Jesu li detox sokovi i čajevi ‘navlakuša’? Evo što kaže nutricionistica

Detox sokovi i čajevi – ‘sveta’ rješenja za čišćenje tijela od toksina i ‘zdravo mršavljenje’. Tako nam se to barem marketinški prezentira. Nedavno je objavljeno istraživanje koje je pokazalo da su tvrdnje o detoksikaciji organizma sokovima znanstveno neodržive. Drugim riječima, našem tijelu ne trebaju nikakvi detox sokovi i čajevi da bi se ‘čistilo’. Nema prečaca do zdravlja. Što je zapravo detoksikacija upitali smo nutricionisticu Merdijanu Dugonjić.

Ma kakvi detox sokovi, tijelo se samo rješava toksina

“Našem organizmu ‘detoksikacija’ različitim proizvodima poput sokova za detox ili čajeva uopće nije potrebna. Za to imamo organe kao što su jetra, probavni sustav i bubrezi”, naglašava stručnjakinja.

Nutricionistkinja objašnjava da je detoksikacija proces kojim se tijelo rješava nakupljenih toksina. Međutim, to je osnovna funkcija tijela i tijelu nisu nužno potrebne različite taktike i procesi da bi se to postiglo. Proces detoksikacije u našem organizmu obavlja jetra kojoj pomažu bubrezi, probavni sustav, pluća, krvne žile i koža.

“Ako imamo zdrave životne navike, nemamo neku bolest/oboljenje te ne živimo izloženi stalnom stresu, našem tijelu nije potrebna pomoć u detoksikaciji“, zaključuje stručnjakinja.

S druge strane, ako nemamo zdrave prehrambene navike, živimo život i radimo uz visoku razinu stresa te se premalo krećemo, sustav detoksikacije može biti poremećen. U tom je slučaju pametno pomoći tijelu u tome, pri čemu je glavni cilj da se uz pomoć zdravog načina života dovede tijelo u formu, kako bi se ono moglo lakše nositi sa štetnim tvarima.


Pročitajte više: Prehrana bez ugljikohidrata – nutricionistkinja donosi prednosti i opasnosti


I tijelu je potrebna pomoć, evo koje namirnice odabrati

Stoga je preporučljivo razmisliti o promjeni načina života ili prehrane ako primijetite probavne probleme poput zatvora i nadutosti, podočnjake, ako ste češće umorni „bez razloga“, ako se teže fokusirate ili vam je koncentracija slaba, kod pojave alergijama, povećanja težine te kod pojave drugih zdravstvenih tegoba.

“Prirodni procesi detoksikacije organizma jednostavniji su i sigurniji nego što se to često marketinški predstavlja. Svakako se ne preporučaju drastične detoksikacijske dijete ili detoksikacije samo sokovima. Prirodnom procesu detoksikacije pomoći će pravilno izbalansirana prehrana, koja je nutritivno obogaćena namirnicama koje su pravo malo bogatstvo vitamina, minerala, antioksidansa i prehrambenih vlakana”, savjetuje nutricionistica.

Tijelu treba obilje voća i povrća, koje treba biti dobro izbalansirano s ostalim namirnicama upravo da bismo omogućili organizmu da iskoristi sve potrebne nutrijente u najvećoj mogućoj mjeri. Važne su i cjelovite žitarice, sjemenke, mahunarke. Sve te namirnice bi trebale biti i dio naše svakodnevne prehrane, a ne samo za vrijeme detoksa.

Prirodnoj detoksikaciji organizma, naglašava Merdijana, najviše pomaže hrana bogata antioksidansima, poput vitamina A i E. To su, primjerice, naranče, avokado, kivi ili orašasti plodovi. Luk, češnjak, lisnato povrće, agrumi, bundeve i patlidžani također su bogati antioksidansima, a među pićima se ističe zeleni čaj.


Pročitajte više: Nutricionistica Vedrana Fontana Mikulić o Intuitivnom hranjenju: Bit ćemo zdraviji ako svom tijelu pružimo ono što želi


Moderan način života, kofein i plastika nisu nam saveznici

Nutricionistica pojašnjava da sposobnost detoksikacije organizma ovisi o mnogim faktorima, uvjetima izloženosti štetnim uvjetima, načinu života, genetskim predispozicijama te o individualnoj sposobnosti organizma da eliminira nakupljene toksine. Ta sposobnost nije jednaka kod svih i uveliko ovisi o genetskoj predispoziciji kao i o zdravstvenom stanju osobe.

“Moderan način života nameće mnoštvo faktora koji utječu na porast toksina u našem organizmu, pri čemu su najveći uzročnici nakupljanja toksina zagađena okolina, plastične ambalaže i otpad, alkohol, kofein, lijekovi i svakodnevna neodgovarajuća prehrana u kombinaciji s pretežno sjedilačkim načinom života te stalnom izloženosti stresom”, upozorava.

No ništa se to ne može riješiti nekakvim prečacima i brzopoteznim rješenjima, naglašava nutricionistica.

“Pijenje popularnih detoks sokova nekoliko dana, a poslije toga nastavljanje s nezdravim životnim navikama neće pomoći da ostanemo zdraviji”, tvrdi.


Pročitajte više: Nagli gubitak kilograma nije bezazlena stvar. Što poduzeti?


Nema prečaca do zdravlja

Također, takav pristup ne bi se smjelo zlorabiti i provoditi u nedogled samo s ciljem da izgubimo na tjelesnoj težini jer se to može negativno odraziti na metabolizam i zdravlje crijevnog mikrobioma. Upravo suprotno, uspješan postupak detoksikacije treba se temeljiti na pravilno izbalansiranoj prehrani koja poboljšava vlastite procese u organizmu, pruža snagu i obnavlja energiju.

“To je prije dugoročan cilj nego brzo rješenje”, ističe.

Dodaje da usprkos činjenici da pojam detoksikacija podsjeća na oslobađanje tijela od otrovnih tvari, ovaj pojam treba razumjeti kao trajan proces poboljšanja prehrambenih navika te ukupne kvalitete života. To u konačnici uključuje nutritivno izbalansiranu hranu, umjerenu količinu vježbanja, adekvatno upravljanje stresom te kvalitetu sna.

Osim adekvatno izbalansirane prehrane i dovoljne hidratacije, da bi organizam mogao nesmetano izvršavati svoje zadaće potrebna mu je i mentalna stabilnost, naglašava stručnjakinja i zaključuje da “detoks prehrana nije gladovanje, život isključivo na tekućim obrocima, već pomno izbalansirana prehrana isplanirana od strane stručne osobe i pod kontrolom stručne osobe kako se ne bi izazvale određene štetne posljedice po zdravlje organizma”.

Foto: Canva / Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -