Anamarija Kajić: “Tko misli da će u odvjetništvu raditi od 8 do 16 se vara“

Ako ste ikada gledali neku televizijsku seriju o odvjetništvu, velike su šanse da ste barem jednom pomislili na to kako je biti odvjetnikom. Upravo smo o tome razgovarali s Ana-Marijom Kajić, odvjetnicom Petrić i Kajić odvjetničkog društva, koja je s nama odlučila podijeliti uvid u takav život.

Da je uz upornost i trud ponekad potrebno imati i malo sreće, Ana-Marija se uvjerila došavši na prvi posao u struci. U vrijeme kada se upisala kao odvjetnica i počela samostalno zastupati klijente u postupcima, odvjetnici nisu imali mogućnost bilo kakvog reklamiranja i marketinga – o njezinom su poslu govorile samo preporuke zadovoljnih stranaka. Međutim, njezin se početak od brojnih drugih razlikuje po nečemu čime se rijetki diplomci mogu pohvaliti, a to su mogućnosti koje joj je otvorilo njezino radno mjesto.

Cjeloživotno obrazovanje je ključ uspjeha

Nakon što je počela raditi kao vježbenik u odvjetničkom uredu, shvatila je da joj se ukazala odlična prilika. Radila je posao koji želi raditi, na mjestu na kojemu se mogla zamisliti u budućnosti i koje joj je ostavljalo potencijal da se razvija u osobnom i profesionalnom smislu.

Odvjetnica Zagreb
Odvjetnica Zagreb – Ana-Marija Kajić

„Imala sam tu sreću da je mjesto gdje sam započela bilo i mjesto na kojem sam htjela ostati, a to nije nešto što mnogi mogu iskusiti. Ostala sam s potencijalom da razvijam svoj posao, da imam širinu u tom dijelu i to je zaista pozitivna prilika koju, nažalost, nemaju mnogi.“

Vrlo je brzo shvatila da je odvjetništvo mnogo više od onoga što je prikazano i prepričano u medijima. Riječ je o dinamičnom poslu s mnogo izazova i odgovornosti, koji od osobe zahtjeva stalne edukacije. Razlog je tome, tvrdi, promjenjivost tržišta koje iziskuje stjecanje novih znanja i vještina, a ona je odlučila prigrliti tu karakteristiku i ići na sve edukacije koje su joj se nudile. Najveći je izazov, zapravo, radno vrijeme.

„Svatko tko misli da će raditi u odvjetništvu i da će njegov posao završiti u 16 sati se vara. Morate biti na to spremni. Involvirate se u živote klijenata i ono što oni proživljavaju. Ponekad će vam povjeriti da za njih rješavate probleme koji znaju biti emocionalno teški. Naš posao ne završava kad dođemo kući jer razmišljamo o klijentu, kako postupiti i koji zakon koristiti kako bismo im na najbolji mogući način pomogli.“


Pročitajte više: Bez radnog vremena i uz puno odricanja – odvjetnica i majka Kristina Bajsić Bogović u pravu pronašla svoju strast koju danas kroz edukacije prenosi na mlade


Komunikacija, pregovaranje i aktivno slušanje su ključ uspjeha

Ured u kojemu radi zastupa, osim fizičkih, i pravne osobe, a ona se osobno usmjerila u educiranje poduzetnika. Upoznaje ih s pravnim propisima, a u današnje vrijeme često obrađuje teme koje se tiču pravnog aspekta webshopa. On je, smatra, izuzetno važan jer većina trgovačkih društava danas ima webshop, ali mnogo ih nije usklađeno s pravnim poslovanjem, posebno s odredbama Zakona o zaštiti potrošača. U principu se, tvrdi, uvijek pronađe neki pravni nedostatak zbog kojeg se poduzetnici mogu suočiti s velikim kaznama.

„Kroz svoje sam druge edukacije i komunikaciju s klijentima shvatila da se poduzetnici često muče s webshopovima i da je o njima potrebno govoriti. Imamo dosta trgovačkih društava koji rade s webshopovima koji nisu pravno usklađeni, no moraju udovoljiti pravnim zakonima. Upravo ih o tome nastojim savjetovati – kako pristupiti, kako se organizirati, kako riješiti pravne greške i kako se posvetiti svojem poslovanju i stvaranju prihoda.“

Kada je započela s radom nije mogla ni zamisliti da će raditi to što radi sad, ali neke se stvari često odvijaju upravo suprotno od naših planova. Pravni fakultet nije učio studente pregovaranju, aktivnom slušanju i komunikaciji – znanjima ključnim za razumijevanje klijentovih interesa i ciljeva.

„Ključ uspjeha u odvjetništvu je rad na sebi, usvajanje novih znanja i mekih tehnologija te pronalaženje novih rješenja. Nitko ne želi da mu se spor riješi za osam godina, a kako se ne biste doveli u tu situaciju potrebno je mnogo učiti i znati puno toga.“

Odvjetnica Zagreb
Odvjetnica Zagreb – Ana-Marija Kajić

Sporove rješava i putem medijacije

U zadnjih je par godina odlučila proširiti spektar djelovanja i postati miritelj. Sada se, kao registrirana izmiriteljica, bavi medijacijom u kojoj njeguje novi pristup klijentima – onaj koji konflikte nastoji riješiti izvan suda. Stranke često, tvrdi, dolaze s vizijom kako je nekoga potrebno tužiti kako bi ostvarile određeni interes. Njezina je dužnost u određenim slučajevima strankama objasniti da sud ponekad i nije najbolje rješenje.

„Stranke mogu imati interese koji se ne mogu ostvariti sudskim putem. Na primjer, ako žele da im se netko ispriča i poštuje ih, od suda ne mogu to tražiti. Mogu tražiti jedino da im netko isplati pet tisuća kuna koje im duguje. Zato je medijacija korisna jer ona, osim ispitivanja stvarnih želja i potreba stranaka, ujedno i usmjerava k najboljem načinu na koji se one mogu ostvariti.“


Pročitajte više: Ako želite izbjeći velike troškove sudskih sporova, birajte mirenje ili medijaciju!


I tu opet do izražaja dolaze temeljne vještine za uspjeh u odvjetništvu. Stranke je potrebno slušati i voditi računa o onome što one žele postići. Potrebno je ljudima, pogotovo onima koji to ne znaju, objasniti proceduru sudskog spora, što se od njega može očekivati, hoće li trajati 5 godina ili 10 godina, koliki su troškovi, što će se dogoditi ako se s druge strane neko trgovačko društvo prestane postojati… Tek nakon što je sve transparentno oni zajedno donose odluku hoće li primijeniti medijaciju ili pokrenuti sudski postupak pa onda, u međuvremenu, pokušati riješiti problem na neki drugi način.

Ne treba živjeti u iluziji da je diploma u ruci dovoljna

Na svom poslovnom putu, tvrdi, ne bi promijenila ništa. Smatra da oni koji žele pokušati s odvjetništvom ne bi trebali ustručavati te da bi trebali ulagati u sebe. To je posao koji zahtjeva puno truda, rada, odgovornosti i nosi neke terete sa sobom, ali svatko tko misli da to može treba to i probati. Ne treba živjeti u iluziji da je diploma u ruci dovoljna – potrebno je usvajati nove vještine. A ova se odvjetnica i izmiriteljica i nakon duge i plodnosne karijere i dalje nije prestala educirati, tražiti i slušati druge.

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -