Hrvoje Prpić- Žene, uključite se aktivnije u poduzetništvo

Hrvoje Prpić je jedan od nekolicine poslovnih anđela u Hrvatskoj. S njim smo pričali o njegovom portfelju, načinu ulaganja, a dao je i nekoliko savjeta poduzetnicima.

Hrvoje Prpić-Poduzetnik mora znati apsolutno sve o svom biznisu

Jedan ste od rijetkih angel investitora u Hrvatskoj. Od čega se sastoji vaš portfolio ulaganja trenutno?

Moj portofolio se trenutno sastoji od 5 tvrtki, a u pripremi je još jedna nova. Tvrtke su sljedeće:

  1. Smee – prodaja bambusovog parketa na području EU
  2. offSpace – kratkoročni najam ureda (min. jedan mjesec, potpuno opremljen ured, početak rada 5 min. od uplate), soba za sastanke po satu, konferencijska dvorana, najam stola u paketima (40 sati, 100 sati mjesečno ili neograničeno) te najzanimljivija usluga – virtualni ured. Virtualni ured je usluga kojom tvrtka dobiva adresu na prestižnoj lokaciji, broj telefona na koji se javlja sekretarica, recepciju koja zaprima poštu (čak i preporučenu) i obavještava tvrtku o bitnim pošiljkama te skenira i šalje mailom po potrebi.
  3. Entrio – sustav naplate karata putem interneta i organizacija jednostavnih evenata (npr. trebate organizirati rođendan, konferenciju ili neki sličan događaj, ukoliko ne naplaćujete ulaznice cijela organizacija je besplatna).
  4. Once Football – analiza nogometnih utakmica namijenjena trenerima i skautima. Trenutno se koristi u Hrvatskoj reprezentaciji, Dinamu, Hajduku, Mariboru i nekoliko drugih manjih klubova. Zadnjih 6 mjeseci aplikacija se adaptira prema zahtjevima Bayern Munchena koji bi je trebali koristiti za mlade uzraste.
  5. Trillenium – 3D internet kupovina, točnije 3D mobilna kupovina. Trillenium je platforma za 3D kupovinu putem mobilnih uređaja, tableta i desktop računala koju besplatno dajemo velikim tvrtkama. U toku je potpis ugovora s tvrtkom ASOS, drugim najvećim online dućanom u Europi. ASOS je tvrtka listana na Londonskoj burzi i trenutna vrijednost tvrtke je 4,5 milijardi funti (2 puta više od procijenjene vrijednosti Agrokora).
  6. MarketCoin – novi projekt koji upravo započinjemo koji će se baviti sekundarnim financijskim tržištem virtualnih valuta. Zvuči malo komplicirno, ali radi se o tržištu koje je tek u začetku, trenutno je vrijedno oko 15 milijardi dolara, a očekuje se da će u sljedećih 10-20 godina vrijediti 1000 puta toliko.

Što je vama presudno pri odluci o investiranju? Da li je to potencijal ideje, tim, brzina povrata ili nešto drugo?

Osobno tražim projekte koji gledaju u daleku budućnost, ali mi je vrlo bitan tim koji će voditi projekt. Poslovni andjeli ne vole voditi svoje investicije, to se smatra najgorim promašajem (ono što se meni recimo dogodilo s Trilleniumom) gdje investitor izvlaći investiciju umjesto da to čini poduzetnik. Volim ideje koje su dio tržišta na samom začetku, a za koji imam osjećaj da će rasti.

Što poduzetnik mora jako dobro znati o svom biznisu kad se prezentira investitoru? Da li je to poznavanje tržišta, analitika svog poslovanja, financijske projekcije….?

Poduzetnik mora znati sve, ali apsolutno sve o svom biznisu, tržištu na kojem se natječe, konkurenciji koja mu prijeti, direktnoj i indirektnoj. Mora donekle poznavati financijske projekcije, ako već ne može znati prihode, ali mora itekako poznavati svoje rashode.

Koliko ste vi uopće uključeni u projekte u koje ste investirali? Da li vi očekujete neko redovito izvještavanje ili ste puno više uključeni kroz mentoring, traženje novih investitora i slično?

 U dosta projekata više nisam uključen. Bio sam uključen na početku, ali danas te projekte vode njihovi direktori. Tražim tjedne izvještaje, a prema potrebi interveniram i dam specifične zadatke direktorima ukoliko smatram da su potrebne. Recimo da za Smee i offSpace radim 1 sat mjesečno, za Once nekoliko sati tjedno, a za Trillenium koji trenutno vodim samostalno i puno više. Uključen sam i u traženje investitora, trenutno za offSpace i Once, a u Trilleniumu sam aktivno radio zadnjih godinu i pol na potpisu ugovora sa ASOS-om.

Kada će vaša investicija u Trillenium zaživjeti? Da li je Trillenium namijenjen samo velikim trgovcima ili će si ga moći priuštiti i male tvrtke? Da li će ga moći koristiti sve vrste trgovaca, supermarketi, trgovine odjećom i obućom…?

Trillenium bi trebao zaživjeti u proljeće 2015 ukoliko sve bude u redu. Prva faza će predstaviti samo cipele, ručne torbice i sunčane naočale i trajat će 6 mjeseci. Ukoliko kupci prihvate takav način kupnje proširit će se asortiman na kompletnu uslugu. Trillenium je namijenjen samo velikim trgovcima i vjerojatno će s vremenom taj broj rasti, ali ne očekujemo više od 2-3 kupca u sljedeće 2-3 godine. Čak i u razdoblju od 10 godina ta brojka neće biti veća od 100-tinjak trgovina.

Da li vam se žene obraćaju za financiranje? Budući da ste jedan od mentora u ZIP-u, da li ste primijetili razlike između muških i ženskih pokretača startupova, na primjer, u načinu prezentacije projekta, izvedbi…? Što bi preporučili ženama da poprave?

Obraćaju, iako ih je puno manje nego muškaraca. Općenito su žene bolje poduzetnice od muškaraca, međutim puno ih je manje od muškaraca pa ih se manje primjećuje. Novi projekt MarketCoin će voditi žena, Amerikanka iz New Yorka.

Ne bih im preporučio da nešto posebno popravljaju već samo da se aktivnije uključe u poduzetništvo. Neka izbace kompleks manje vrijednosti i hrabrije uđu u izazove jer su bolje od muškaraca i nemaju se čega sramiti.

Što imaju uspješni poduzetnici u Hrvatskoj što ostali nemaju?

Upornost, i ono najbitnije, adaptaciju na nove uvjete. Upješan poduzetnik nikad ne prestaje učiti i mijenjati se. To nije samo osobina hrvatskih poduzetnika, to je osobina svih uspješnih poduzetnika.

Foto: screenshot Youtube

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

nejednakost plaća

Od zakonodavstva do korporativne kulture: Ključni koraci do jednakosti plaća

Iako Hrvatska bilježi manju razliku u plaćama između muškaraca i žena (11,2%) u usporedbi s prosjekom EU-a (13%), manja razlika u...