Geena Davis – glumica u borbi za ‘jake ženske likove’

Nije rijetkost da se američke glumice posvećuju dobrotvornom radu i zastupaju interese pojedinih humanitarnih organizacija. No, veoma se malo glumica bavi problemom nejednakosti spolova u zabavnoj industriji, medijima i širi.

Dobitnica Oskara, Geena Davis jedna je od uglednih američkih glumica koja nije uspješna samo na velikom platnu. Za svoj rad na televiziji nagrađena je Golden Globeom, članica je Mense, a rijetki znaju i da se profesionalno bavi streličarstvom.

Nedostaje snažnih žena u zabavnoj industriji

Ova glumica, producentica i scenaristica, svoju je karijeru započela kao model za modnu kuću Ann Taylor. Tako ju je zapazio i redatelj Sydney Pollack koji ju je angažirao za svoj film ‘Tootsie’. Uslijedio je cijeli niz poznatih filmova, među kojima su i ‘Bubimir’, ‘Thelma i Louise’ (za koji je nominirana za Oskara), ‘Slučajni turist’ (za koji je dobila Oskara) te ‘A League of Their Own’ (za koji je dobila nagradu Zlatni globus).

Često ističe kako ju je upravo uloga u filmu ‘Thelma i Louise’ uz Susan Sarandon osvijestila i potaknula ju da razmisli o tome kakvu poruku šalje ženama u publici. Tako je i posljednjih godina birala uloge vodeći računa o ženama koje će ju gledati.

Da joj je takav stav donio velik uspjeh, pokazuje i činjenica da je za svoju ulogu prve predsjednice Sjedinjenih američkih država u seriji ‘Commander in Chief’, dobila Zlatni globus i skrenula pozornost na činjenicu da žene rijetko tumače ‘snažne’ uloge u televizijskim serijama i na filmu.

Toliko država ima žene na vodećim pozicijama. Zapravo, SAD je na 61. mjestu po zastupljenosti žena u vladi i mislim da je to zastrašujuće i znak da je potrebno uvesti neke promjene.

Gledajući, jednom prilikom, dječju emisiju sa svojom kćeri, Geena Davis primijetila je nedostatak ženskih likova. Vlastitim je sredstvima financirala istraživanje ravnopravnosti spolova na filmu i televiziji. Istraživanje je otkrilo kako na svaka tri muška lika dolazi tek jedan ženski što ojačava negativne stereotipe od malih nogu.

Zabrinjavajući je podatak i da je u čak 18 posto slučajeva ženski lik u dječjoj emisiji prikazan u ‘seksi odjeći’. Treba istaknuti i da su kino hitovi u kojima su žene imale snažne uloge, poput Sumrak sage i Igre gladi, zaradili više od milijardu dolara, čime su dokazali kako i filmovi s glavnim ženskim likovima mogu biti gledani i profitabilni.

Djeci pokazujemo svijet u kojem su žene i ženski likovi rijetkost. Trebali bi vidjeti da ženski likovi zauzimaju polovicu planeta, kao što mi žene to i činimo.

Potaknuta tim podacima, Geena Davis osnovala je ‘Geena Davis Institute on Gender in Media’ i pokrenula projekt ‘See Jane’ pod geslom ‘Ako ona to vidi, ona to može i postići’. Glavni je cilj Instituta i projekta potaknuti, educirati i utjecati na potrebu da se dramatično poboljša ravnoteža spolova, smanje stereotipi i stvore različiti ženski likovi u zabavnim emisijama namijenjenim djeci mlađoj od 11 godina.

Kao majka troje djece, često ističe da bi djecu trebalo učiti da se djevojčice i dječaci zajedno mogu igrati u pješčaniku.

geena davis
Geena Davis (Kristin Murphy, Deseret News via SeeJane.org)

Promovira ravnopravnost spolova

Koliko je njen rad na osvještavanju potrebe za promicanjem ženskih likova u dječjim emisijama važan i prepoznat u svijetu pokazuje i činjenica da je imenovana za posebnu izaslanicu za žene i djevojke u ICT-u pri UN-ovom ITU (International Telecommunication Union). Također, djeluje kao službeni partner UN-ove agencije za žene, promovirajući ravnopravnost spolova i jačanje ženske uloge u društvu diljem svijeta.

Ideja žene na mjestu predsjednice države ‘slobodnog svijeta’ je neostvariva. Muslimanske države ne bi razgovarale s vama.

Potrebu da promijene ženske uloge na filmu i televiziji prepoznao je i Google, koji je 2012. godine Institutu odobrio stipendiju uz iznosu od 1,2 milijuna dolara za razvoj tehnologije koja će pomoći u analizi prikaza ženskih likova u dječjim medijima.

Geena Davis dokazuje kako je moguće imati uspješnu karijeru, stabilan obiteljski život i svojim zalaganjem pokrenuti promjene koje će odjeknuti na svjetskoj razini.

Nadamo se da će njen primjer slijediti i neke mlađe glumice i tako pokazati da je inicijativa ‘See Jane’ ipak promijenila percepciju ženskih likova u medijima.

Foto: https://www.flickr.com/photos/56273490@N08/, SeeJane.org

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

nejednakost plaća

Od zakonodavstva do korporativne kulture: Ključni koraci do jednakosti plaća

Iako Hrvatska bilježi manju razliku u plaćama između muškaraca i žena (11,2%) u usporedbi s prosjekom EU-a (13%), manja razlika u...