Snježana Fember Mateša: ‘Svaki poduzetnik je porezni obveznik, zato morate znati koji oblik poslovanja ćete odabrati’

U zagrebačkom Ziceru, na Velesajmu, održana je Konferencija za mame poduzetnice i one koje to žele postati. Među brojnim predavačicama koje su podijelile svoje iskustvo bilo u poslovanju, bilo u održavanju ravnoteže između privatnog i poslovnog, istaknula se Snježana Fember Mateša, koja je govorila o obojemu.

Knjigovodstveni servis s iskustvom u različitim sektorima

Nakon 17 godina rada za druga poduzeća, odlučila je pokrenuti nešto svoje. I hrabro je zakoračila u svijet poduzetništva. Osnovala je vlastiti knjigovodstveni servis i krenula s upoznavanjem različitih situacija i događaja s kojima se prije toga nije susretala. Kao davateljica usluge za različite tvrtke, upoznala se s različitim područjima pa sada u svom opusu ima pregršt konkretnih znanja i vještinu izrazitog problem-solvinga.

Na konferenciji za mame poduzetnice, došla je kao predavačica, ali i kao mama jer uz sebe ima dvoje mališana pored kojih spretno manevrira između obiteljskog života i posla. Održala je predavanje pod nazivom „Financije mog malog biznisa“, a odlučila se upravo za to jer iz osobnog iskustva zna da ima puno detalja na koje ljudi i poduzetnici ne obraćaju pažnju. Ponekad je to jer im se jednostavno ne čine važnima, a nekad jer nisu uopće upoznati s njima.


Pročitajte više: Nakon što je ostala sama s djetetom, Snježana Fember odlučila je preokrenuti svoj život i pokrenuti posao, a kćer joj je bila glavni motiv za to


Odabir oblika poslovanja je prvi korak

„Uvijek je prvi korak odabrati koji oblik poslovanja ćete uzeti. Na prvu se mnogima čini da je najbolje otvoriti obrt, odnosno biti paušalist, ali s vremenom se može pokazati da to ipak nije najbolje rješenje.  Obratite pažnju na djelatnost, čime ćete se baviti. Morate saznati i kakva je struktura vaših kupaca. Koji su vaši ciljevi, što planirate u budućnosti. Sve su to detalji koji će kasnije pokazati ključnima i zato ih je važno odmah uzeti u obzir.“

Objasnila je Snježana i koje to ‘sitnice’ čine razliku. Tri su oblika poslovanja: obrt, paušalni obrt i tvrtka ili poduzeće.


Pročitajte više: Mala škola financija: Koje financijske pojmove morate znati?


Obrt – od početka rujna se otvaranje ne naplaćuje

Prednosti obrta su što se lako otvara, od početka ovog mjeseca i besplatno, ističe Snježana, a već se neko vrijeme može otvoriti i online. Oko obrta nema puno papirologije, idealan je za one koji su stručnjaci u svojoj djelatnosti, a ne planiraju odmah širenje.

„Nedostatak je to što morate plaćati doprinose ako imate drugo zaposlenje, dok to s poduzećem, primjerice, ne morate. Najveći nedostatak je zapravo to što za dugove odgovarate cijelom svojom imovinom. Osim toga u pojedinim djelatnostima ne možete registrirati obrt bez odgovarajuće stručne spreme. To je moguće nadoknaditi time što ćete zaposliti kao voditelja nekoga tko ima odgovarajuću struku, ali i dalje se radi o otežavajućoj situaciji. Još jedna stvar vezana uz obrt je ta da u nekim krugovima tvrtka djeluje ozbiljnije od obrta i ako vam je stalo do toga, onda ćete i to morati uzeti u obzir.


Pročitajte više: Nema više nepotrebnih troškova, otvorite obrt besplatno!


Tvrtka ili poduzeće – ima svoje prednosti i mane

Ovdje se radi o poslovanju koji je s jedne strane ležerniji, jer se na dugove ne odgovara vlastitim imovinom, već se otvara sudski proces, koji može trajati godinama i tako dobivate na vremenu. Također, troškovi su relativno niski, imate mogućnost otvoriti poduzeće i bez odgovarajuće stručne spreme i u poslovnom svijetu ćete biti shvaćeni ozbiljnije. Još jedna odlična okolnost, ističe Snježana, upravo je ta da nema dodatnih davanja, ako vam je to drugo zaposlenje. Ipak, otvaranje tvrtke ima i svoje ‘tamne strane’.

„Veći troškovi osnivanja, za svaku isplatu je potrebno objašnjenje. Ljudima nekad bude teško shvatiti da poslovni račun nije osobni bankomat i ne možete ga koristiti za bilo što jer biste mogli imati problema. Svaka se isplata mora opravdati, baš svaka.  Komplicirano je vođenje poslovnih knjiga, koje su potrebne jer se sve mora znati objasniti. Skuplje su i promjene podataka u sudskom registru, kod j.d.o.o.-a potrebno je 25% dobiti izdvojiti u rezerve što umanjuje iznos dobiti za isplatu. U konačnici, teže je, skuplje i dugotrajnije zatvoriti tvrtku nego obrt.“


Pročitajte više: Kada je vrijeme za promjenu računovođe?


Paušalni obrt – za godišnje primitke manje od 300.000kn

Paušalni obrt dolazi kao najveća pomoć onima koji se samo žele baviti svojim zanimanjem. Otvoriti ga mogu sve fizičke osobe koje se nalaze u sustavu PDV-a, ne postoji obveza vođenja poslovnih knjiga, a osnovica po kojoj se plaća porez na dohodak je naprijed određena.

„Ali nije ni tu sve bajno, paušalistima godišnji primitci ne smiju prijeći 300.000 kn. Ako prijeđu, odmah se izlazi iz kategorije. Također, na mjestu poslovnih knjiga nalazi se obrazac KPR. Za svaku je isporuku potrebno izdati račun, a otegotno je i što postoje zanimanja koja ne mogu biti paušalisti. TO su primjerice zdravstveni djelatnici, odvjetnici, veterinari – postoji cijeli popis.“


Pročitajte još: Što morate znati ako planirate otvoriti paušalni obrt u 2021.?


Obavezni i dobrovoljni ulazak u sustav PDV-a

Kad govorimo o obrtu i poduzeću, od neizmjerne je važnosti poznavati sustav PDV-a. Barem okvirno.

„Prag za ulazak u sustav PDV-a je 300.000kn. Ako vrijednost isporuke dobara i obavljenih usluga prijeđe tu svotu, ulazak je obavezan. Čak i tijekom godine. U sustav možete ući i dobrovoljno, ako i niste prešli taj prag, ali ste onda obavezni biti u sustavu sljedeće tri godine. Zašto bi netko dobrovoljno ušao? To se preporučuje ako unaprijed znate da ćete prijeći prag ili ako planirate nabavljati dugotrajnu imovinu velikih vrijednost.“


Pročitajte više: Kako ostvariti povrat poreza u 2021. godini?


Za kraj, Snježana ističe nekoliko ‘detalja’ koje morate pratiti u svojem biznisu:

•             Ako ste u sustavu PDV-a obratiti pažnju na neto i bruto iznos računa zbog obaveza za PDV na kraju mjeseca

•             Uzeti u obzir razliku između bruto i neto plaće

•             Paziti na isplatu neoporezivih primitaka

•             Po mogućnosti napraviti budžet kojeg ćete se nastojati pridržavati, ali će biti dovoljno fleksibilan za nepredvidive situacije

•             Planska potrošnja sredstava je najbitnija – ne treba na biznis gledati kao na osobni bankomat

Foto: Mihal Jacić

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -