Putevima Istre i istarskog vina: Zašto morate posjetiti Vodnjan?

U Istri je skoro sve poznato, ali ima nekih gradova i predjela, nekako nepravedno zanemarenih. Jedan od njih je Vodnjan. Vjerujte mi, dajte mu šansu i priuštite si jedan ležeran, opušten dan u Vodnjanu.

Povezano:

Zašto posjetiti Vodnjan?

Mjesto je udaljeno petnaestak minuta vožnje od Pule, Rovinja i Savičente, idealno je za stati i posjetiti ga. Prepoznatljivo je po svom najvišem zvoniku u Istri, zvoniku crkve sv. Blaža, visokom 65m. Mjesto s najviše kažuna u okolici, popularno rečeno, poznato po svojim „mumijama“, ali ustvari poznato po svojoj crkvi sv. Blaža koja čuva relikvije svetaca i bogatu zbirku sakralne umjetnosti. Mnogi će reći mjesto posebne energije jer ga krase brojne crkvice.

Vodnjan – mjesto vrsnih maslinara i vinara. U posljednje vrijeme prepoznatljivo je po vrlo uspješnoj poduzetničkoj priči braće Kutić i njihovom Infobipu, koji je smjestio svoje urede i kampus u samo mjesto i time ga učinio zaista svjetski poznatim. Infobip je kao šlag na tortu mjestu koje se zadnjih godina zaista počelo dokazivati kao pravo i vrijedno turističko odredište.

U samom centru očarat će vas brojne gotičke i renesansne palače koje su tako sljubljene s današnjicom. U jednoj od njih smještena je vijećnica, u drugoj muzej, neke su napuštene, ali svejedno vrlo dobro očuvane. Velika zanimljivost su i vodnjanski murali, koje su oslikali strani i domaći umjetnici prilikom festivala koje je organizirala Vodnjanka s adresom u Francuskoj, sa željom da se oduži svom gradu i uljepša oronule gradske fasade. Glavna ulica zove se Trgovačka i održava sjećanje na period kada je Vodnjan bio grad mnogobrojnih obrta i dućana. Danas ipak prevladavaju maslinari i vinari. U Vodnjanu su smješteni neki od najboljih istarskih maslinara; Chiavalon, kod kojeg možete doći na degustaciju, a na Stanciji San Antonio možete se upoznati s cjelokupnim procesom proizvodnje ulja ovog maslinara. Tu su brojni vinari kao Teraboto, Babos i Medea, ali i nekoliko odličnih restorana – tako da vam u Vodnjan baš ništa ne nedostaje!

vodnjan
Vodnjan

Degustacija vina puna iznenađenja

Da je Vodnjan ponekad iznenađenje i nama koji živimo samo desetak kilometara dalje, ispričat ću vam u sljedećoj priči.

Već dugo poznajem Izabelu i njena vina pod imenom Teraboto. No, nedavno me je pozvala na vođenu degustaciju. Poznavajući njena vina i općenito vođene degustacije, otišla sam očekujući jednu standardnu degustaciju. Ispostavilo se da su vođene degustacije u Terabotu potpuno osvježenje u ovoj našoj istarskoj vinskoj čaši!

Podrum je smješten u Vodnjanu, u njihovoj obiteljskoj kući, tik do njenih roditelja. Kuća okružena lavandom, cvijećem, trešnjama i maslinama, pruža vrlo ugodan i opuštajući boravak u njihovom dvorištu. Sjedimo na kušinu na dvorišnom zidiću i slušamo Izabelinu zanimljivu priču o tome kako su se počeli baviti vinarstvom. Smijemo se njenim šalama, anegdotama i radosno pružamo čašu u koje se slijeva novo vino. Pratimo upute kako pravilno kušati vino, promatramo vinske suze na čaši i uživamo u tom okusu koji nam ostaje u ustima. Sve nam se sviđa – i ova svježa, hladna malvazija i trpki teran, ali pod suncem i u mirisnom vrtu, posebno nas opušta topli i mekani merlot.

Njenu priču o obiteljskom poslu, na kratko prekida mama koja nosi domaću štrudlu s jabukom i tata koji se vraća s traktorom iz vinograda. Izabela ga zove na čašu vina, ali on se ispričava jer je „šporak“ i sav je sretan „kako nam je lipo“.  Nasmijan i vesel, iako se vraća s posla u brajdama, pozdravlja nas sve i odlazi doma. Kasnije silazi i kćer kako bi pomogla oko degustacije.

Nakon što smo probali vina i njihova maslinova ulja, Izabela nas vodi u njihov vinograd nedaleko od kuće. U brajdama razgledamo trse malvazije, muškata i merlota, ali i tri kažuna koji ih krase! Beremo divlju rokulu i uživamo u trenutku! Kakva ljepota! Vraćamo se u podrum, gdje za kraj kušamo njihove najbolje sorte: muškat, pjenušac od muškata – koji je kao takav jedinstveni pjenušac te Vin de rosa – vino koje će vas ostaviti bez teksta! Tradicionalno, vino s Vodnjanštine, slatko, desertno vino, koje podsjeća na portugalski Porto. I nije slučajno tako posebno.U berbi se odvajaju najljepši grozdovi muškata i suše se na tavanu do Božića, a pije se tek nakon 3 godine ležanja u inox bačvi. Pije se samo u posebnim prilikama, na Božić, krštenja i vjenčanja.

Potpuno očarani ovim okusima, prilazimo Izabeli koja nas zove na još jednu avanturu! Sami ćemo si buteljirati vino! Ma daaaj!? Veselim se poput malog djeteta! Uzimamo bocu, točimo iz inox bačvi, stavljamo čep i lijepimo naljepnicu! Pa ovo je fantastično! Nosim doma svoje vino! Sretna sam kao da sam ga u potpunosti sama proizvela! Wow! Gledamo se svi i smijemo se onim iskrenim, dječje radosnim osmjesima i upravo to na ovoj „degustaciji“ nema cijenu! Teraboto nema (još) Decanterove nagrade i nema dizajnerski podrum, ali ima ono što je važno – dušu, autentičnost, priču i ljubav! A to je onaj X faktor za svako vino! I da, bio bi grijeh ovo nazvati visnkom degustacijom jer je toliko više od toga! To je pravo vinsko iskustvo i trenutak kada ste dio obitelji i vina Teraboto. Topla preporuka svima da si odvojite dan za Vodnjan!

Ukoliko želite bezbrižno degustirati vina, kontaktirajte agenciju Travelatico, koja će vam rado osigurati vozača i vodiča, koji će vam otkriti još detalja o ovom neistraženom mjestu!

Autor: Darija Čelić Trajčeski, Travelatico

Foto: Privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -