitivno samo na tijelo već i na duh.

“Sport stvara zdrave mlade ljude, koji odrastaju u zdrave zrele ljude jer je sport u njima potaknuo disciplinu, (samo)kontrolu, u timskom sportu stvara se zajedništvo i tolerancija koja nam je bitna u socijalnim i društvenim odnosima. Pogotovo je pozitivan za djevojke u smislu njihova samopoštovanja, samosvjesnosti i stvaranja pozitivne slike o sebi. Spot djecu fokusira na napredak te ih orijentira na kvalitetnu organizaciju vremena. Putovanja kroz natjecanja i utakmice su česta i mnogobrojna, gdje se upoznaje svijet, drugi ljudi, druge kulture. Sport je multidisciplinaran aspekt života koji oplemenjuje i zaokružuje ličnost”, zaključuje uspješna i ambiciozna vaterpolo trenerica, Mia Šimunić.

Svakako treba spomenuti i kako je ekipa Mladosti predvođena trenericom Mijom, na netom završenom Prvenstvu Hrvatske odnije naslov prvakinja. Djevojke iz Zagreba bile su bolje od svojih vršnjakinja iz Splita, čime je dodatno obogaćena ionako prepuna trofejna vitrina. Bio je to njihov ukupno sedmi naslov prvakinja Hrvatske, a tome treba pridodati i pet osvojenih Kupova. Mladosti su pripale i dvije pojedinačne nagrade, s obzirom da je Nataša Šerkinić proglašena za najbolju golmanicu, a Petra Bukić za najbolju igračicu prvenstva. Titulu najbolje strijelkinje odnijela je Domina Butić iz splitske Bure.

Foto: Kiara Brnetić, privatna arhiva, Ivan Santro

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

budimpešta kratkoročni najam

Naši susjedi žele zabranu kratkoročnog najma u omiljenoj destinaciji

Četvrt u Budimpešti održava dvotjedni referendum o potencijalnoj zabrani kratkoročnog iznajmljivanja nekretnina, koja bi bila prva takve vrste u jednom od...