Trudnoća: 5 pitanja koja zanimaju svaku trudnicu!

Bilo da tek razmišljate o prinovi u obitelji ili je već očekujete, zasigurno imate brojna pitanja. Ona se mogu ticati banalnih stvari poput toga smijete li u trudnoći piti kavu ili čaj pa do toga koje dodatke prehrani koristiti. I dok je internet prepun kontradiktornih informacija, stručnjaci iz Poliklinike Mazalin donose detaljan pregled pitanja oko toga što je važno za trudnice, bilo sadašnje ili buduće kako bi trudnoća prošla bez problema.

Povezano:

Trudnoća – Kako se hraniti i što piti

Za vrijeme trudnoće nikako se ne preporučuju dijetni režimi prehrane, a ni pretjerivanje u konzumaciji bilo koje hrane. Važno je jesti umjereno, zdravo i raznovrsno. Stavite fokus na proteine, zdrave masnoće (primjerice iz avokada, maslinovog ulja i sjemenki), složene ugljikohidrate (povrće, smeđa riža..), vitamine i minerale. Svakako povećajte unos voća i povrća, cjelovitih žitarica, grahorica, jaja i nemasnog mesa. Ribu je potrebno umjereno unositi, a posebice provjeriti njeno porijeklo.

Ako ste ljubiteljica kave, ne morate je u potpunosti izbaciti, no svakako je nemojte piti svaki dan. Velike doze kofeina povezane su sa zastojem u rastu djeteta i niskom porođajnom težinom. Treba imati na umu da neki čajevi kao što je primjerice zeleni čaj također sadrže kofein, stoga ni s njima ne treba pretjerivati. Preporučuje se beskofeinska kava i bijeli ili biljni čajevi. Ako vas muči nesanica ili mučnina, čaj od kamilice, mente ili đumbira su se pokazali kao dobri saveznici protiv takvih simptoma. Alkohol se nikako ne smije konzumirati, osim povremene čaše crvenog vina uz prethodno odobrenje doktora.

Vaš liječnik će vam preporučiti uzimanje folne kiseline, a po potrebi i drugih vitamina i minerala koji štite trudnoću, kao što su vitamini B skupine, vitamin C, željezo, magnezij itd. 

Što s wellness tretmanima?

Ako redovito idete na wellness ili bazen, ono što je važno za trudnice je znati da bi sada takve aktivnosti trebali što manje prakticirati. I dok je aktivnost u vodi dobra za trudnice, bazeni se ipak smatraju izuzetkom. Razlog je što njih posjećuje velik broj ljudi pa voda tako može biti izvor infekcija, a i klor u bazenu može biti štetan za vrijeme trudnoće. Ako se ipak kupate u bazenu, pripazite da ne ostajete u vodi dugo, a nakon kupanja se otuširajte i promijenite odmah kupaći kostim.

Ako ste prije trudnoće išli u solarij, sada ga izbjegavajte. Može naštetiti plodu zbog visoke temperature i direktnog UV zračenja. Ako imate naviku korištenja solarija, razgovarajte sa svojim doktorom kako biste našli najbolje rješenje. Isto vrijedi i za saune, koje se preporučuje izbjegavati zbog visoke temperature i opasnosti od dehidracije i pregrijavanja.

Trebam li mijenjati beauty rutinu?

Ako ste prije trudnoće koristili kreme s retinolom i sastojke poput parabena, umjetnih bojila i mirisa te agresivnih kemikalija, sada bi ih trebali zaboraviti. Birajte blage kreme s prirodnim i organskim sastojcima, a to vrijedi i za dekorativnu i preparativnu kozmetiku.

Ako vam je boja kose takva da zahtjeva često farbanje, bilo kod kuće ili u salonu, obratite pažnju da je ne bojite barem u prvom tromjesečju jer je tada dijete razvojno najosjetljivije na vanjske čimbenike. Preporučuje se koristiti boje bez amonijaka i one na prirodnoj bazi.

Dobra vijest je da i dalje možete odlaziti na manikuru i pedikuru, samo provjerite da salon koristi pravilnu dezinfekciju instrumenata i da odlazite u provjerene salone.

Dogodi li se da ljetujete u trudnoći i potrebna vam je krema za sunčanje, birajte one koje imaju prirodnu zaštitu od UV zračenja, obično sadrže cinkov ili titanijev oksid. Najbolje da upitate u lokalnoj ljekarni za proizvode s takvim sastavom.

Kako prevenirati nastanak strija?

Njihov nastanak uvjetuju mnogi faktori. Neki od njih su stanje kože, genetika, težina koju dobijete za vrijeme trudnoće, hidracija i slični čimbenici. Nastanak strija možete pokušati prevenirati svakodnevnim unošenjem dovoljne količine vode, pravilnom njegom kože te korištenjem hidratantnih krema i ulja za tijelo s vitaminom E.

Smijem li imati spolne odnose?

Za vrijeme trudnoće, općenito je sigurno imati spolne odnose, osim pred sam termin poroda. Spolna aktivnost ne može nauditi djetetu u maternici niti izazvati spontani pobačaj, suprotno uvriježenom mišljenju. Međutim, u nekim slučajevima vam vaš liječnik može savjetovati da apstinirate, osobito ako imate rizičnu trudnoću.

Članak pripremljen u suradnji s Poliklinikom Mazalin.

Foto: Unsplash

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

direktorica TZ Ivanić-Grad

Ivanić-Grad je pravi primjer inovativnog ruralnog turizma

Na svega četrdeset kilometara od glavnog hrvatskog grada nalazi se pravi rudnik turističke ponude Zagrebačke županije. Brendiran kao grad triju crnih...
- Advertisment -