Tanja Novaković: Super aplikacije primjer su digitalizacije u taksi industriji, transparentnost nikad nije bila veća!

U drugo desetljeće 21. stoljeća ušli smo snažno i glasno, internet je počeo biti sve važnijim i vidljivijim dijelom naše svakodnevice, a počeo se širiti i na one djelatnosti za koje se mislilo da ih nije moguće ili nije potrebno ‘digitalizirati’. Jedna od takvih je i taksi industrija koja upravo 2009. godine doživljava svoju veliku digitalizaciju. Sada, dvanaest godina kasnije, digitalna taksi usluga, koja se isporučuje putem aplikacija, uobičajena je pojava na našim cestama i u našim životima. Mnogi ju koriste svakodnevno, a sve više ju se shvaća kao dobar oblik zaposlenja.

Nekad kočije, danas automobili

Prvi su se taksiji pojavili u Engleskoj početkom 17. stoljeća, a iznajmljivala su se kočije s provjerenim ‘vozačem’. Tradicija se nastavila i kasnije, a izumom automobila postaje sve rasprostranjenija. Međutim, unatoč činjenici da su taksisti uvijek bili provjereni vozači, koji se nisu mogli zaposliti bez potrebnih dozvola i koje se poticalo na pristojnost i komunikativnost, korisnici taksija i dalje su se susretali s nepoznatom osobom. Očekivano, 2009. godine dolazi do promjene. Pojavljuju se platforme koje otvaraju vrata novoj vrsti taksi prijevoza – digitaliziranoj i transparentnoj. Svega nekoliko godina kasnije, 2013. godine, u Estoniji se osniva Bolt, uspješna i popularna aplikacija koja slijedi revolucionarni poslovni model – imati tisuće automobila, a ne posjedovati ni jedan.


Pročitajte više: Vjekoslava Čalić: Korona nas je bacila na koljena jer nije bilo potrebe za prijevozom, prodali smo pola imovine, ali opstali


Digitalna simbioza i poslovno partnerstvo

Bolt danas surađuje s mnogim tvrtkama u učinkovitoj poslovnoj simbiozi. Zadovoljstvo je obostrano. On tvrtkama omogućuje da uz pomoć aplikacije pronađu posao svojim vozačima, a tvrtke Boltu omogućuju da netko obavi posao. Voditeljica jedne takve tvrtke otkrila je kako stvari funkcioniraju s druge strane ekrana. Ona je Tanja Novaković, vesela Novosađanka koja je u Hrvatsku došla usred pandemije, a osim promjene adrese, taj je period njenog života okarakterizirao i veliki karijerni zaokret.

Inače je grafička i web-dizajnerica, a nakon fakulteta pružila joj se ponuda da dođe u Zagreb. S koferom i puno dobre volje, napustila je rodnu Vojvodinu i grafički dizajn kako bi se okušala u nekim drugim djelatnostima, na nekom drugom mjestu.

„Ja sam netko tko voli iskočiti iz zone komfora. Oduvijek sam znala da želim nešto više. Željela sam biti što samostalnija i uspješnija. Nastojala sam iskoristiti sve mogućnosti koje su mi se pružile. Htjela sam probati i dobro sam se snašla. Vidim da sam se razvila kao osoba, a to mi je pružilo mnoge benefite u životu jer kad se usudite napraviti samo jedan korak naprijed, onda nestaje strah i ostaje samo želja da idete dalje.“

Preko dana voditeljica poslovanja, u slobodno vrijeme freelancerica

Da grafički dizajn nikad nije ni napustila svjedoči činjenica da se njime i dalje povremeno bavi. Freelanceanjem se počela baviti još za vrijeme studiranja, a osim kao izvor dodatne zarade vidjela ga je i kao odličnu priliku za brušenje zanata i izgradnju kvalitetnog portfolija.

„Time sam se počela baviti za vrijeme studija i stvarno mi je koristilo. Bilo mi je potrebno kako bih izgradila iskustvo u poslu. To su bili honorarni poslovi koji su mi omogućvali rad od kuće. Sada mogu reći da je freelanceanje luksuz jer se možete kretati, možete putovati, a i dalje biti u kontaktu s klijentima. Ta fleksibilnost je ono što me potaknulo da prihvatim i ovaj posao koji sada radim, jer i dalje imam mogućnost raditi od kuće ukoliko je potrebno.“


Pročitajte više: Kad se od žena ne očekuje uspjeh: Mislio je impresionirati studenticu, jednostavno je zašutio kad je čuo što radi


Moderno doba zahtijeva moderno poslovanje

Vratimo se na trenutak na taksiranje. Taksi ko’ taksi, rekao bi netko, sjedneš i voziš se pa platiš. Da nije baš tako, otkriva naša sugovornica, koja u aplikacijama uočava odgovor modernih biznisa na zahtjeve modernog tržišta. Zaista, pokazalo se kako se korisnici osjećaju sigurnije znajući ime vozača koji će doći po njih i broj registarskih oznaka. To su sitnice, ističe Tanja, ali veoma važne i ono što čini razliku.

„To je poslovanje koje se prilagođava potrebama korisnika, a omogućava korisnicima da preko svog mobitela dođu do nečega. U početku su to bili ime vozača, boja automobila i registarske oznake, a u pandemiji su se pojavile dodatne pogodnosti kao reakcija na potrebe tržišta. Jedna od važnijih je kartično plaćanje koje je zaživjelo upravo u posljednje dvije godine. Pokazalo se da ljudi nisu koristili gotovinu nego kartice. Jednostavno se smanjila potražnja za njihovom uslugom tako da se radilo o važnom poslovnom koraku i inovacijama koje olakšavaju svakodnevicu.“

Osim kartičnog plaćanja, odličnim potezom su se pokazale i opcije za jeftiniju vožnju te mogućnost odvojenosti od vozača pleksiglasom. A od samih početaka korisnici pokazuju interes za opciju slanja poruka vozaču te zahvalnost zbog toga što im aplikacija unaprijed otkriva koliki će iznos trebati odvojiti za određenu vožnju.

„Transport je ušao u takvu digitalizaciju kakve nema u drugim industrijama. Sve se jasno vidi i zna unaprijed. Ključna je želja da se doprinese poslovanju i društvu općenito.“

Dok jedni padaju, drugi rastu

Pandemija je bila značajan period za takve aplikacije koje često osim prijevoza nude i dostavu hrane.

„Potražnja za taksistima je zaista pala, ali je zato potražnja za dostavom porasla. Imali smo posla za svakoga tko je htio raditi. Dapače, bilo mi je iznimno drago zaposliti ljude koji su možda bili otpušteni po drugim sektorima. Posebice u ugostiteljstvu. Mnogi su prešli kod nas u potrazi za poslom. Možda smo u nekom trenutku imali više vozača i dostavljača no što je bilo potrebno, no bilo je posla za svakoga. To mi je iznimno drago.“

Ambiciozna Novosađanka u poslu uvijek traži poštene i pouzdane ljude, a najviše ju veseli dobra atmosfera jer joj se čini kako su onda svi motiviraniji za rad. Ona sama ponajviše.

„Volim iskrene i pouzdane ljude i to kad imam posao s poštovanjem. A poštovanja je sve manje. Volim kolegijalno druženje. I sama imam više motivacije za raditi kada sam u dobrom okruženju pa to želim i drugima.“

Pripremljeno u suradnji s A1 Hrvatska.

Foto: Pexels/Skitterphoto, Tanja Novaković – privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -