Kada poslovni odnosi dođu do točke prijepora, većina poduzetnika i tvrtki poseže za sudom. No postoji i učinkovitiji, brži i znatno povoljniji način – medijacija. O tome kako medijacija funkcionira i zašto bi mogla biti pravi izbor za poduzetnike razgovarali smo s Dijanom Zoričić, odvjetnicom, medijatoricom i projekt menadžericom za EU fondove.
Što je medijacija i zašto ju birati?
Medijacija je strukturirani, ali fleksibilni proces pregovaranja uz pomoć treće, nepristrane osobe – medijatora. Za razliku od sudskog postupka, strane u sporu same aktivno sudjeluju u traženju rješenja, dok medijator usmjerava razgovor i pomaže u sagledavanju različitih perspektiva.
“To je dobrovoljni odnos između strana koje su u nesporazumu, fleksibilna je, a ipak strukturirana”, objašnjava Dijana Zoričić i dodaje da se medijacija temelji na suradnji, dok sudski postupak uključuje suprotstavljanje i prenošenje odlučivanja na treće osobe. Ipak, ističe kako sud nije “antipod” medijaciji jer postoje sporovi koje je nužno rješavati kroz sudski sustav, primjerice kada je riječ o strogo zakonski reguliranim pravima ili zaštiti trećih osoba.
Pročitajte više: Znate li da imate pravo na zaborav? Pravnica Ana Čosić objašnjava što je i kako ga ostvariti
Uloga medijatora
Medijator tijekom procesa ne donosi odluku niti predlaže rješenje, već pomaže stranama da sami dođu do zajedničkog dogovora.
“Medijator ima izrazito važnu ulogu u medijaciji kako bi pregovaranje teklo u smjeru postizanja dogovora, a ne podizanja tenzija. On je na neki način stranama ‘prevoditelj’ njihovih razmišljanja i stavova”, pojašnjava Zoričić.
Nesumnjiva nepristranost medijatora ključna je za uspjeh procesa, jer jedino tako strane mogu imati povjerenje i otvoreno komunicirati.
Kada je medijacija korisna za poduzetnike?
Posebno u kriznim vremenima, medijacija je dragocjen alat jer štedi vrijeme i novac. Umjesto višegodišnjih sudskih procesa, poduzetnici mogu brzo i učinkovito riješiti nesuglasice.
“Poduzetnicima je važnije nego ikad poslovanje voditi s minimumom troškova i u realnom vremenu”, kaže Dijana i navodi primjer iz građevinskog sektora, gdje dolazi do čestih sporova između investitora, izvođača i podizvođača. U takvim slučajevima, kada su u pitanju stotine tisuća eura i svaki dan kašnjenja donosi štetu, medijacija može spriječiti eskalaciju sukoba i omogućiti nastavak suradnje.
Brzina rješavanja sporova
Za razliku od sudskih postupaka koji traju godinama, medijacija se u pravilu okončava unutar nekoliko tjedana do najviše šest mjeseci.
“Parnica u pravilu traje nekoliko godina… dok se u medijaciji predmet rješava unutar mjesec dana do najviše šest mjeseci”, naglašava Zoričić, ističući da iza sudskog postupka nerijetko slijedi i ovrha, s neizvjesnim ishodom.
Pročitaje više: Ministarstvo rada objavljivat će popis poslodavaca koji krše radnička prava
Financijska i operativna korist
Medijacija sa sobom nosi znatno niže troškove. Sudske pristojbe, vještačenja i odvjetnički troškovi u klasičnim postupcima višestruko su skuplji od onih u medijaciji.
“Međutim, najveća korist je ušteda na vremenu u kojem je kapital blokiran”, ističe Zoričić i dodaje da često i sama provedba presude iz parnice može biti upitna zbog stečaja ili blokade dužnika.
Medijacija i međunarodni sporovi
Medijacija je primjenjiva i na složene sporove, uključujući one s međunarodnim elementima i visokim financijskim ulozima.
“Što su moguće veće financijske posljedice, to je medijacija učinkovitija i potrebnija”, kaže Zoričić. U tim slučajevima preporučuje se tzv. ko-medijacija – uključivanje više medijatora s poznavanjem različitih pravnih sustava kako bi se postigla pravno valjana i provediva nagodba.
Očuvanje poslovnih odnosa
Za razliku od parnice koja često dovodi do prekida svakog odnosa, medijacija ostavlja prostor za nastavak suradnje.
“Nagodba je dobrovoljni odraz stvarnih i neposrednih odnosa svih strana u medijaciji i tada često medijacija predstavlja temelj za nastavak uspješnije poslovne suradnje”, pojašnjava Zoričić i dodaje kako iz iskustva zna da parnice gotovo uvijek znače kraj odnosa – i poslovnog i osobnog.
Pročitajte više: Zašto klijent koji nosi većinu prihoda tvrtke može biti rizik za tvrtku i kako upravljati rizikom koncentracije?
Povjerljivost i sigurnost procesa
Proces medijacije reguliran je Zakonom o mirnom rješavanju sporova iz 2023. Sigurnost procesa temelji se na sporazumu o medijaciji koji potpisuju strane u medijaciji i izjavom o povjerljivosti koju potpisuju sve prisutne osobe. Sve što se iznese tijekom procesa ostaje povjerljivo između sudionika, osim ako nije drugačije dogovoreno.
Kako izgleda proces medijacije?
Pokretanje medijacije je jednostavno i brzo. Tvrtka kontaktira ovlaštenu instituciju za medijaciju, poput Hrvatske udruge za medijaciju, i predlaže medijatora. Nakon što druga strana pristane, zakazuje se prvi sastanak, često unutar nekoliko dana.
Medijator šalje uvodno pismo, može zatražiti kratke pisane osvrte na spor, a na sastanku se potpisuju potrebni dokumenti. Slijedi iznošenje stavova, zajednički i odvojeni sastanci na kojima se vode pregovori o nagodbi.
“Važna je faza pregovaranja održavanje odvojenih i povjerljivih sastanaka medijatora sa svakom stranom… često u toj fazi dolazi i do stvaranja ideja o novom načinu ili pristupu rješavanja zajedničkih problema.”
Zoričić napominje da medijator nikada ne bi trebao odustati od mogućnosti medijacije: “Bilo je slučajeva da su strane odlučile obustaviti medijaciju , ali bi ih medijator nazvao nakon nekoliko dana radi provjere jesu li promijenile mišljenje i nakon toga bi ipak uspjele postići nagodbu.”
Konkretno iz prakse
Jedan od najsloženijih slučajeva u njezinoj praksi uključivao je investiciju u graditeljstvu, u kojoj je došlo do zastoja zbog problema s podizvođačem. Iako su sudski postupci već bili pokrenuti i računi blokirani, pokazalo se da se sudskim putem neće riješiti problem. Predložena je medijacija sa svim uključenim stranama – investitorom, izvođačem, podizvođačem i kupcima.
“Nakon pet sastanaka i dva mjeseca postigli su dogovor… investicija je uspješno završena – u nešto dužem roku i s nešto većim troškovima, ali neusporedivo manjim nego da se čekao ishod parnice.”
Kako pokrenuti medijaciju?
Poduzetnici mogu pronaći sve informacije o medijatorima i institucijama na web stranici Centra za mirno rješavanje sporova (cmrs.hr) ili Hrvatske udruge za medijaciju (medijacija.hr). Na raspolaganju su i detaljne upute za početak procesa.
Foto: Canva/Privatna arhiva