Mala i srednja poduzeća okosnica su gospodarstva i održivosti

Klimatske promjene opet su pokazale svoju nepredvidivu narav – i baš kada smo planirali svoj event “Žene u održivosti” održati na otvorenom, priroda je odlučila izvesti svoje performanse u obliku neprekidnih kiša. Naša vizija okupljanja pod vedrim nebom uz zvuke prirode, ipak je zaživjela u zatvorenom prostoru pa nerado brišemo ‘outdoor’ iz naziva našeg eventa za liderice iz područja održivosti. Iako su nam kiše pomutile planove, nisu nam uspjele pokvariti entuzijazam i odlučnost da raspravljamo o održivosti – na suhom!

U intimnoj atmosferi predivnog zagrebačkog hotela Movenpick, okupile su se žene koje svojom održivom vizijom mijenjaju poslovanja na bolje. Kako održivost može postati dio malih i velikih poduzeća, tko na tom putu može pomoći, ali i koji su primjeri dobre prakse doznali smo od Amorelle Horvat Topić, Marijane Sabljić, Sandre Pezelj Meštrić, Tajane Gotal i Slađane Ćosić.

Žene koje mijenjaju svijet korak po korak

Žene igraju ključnu ulogu u području održivosti na globalnoj razini. Postale su liderice u mnogim inicijativama usmjerenim na zaštitu okoliša, održivi razvoj i klimatske akcije. Njihova uloga u održivosti obuhvaća različite sektore, uključujući politiku, poslovanje, obrazovanje i nevladine organizacije. Mnoge žene preuzele su vodeće pozicije u vladama i međunarodnim organizacijama, zagovarajući politike koje podržavaju održivi razvoj.

Primjerice, Jacinda Ardern, bivša premijerka Novog Zelanda, implementirala je ambiciozne klimatske politike i postavila standarde za druge zemlje u borbi protiv klimatskih promjena. Na području nevladinih organizacija i aktivizma, žene poput Grete Thunberg, koja je postala globalni simbol borbe protiv klimatskih promjena, te Vandane Shive, koja zagovara agroekološke pristupe i održivu poljoprivredu, pokazuju koliko je važna uloga žena u održivosti.

Žene u održivosti ne samo da utječu na trenutne politike i prakse, već oblikuju budućnost kroz inovacije, edukaciju i liderstvo, osiguravajući da održivi razvoj postane integralni dio globalnog napretka.

Zato smo ponosni da smo još jednom uspjeli okupiti hrvatske, a može se reći i regionalne, ESG vizionarke i liderice.

EIB podržava održive prakse malih i srednjih posuzetnika

Slađana Ćosić, direktorica EIB Hrvatska, predstavila je kako Europska investicijska banka podržava tvrtke diljem Europe, pružajući financijska sredstva za inovacije, digitalnu transformaciju i rast. Fokus je bio na ulozi EIB-a u implementaciji EU strategije održivosti, s naglaskom na financiranje zelenih projekata i integraciju ekoloških, socijalnih i upravljačkih (ESG) kriterija. Izlaganje je obuhvatilo načine na koje EIB podržava tranziciju prema zelenijoj ekonomiji, osiguravajući da nitko ne bude izostavljen u procesu transformacije.

Mala i srednja poduzeća okosnica gospodarstva i želimo im pružiti povoljnije uvjete – radimo kroz intermedijare, u Hrvatskoj radimo s HABOR-om, ali i HPB-om, ZABA-om, PBZ-om i Ersteom koji tako po povoljnijim uvjetima mogu financirati mala i srednja poduzeća”, objasnila je Ćosić.

Slađana Ćosić

Dodala je kako je EIB 2020. godine donio odluku da će se transformirati u ‘klimatsku banku’ i tako podržavati projekte koji su ‘zeleni’ odnosno održivi.

“Da, javni sektor ima svoj udio u postizanju ciljeva održivosti, ali ne može on pokriti sve, nego treba svoj obol dati i privatni sektor. Tu je velika uloga financijskog sektora koji može poticati zelenu agendu u privatnom sektoru kroz programe financiranja, kako bi se postigli ciljevi, spasio planet i ostavilo dovoljno resursa našoj djeci”.


Pročitajte više: Žene u održivosti složne: ‘U eri problema, budite rješenje’


Implementacija ESG strategija za održivu budućnost

Amorella Horvat Topić, vrhunska PwC-ova stručnjakinja za ESG, moderirala je panel raspravu ‘Od proizvodnje do prodajnog mjesta: Implementacija ESG strategija za održivu budućnost’. Na panelu su sudjelovale istaknute stručnjakinje koje su raspravljale o praktičnoj primjeni ESG strategija u različitim industrijama.

Amorelline sugovornice bile su Marijana Sabljić, Sandra Pezelj Meštrić i Tajana Gotal.

Sabljić je voditeljica sustava upravljanja, ESG-a, zaštite okoliša i stručnjakinja za zakonodavstvo kemikalija u Saponia d.d i Kandit d.o.o., koja ima više od 20 godina iskustva u području zaštite okoliša. Bogato iskustvo podijelila je Sandra Pezelj Meštrić, danas inženjerka održivosti u tvrtki Knauf Insulation u Novom Marofu, koja je 11 godina radila u Ministarstvu zaštite okoliša. Slušali smo i Tajanu Gotal koja je trenutno aktivno uključena u implementaciju digitalne strategije tvrtke Ivančica (vodeći proizvođač dječje obuće FRODDO) te vodi projekt izrade i implementacije ESG strategije, uključujući i izračun ugljičnog otiska tvrtke.

Bio je to event za sve koje zanima kako ESG strategije transformiraju poslovanje i kako žene predvode te promjene.

Kupci cijene održive prakse

Panel je potvrdio da su održivost i konkurentnost u poslovanju u Hrvatskoj neraskidivo povezani. Mnoge kompanije prepoznaju da uvođenje održivih praksi doprinosi njihovoj dugoročnoj konkurentnosti na tržištu. Primjeri kao što su energetska učinkovitost, smanjenje troškova i povećanje produktivnosti ključni su faktori koji pomažu poduzećima da ostanu konkurentna, dok istovremeno smanjuju negativne utjecaje na okoliš.

Posebno je zanimljivo da su neke tvrtke u Hrvatskoj već prije desetak godina krenule s održivim projektima, i to intuitivno, bez obzira na tadašnju manju prisutnost ESG kriterija i regulativa u odnosu na danas. Također, kupci, osobito na globalnom tržištu, sve više cijene proizvode proizvedene u skladu s održivim praksama, što tvrtkama donosi dodatnu vrijednost.

Međutim, izazovi se razlikuju ovisno o industriji. Primjerice, u prehrambenoj industriji je lakše skratiti lanac dobavljača i prilagoditi se održivim praksama nego u kemijskoj industriji, gdje su uključeni veliki dobavljači i složeni procesi. Unatoč tome, mnoge tvrtke uspijevaju postići održivost kroz inovacije, čime otvaraju nova tržišta i stvaraju nove proizvode. Tvrtke koje ulažu u inovacije, bilo da je riječ o novim proizvodima, tehnologijama ili procesima, ne samo da poboljšavaju svoju održivost, nego i pronalaze nove prilike za rast i razvoj na tržištu.

Događaj su sponzorirali Saponia, Knauf Insulation i PwC

Foto: Marin Tomaš

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

pas neće na kišu

Što kada vaš ljubimac odbija šetnju po kiši?

Kiša je često izazov za vlasnike pasa, osobito ako vaš ljubimac odbija izići van u mokrim uvjetima. Ipak, svakodnevna šetnja važna...
- Advertisment -