Maja Bosanac u jeku korona krize diže svijest o važnosti održivih evenata

Održivi način života je posljednjih godina dobio značajnu pozornost, sve više ga ljudi, ali i kompanija potiče. Maja Bosanac je jedna od tih ljudi, a zbog toga je pokrenula tvrtku Eventful koja organizira održive evenate.  

Za mene je poduzetništvo bilo prirodan put 

„Za poduzetništvo sam se odlučila zapravo prije mnogo godina pošto sam i odgajana u obitelji poduzetnika. Za mene je poduzetništvo bilo prirodan put, ponekad mi se činilo kao jedini ispravan. Iako moram priznati, nisam brzala u poduzetništvo“, otkrila je Maja.  

Završila je diplomski studij Analiza i poslovno planiranje na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, zatim otišla u Englesku na diplomski studij organizacije evenata pod nazivom Global Meetings and Events Management. Oduvijek je znala da će se u poduzetništvu usmjeriti baš na organizaciju evenata.  „Nakon studija sam se vratila u Hrvatsku, radila za više poslodavaca, te odlučila da sam spremna za promjenu, ali i da su sektoru, u kojeg sam se zaljubila kao mala, bile prijeko potrebne promjene.“ 

Većina ljudi ne zna što znače održivi eventi, stoga je kroz marketing odlučila prvo objasniti što su održivi eventi i koji su benefiti njega. „Na sastanku s klijentima popričam o konceptu, ali i o mogućnostima implementacije održivosti u taj isti koncept. “  

Klijenti su oblično korporacije, no ima ima i malih poduzetnika.  

Najveći izazov je pronaći klijente 

Najveći izazovi kod pokretanja posla su svakako bili novi projekti i pronalazak novih klijenata. „Osobno sam se našla u situaciji začaranog kruga – potreban ti je prvi klijent, samo onaj jedan koji će ti vjerovati kako za njega možeš učiniti više od drugih, a istovremeno isti taj klijent traži projekte koje si prije radio kako bi ti vjerovao. Zanimljiva situacija, zar ne?“ 

Istovremeno je odlučila stvoriti nišu u Hrvatskoj koja još ne postoji u ovoj industriji. Tu je bilo čak i malo više izazova. Upoznati klijente s takvim načinom organizacije evenata, promjena mindseta klijenata, u konačnici i edukacija drugih organizatora kako bi svi napravili iskorak i boljitak u ovom segmentu – samo su  neki od izazova s kojima se susrela. 

No, odlučila je nastaviti i smatra da joj je upravo njezin stav ‘neću odustati’ pomogao da prebrodi izazove. Uz to je odlučila putem bloga upoznati svoje pratitelje, ali i potecijalne klijente upoznati s konceptom održivosti. „Jedan klijent mi je rekao kako sam napravila dobar marketing, no otkrila sam da me to koštalo 0 kuna, samo se dobro optimizirala web.“ 


Pročitajte više: Što su to održivi eventi i zašto su važni za nas


Epidemija mi je donijela 100% pad prihoda 

Zbog korone se nažalost susrela s padom od 100%. „Imala sam projekte za treći, četvrti i dva velika projekta u petom mjesecu. Također su bili dogovoreni eventi za cijelo ljeto, ali sve je stalo. No, izvukli su me državni poticaji. Iako zasad nema računa, ja radim kao da ima.“  

U suradnji s IT firmom priprema platformu za virtualne evente. „Prva konferencija na platformi će biti moja, kao organizator evenata nisam za online i virtualne tipove evenata, ali mislim da smo s ovom platformom utjecali na sve aspekte.“  

Na platformi će posjetitelji imati glavnu pozornicu s govornicima, ali bit će i sponzorski kutak te prostor za networking sudionika. „Za sljedeću godinu planiram nekoliko evenata koji će se održati virtualno.“ 

Kako je situacija neizvjesna radi edukacije za organizatore. „Mislim da je sad prava prilika za educiranje jer napokon imamo vremena. Imamo osjećaj da brojne tvrtke komuniciraju održivost kako bi dobili poene na tome, ja to tako ne radim, postavila sam vrlo visoke kriterije, sebi kao agenciji, koje želim ispuniti kako bi se smatrala jednom od agencija koja zaista radi ono u što vjeruje, a to je u ovom slučaju održivost .“ 


Pročitajte više: Otežava li epidemija održivi način života?


Svatko tko kaže je poduzetništvo lako – laže 

Trenutno zbog pandemije radi smanjenim obujmom pošto su i događanja pod raznim ograničenjima, ali i klijenti ulažu budžete u neke druge aktivnosti i prioritete, tako da sada ima otprilike 4 ili 5 satno radno vrijeme. „Radim na novim projektima, na novim idejama ali i pripremam sve one „sporedne“ stvari koje inače ne stignem kako bih se u potpunosti mogla posvetiti klijentima kad se cijela ova priča malo zaustavi. Prije pandemije sam znala imati dane kad bih krenula s poslom u 5 ujutro i radila do 11 navečer, ali sam si mogla priuštiti i jedan dan u tjednu kad bih radila tek nekoliko sati. Ono što sam naučila kao poduzetnica je svakako činjenica da se neće dogoditi dan kad nećeš pomisliti na posao ili ne raditi. Čak i kad se potrudim da se to dogodi, misli o poslu su uvijek tu negdje.“ 

„Moram priznati da sam imala „sreću“ (netko bi to nazvao srećom, netko nesrećom) da nisam imala dodatne obveze koje bi mi se našle na svakodnevnoj to-do listi poput obitelji i djece koji me čekaju doma nakon posla. Upravo zato sam si mogla priuštiti 12, pa čak i 15 sati radno vrijeme, radne vikende, ali i žrtvovanje privatnog života u svrhu podizanja posla iz temelja. Svatko tko vam kaže da je to lak zadatak – laže. Ja neću reći da je bilo lako i da nije u nekim trenucima bilo izazovno, ali ono što svakako mogu reći je da je vrijedilo.”

Foto: privatna arhiva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -