Kakvi su stavovi građana Hrvatske o koronavirusu?

Zadovoljstvo radom Vlade i mjerodavnih službi u borbi protiv suzbijanja epidemije koronavirusa najniže je od početka istraživanja u ožujku (prosječna ocjena pala je sa 4 na 3), ali njihov rad se smatra pozitivnijim od rada institucija Europske unije u cjelini. Hendal, agencija za istraživanje tržišta, novim je istraživanjem došla do novih saznanja.

Povezano:

Stavovi građana o koronavirusu

U lipnju je prosječno zadovoljstvo dosadašnjim radom Vlade, ministra zdravstva i javnih službi u borbi protiv suzbijanja epidemije koronavirusa najniže u odnosu na sva dosadašnja istraživanja: 3,15 naspram 3,63 u svibnju (te 3,75 u travnju i 4,02 u ožujku). Zanimljivo je da se rad naših mjerodavnih smatra višim u odnosu na rad institucija Europske unije (2,77), a i rad institucija EU-a ocijenjen je lošijim u odnosu na svibanj. Također, općenito se većom ocjenjuje pomoć Europske unije u suzbijanju epidemije u Hrvatskoj (2,76) nego pomoć u sanaciji štete od potresa (2,60).

Nakon kontinuiranog pada straha od zaraze od ožujka do svibnja, u lipnju bilježimo povećanje straha građana od zaraze koronavirusom.

Nakon ponovnog povećanja broja zaraženih, raste i strah od zaraze: 29,8% u odnosu na 21,7% u svibnju, ali strah je još uvijek manji u odnosu na travanj i ožujak.

Otvaranje granica EU još uvijek se smatra nesigurnim ili djelomično nesigurnim, dok je za otvaranje hrvatskih granica za sigurne zemlje polovica građana, a raste i mišljenje da bi hrvatske granice trebale biti zatvorene još neko vrijeme.

Treba li otvoriti granice?

Građani uglavnom smatraju da je u ovom trenutku nesigurno otvoriti granice unutar EU-a za zemlje članice (47%) dok njih 40,8% smatra da je za neke zemlje sigurno, a za neke nije. Što se tiče otvaranja hrvatskih granica ovog ljeta, preko polovice građana (52,6%) smatra da ih treba otvoriti, ali samo za turiste iz sigurnih zemalja. 27,7% pak navodi kako granice treba držati zatvorenima još neko vrijeme (u svibnju je to mislilo 17,4% građana).

Za razliku od svibnja kada su građani tijekom godišnjih odmora na Hrvatsku obalu planirali putovati podjednako kao i lani, u lipnju navode kako će ipak na odmor u Hrvatsku manje nego što su išli prošle godine.

Rezultati iz svibnja pokazuju kako je podjednak broj građana bio lani na odmoru u Hrvatskoj i planirao ovogodišnji odmor u Hrvatskoj. Prema tom rezultatu, građani nisu planirali smanjivati odlazak na odmor unutar Hrvatske. Međutim, u lipnju se pokazalo kako građani razmišljaju o smanjivanju putovanja: manji udio građana planira za godišnji putovati unutar Hrvatske (59,6%) nego što su išli prethodne godine (64,6%), a razlika je još veća u planiranim godišnjim odmorima van Hrvatske u ovoj (8,5%) u odnosu na prošlu turističku sezonu (20,3%).

Nevolja oslabljuje Hrvatsku te EU, ali ne djeluje posebno na nas osobno.

Građani smatraju da će nakon ove krize Hrvatska (74,2% naspram 66,3% u svibnju) i Europska unija (56,1% naspram 51,6% u svibnju) izaći slabije nego ranije. Građani pokazuju veći pesimizam u odnosu na svibanj. Na osobnoj razini, građani procjenjuju da ova kriza neće posebno utjecati na njih osobno.

Kako će epidemija utjecati na budućnost građana?

Građani percipiraju utjecaj pandemije COVID-19 znatno negativnije u odnosu na prošli mjesec, i to za sve navedene životne aspekte. Naročito je velik porast u percepciji građana da će pandemija lošije utjecati na slobodnu kretanja, zdravstvo i društveni život.

Predviđanje utjecaja epidemije na budućnost građana u slijedećih godinu dana donosi informacije o predviđanju negativnog utjecaja i to na financijsku situaciju (71,5%), osobni život (60,5%) i zaposlenje (48,7%). U odnosu na rezultate iz svibnja, građani negativnije gledaju na utjecaj pandemije na navedene životne aspekte.

I dalje se predviđaju lošiji aspekti života u Hrvatskoj nego u razdoblju prije epidemije. To predviđanje je još izraženije nego u svibnju za sve aspekte. Ponovo se najviše ističu porast javnog duga (92,8%), pad gospodarstva općenito (92,5%), posljedice za turizam (92,9%), pad zaposlenosti (92,1%) te visine plaća (83,0%). Znatno lošiji utjecaj pandemije građani predviđaju za slobodu kretanja (84,1% naspram 63,3% u svibnju), zdravstvo (72,5% naspram 56,2% u svibnju) i za društveni život (79,6% naspram 65,5% u svibnju).

Istraživanje je provedeno na nacionalno reprezentativnom uzorku od 500 građana Hrvatske sredinom lipnja 2020.

Autor: Hendal, agencija za istraživanje tržišta

Foto: Unsplash

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Zašto biste trebali prestati piti čaj iz vrećice

Zašto biste trebali prestati piti čaj iz vrećice

Oni koji izbjegavaju čaj iz filter vrećica možda su u pravu budući da su znanstvenici u Španjolskoj pronašli tragove mikroplastike dospjele...
- Advertisment -