Nakon što je objavila da su joj se obratili srednjoškolci ogorčeni skupim proizvodima u pekarnicama, platforma Halo, inspektore na Facebooku je najavila bojkot pekarnica i pekarskih proizvoda.
Status prenosimo u cijelosti.
Bojkot pekarnica
BOJKOT PEKARNICA!
Podržimo inicijativu srednjoškolaca! Bojkotirajmo kupovinu u pekarnicama i trgovinama: kruh, burek, peciva, krafne i druge pekarske proizvode. Obustavimo kupovinu na jedan dan.
Ovaj #bojkot je rezultat i vaših stalnih dvogodišnjih upozoravanja na enorman rast cijena kruha, bureka, peciva, krafni… Kao i smanjenu težinu (shrinkflacija!), kvalitetu, neizdavanje računa itd.
Bojkot je rezultat i nezadovoljstva potrošača zbog nedjelovanja državnih tijela koja su od smanjivanja PDV-a na kruh, jaja, ulje i drugih proizvoda – šutjela i gledala kako se potrošači ‘čerupaju’ u pekarnicama i trgovinama.
Mladi su nas pozvali da ih podržimo u inicijativi. Roditelji, bake i djedovi, rođaci, prijatelji – pružimo podršku našoj mladosti. Ne kupujemo u petak, 14. 2. 2025., napisala je platforma na Facebooku.
Pročitajte više: Koje su moguće posljedice bojkota trgovina?
Širenje bojkota na druge zemlje
Potrošači u zemljama kandidatima za članstvo u EU-u, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori, također su se pridružili bojkotu. Građani u BiH pod sve većim su pritiskom rastućih cijena. Životni standard pada im jer plaće ne prate rastuće troškove života. Da bi promijenili taj trend, neformalna skupina „Bojkot u BiH” pozvala je na društvenim medijima na bojkot najvećih maloprodajnih lanaca 7. i 8. veljače. Promet je tada bio manji, piše N1.
Supermarketi u Sjevernoj Makedoniji 31. siječnja i 7. veljače bili su napola prazni, a ljudi su kupovali na tržnicama i u lokalnim trgovinama ili nisu uopće kupovali. Srbijanska organizacija potrošača „Efektiva” pozvala je potrošače na jednodnevni bojkot maloprodajnih lanaca 31. siječnja, podsjećajući da je u listopadu Povjerenstvo za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenulo postupak protiv četiri maloprodajna lanca zbog sumnje u namještanje cijena. Bojkoti su održani i u susjednoj Crnoj Gori 31. siječnja te 7. i 8. veljače. Ideja se proširila i na Bugarsku, gdje su četiri organizacije pozvale na bojkot maloprodajnih lanaca i trgovina mješovitom robom 13. veljače.
Pokret za sada nije zahvatio Albaniju i Sloveniju, a Rumunji su neodlučni.
Foto: Canva