Što je to grafologija i koje su njezine mogućnosti?

Način pisanja kao i način govora, neke su od karakteristika koje su specifične za svakog od nas. Potpis svakog pojedinca je kao i njegova fotografija, kao otisak njegovog prsta – dokaz njegovog identiteta. Kao što ne postoje dva ista otiska prsta, dvije iste šarenice oka, tako ne postoje ni dva ista rukopisa.

Prema većini psihologa, u rukopisu čovjeka psiha se manifestira više nego u bilo kojem drugom njegovom djelovanju.

Svaka promjena u našem karakteru odražava se i na naš rukopis, stoga nemojte biti iznenađeni što će se vaš rukopis „promijeniti“ nekoliko puta tijekom vašeg života. Kako rastemo i razvijamo se, tako se razvija i naš rukopis. Grafolozi iz skupa nekih uobičajenih znakova u rukopisu svakog od nas, mogu odrediti karakter osobe.

Rukopis je prozor u našu dušu, ogledalo koje nas odaje do tančina.


Pročitajte više: Test osobnosti: Jeste li rješavatelj ili uočavatelj problema?


Što je grafologija?

Riječ “grafologija” sastoji se od dvije grčke riječi: grapho = pišem i logos = riječ, mišljenje.

Grafologija je disciplina koja proučava rukopis i tumači njegove osnovne karakteristike koje proizilaze iz psihološke strukture osobe koja piše. Preko rukopisa se mogu utvrditi osnovne crte ličnosti, njene karakterne osobine, bogatstvo i dubina njenih emocija, temperament, ekstrovertiranost ili introvertiranost osobe prema sredini koja je okružuje, iskrenost, je li osoba više sklona davanju nego primanju, kakav je njen odnos prema duhovnim i materijalnim dobrima… i još puno toga.

Osnovna karakteristika rukopisa jest da je neovisan od naše volje. Pisanje je automatizirana radnja, gdje svjesni dio naše ličnosti ne sudjeluje u oblikovanju slova vec samo u sadržaju teksta.

Način pisanja je ekspresija našeg karaktera, našeg unutrašnjeg stanja i doživljavanja, jednom rječju rukopis je slika našeg tjelesnog i duševnog sklopa, slika nas samih.

Proces pisanja regulira naš središnji živčani sustav. Ovisno o emocionalnim i fizičkim čimbenicima dolazi do promijena u rukopisu. Rukopis se, dakle, razvija usporedno sa razvojem osobe, ali njegove opće značajke kao, uostalom i njegove glavne karakteristike, ostaju nepromijenjene.

Primjerice, u prvom razredu osnovne škole djeca imaju istu bilježnicu, istu učiteljicu, pišu slova iste veličine, ali se u višim razredima mogu uočiti posebnosti u njihovim rukopisima. To je zbog toga što se ljudi razlikuju po svojim reakcijama, ponašanju, doživljavanju i proživljavanju svega što ih okružuje. Svatko piše svojom rukom, a ruka “sluša” što joj nalaže mozak.


Pročitajte više: Uz ove testove osobnosti provjerite koliko vas vaše misli i postupci definiraju!


Što psiholozi kažu o našem rukopisu?

C. G. Jung, koji je istraživao značenje simbola, te povezanost formiranih simbola sa sadržajem naše podsvijesti, bavio se i istraživanjem rukopisa. Za Junga, ali i mnoge druge znanstvenike koji su se bavili ovim područjem, rukopis je precizan zapis našeg uma, i svojim rukopisom svi mi o sebi pričamo svoju specifičnu priču – priču, za koju često niti sami nismo svjesni da smo je ispričali.

Sigmund Freud je napisao: “Bez sumnje, rukopisom osoba izražava svoju individualnost.”

Naime, iako smo često uvjereni kako sami sebe jako dobro poznajemo, istraživanja su pokazala da je svega 5% sadržaja našeg uma osvješteno, a to znači da sami sebe zapravo poznajemo jako malo. Grafologija može pomoći da sami sebe bolje upoznamo, da osvijestimo svoje potencijale, te da ih kao takve i iskoristimo, no pomaže nam da upoznamo i problematične karakterne osobine koje nas sputavaju u kretanju kroz život i ostvarivanju ciljeva koje bismo željeli doseći.

Potezi olovkom po papiru otkrivaju čovjekovu dušu, njegovo unutarnje bogatstvo, ili siromaštvo, njegove mane i vrline, kao i posebne sklonosti. To je posebno značajno pri razgovorima za posao jer rukopis ne možemo prilagođavati željenom radnom mjestu i tu ne pomaže nikakva priprema (nema opcije unaprijed pripremljenih odgovora na potencijalno moguća pitanja).

Tijekom pisanja naš podsvijesni um preuzmima „dužnost“ oblikovanja slova, riječi, rečenica… Naša podsvijest šalje električni impuls (zapravo daje „naputak“) našoj ruci na koji način oblikovati slova. Drugim riječima, naš mozak oblikuje naš rukopis kao rezultat navike. Olovka je samo alat, vođena pokretima naših prstiju, od strane impulsa koji nastaju u mozgu. Poruka u vidu živčanog impulsa poslana je u naše ruke i ona aktivira olovku za čin pisanja.

Rukopis govori o više dimenzija ličnosti. U pisanju se angažira kompletna osoba i zbog toga je rukopis pogodan za otkrivanje nesvjesnih dijelova ličnosti. Potezi rukom na papiru otkrivaju čovjeka „iznutra“. Iz grafološke analize rukopisa može se iščitati preko 300 osobina.

KVIZ – poveži riječi „suspect“ koje je ispisala ista osoba

Autor: Ivanka Ćorić

Foto: Privatna arhiva, Unsplash/NeONBRAND

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -