Neugodan zadah iz usta: kako ga se riješiti i – kako reći drugom da ima taj problem…?

Je li vam se dogodilo da dođete na druženje, sretnete simpatičnu osobu, krenete u razgovor i nakon par rečenica, nekako odlučite da bi prekinuli svaki daljnji razgovor. Osoba je (bila) simpatična, vedra, duhovita, ali neugodan miris vas je odbio od daljnjeg druženja.

Obično prvo pomislimo da je do nas, pa malo zastanemo, odmaknemo se, ono decentno, sa dvojbom je li taj neugodan “miris” moj ili tuđi? Krenemo sa, idem popiti malo vode, pa se vraćam. Popijemo vode, prekrijemo vlastita usta i pokušamo ustanoviti – je li do nas (mene). Često uzmemo i neki pepermint bombon. Opet malo stavimo ruku na usta i čekiramo vlastiti dah. U času kada ustanovimo da nije do nas, često to bude i kraj druženja. Šteta, jer moglo je biti baš fora, razgovor, druženje, ležerno.

Kontrolirajte zube barem dvaput godišnje

Što može biti razlog neugodnom “mirisu”, ili nazovimo to pravim imenom, zadahu, koji nas odmiče od druge osobe?

Naročito je nezgodno kada nam se ta osoba i fizički dopada i ono prvi dojam je baš – to je to. Ok, od osobe smo se odmaknuli, nije kraj svijeta. Puno je nezgodnije kada nam je osoba sa zadahom, suradnik ili još gore nadređena osoba. Tu je malo teže odmaknuti se ili okrenuti glavu. Šta sad? Kako dalje? Ima li spasa? Ima ako znamo koji su najčešći razlozi zadaha iz usne šupljine.

Da bi imali lijep i zdrav osmijeh, potrebno je kontrolirati svoje zube i usnu šupljinu barem 2 puta godišnje u ordinaciji dentalne medicine.

Svaka od tih kontrola služi za pregled:

  • zubi 
  • protetskih radova
  • implantata
  • parodonta (desni, zubnog mesa)

Kontrole su nezaobilazne kako bi stomatolog ustanovio postoji li potreba za adekvatnom stomatološkom terapijom (sanacijom zuba uz poseban naglasak kontrole parodonta odnosno zubnih desni). Osmijeh tada postaje zdrav i lijep.


Pročitajte više: Stomatologinja otkriva što morate znati ako se odlučujete na izbjeljivanje zubi!


Otkud neugodan zadah?

Međutim, što ako ako i nakon cijelog tretmana dah još uvijek nije ugodan? Koji uzroci najčešće utječu na dah?

  • neadekvatna oralna higijena
  • loša hrana
  • konzumiranje nedovoljne količine tekućine
  • prisutnost bakterija na jeziku i sluznici usne šupljine
  • upotreba duhana 
  • suhoća usne šupljine 

Kako obaviti razgovor sa ‘spornom’ osobom?

Kako možete pomoći sebi, ali i vama dragoj osobi da neugodan zadah nestane, da ne morate okretati glavu, odmicati se…? Jer život je čudan pa je moguće da se i zaljubite ili bar nađete ugodno društvo.

Moj savjet je: onako ženski, fino, umiljato, nježno, taktički, krenite u pravom smjeru.

Dobro je pokrenuti temu npr. bila sam u trgovini po četkicu za zube, ono je strašno, ispred mene izbor, a ja gledam pol sata i mislim šta odabrati. Ništa nisam kupila nego sam nazvala svog stomatologa, možda stručna osoba zna bolje.

Mislim da ste tu dobile pažnju, a onda polako dalje idite hrabro u temu pa dodajte…

I znaš šta mi je rekao zubar? Rekao mi je da ne trošim novce na skupu četkicu, nisu novci pali s neba. Kaže da kupim četkicu sa srednje tvrdim vlaknima, dođem u ordinaciju i sve će mi objasniti. Nisam mogla vjerovati. Mislila sam da je četkica, kao i pasta za zube, ono, uzmem koju dohvatim ili koja mi se sviđa. Jesi li ti to znao/znala?

I da, to nije kraj, kada sam došla u ordinaciju točno su mi pokazali kako trebam prati zube s mojom novom četkicom. Možeš li vjerovati? Ostala sam baš iznenađena. Uopće nisam znala da osim pranja zuba ujutro i navečer, moram četkicom očistiti i površinu jezika.

Ovako mi je stomatolog rekao: Četkajte zube i površinu jezika ujutro i navečer, a tijekom dana, nakon jela, usnu šupljinu što detaljnije isperite čistom vodom, jer fermentacija (to je raspadanje) čestica hrane u usnoj šupljini “hrani” bakterije i ne pridonosi ugodnom dahu u ustima.

Naravno, rekla sam da koristim tekućinu za ispiranje usta. U ordinaciji su se malo nasmijali i samo su rekli da osvježivači daha, poput žvakaćih guma, bombona ili tekućina za ispiranje usta imaju samo kratkotrajno djelovanje te se nikako ne mogu smatrati zamjenom za redovitu oralnu higijenu. Samo sam zašutjela, jesi li ti to znao/znala? Ja sam znala da žvakaće gume nisu rješenje, ali ovi bomboni i vodica, pa to stalno vučem u torbici.

Nakon ovakvog razgovora, sigurna sam, iz iskustva, ipak radim 27 godina u struci, da će druga osoba te vaše riječi čuti. Hoće li ih primijeniti, to ne mogu tvrditi, ali na fini način dali ste do znanja sve bitne informacije. Nakon toga, ipak svatko sebi bira.


Pročitajte više: Kako održavati dobru higijenu zubi i desni?


Pa da zaključimo za one koji žele znati malo više:

Po istraživanjima 60% do 70% osoba, rukom prekriva usta dok razgovara ili dok se smije. Glavni razlog tome je nesigurnost u ljepotu vlastitog osmijeha i svježinu daha. Čak 90% osoba nema ugodan dah upravo zbog problema u usnoj šupljini.

Nadam se da vam je ovaj članak zanimljiv i sa zdravstvene, ali i sa psihološke strane. Za sve nedoumice, pitanja, dodatne informacije stojim na raspolaganju.

Autorica: dr. Tamara Karleuša Stradiot, dr.med.dent www.studiostradiot.hr

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -