Što tražiti od šefa kad ne možete dobiti povišicu?

Traženje povišice nije nimalo lagano pitanje, posebno u današnje vrijeme kada šefovi na svaki dodatni izdatak kolutaju očima ili povisuju glas. Upit o većoj plaći teško da će naići na plodno tlo. U najboljem slučaju može završiti odbijanjem uz objašnjenje „kako se trenutno nema“, a u najgorem vikom i prijetnjama.

Čak i ako vam je šef otvoren i pun razumijevanja, teško je pogoditi pravi trenutak za traženje povišice. Mnogi faktori, kao na primjer proračunske projekcije, zapošljavanja, ulaganja i posebni izdaci mogu utjecati na to da budete odbijeni jer ste jednostavno došli u krivo vrijeme.

Usmjerite se na druge stvari koje bi vas zadovoljile

Bez obzira jeste li jednostavno odbijeni ili je vaša povišica odgođena zbog nekog od ovih faktora na neodređeno vrijeme, Kelly Ayres u članku za portal Career Contessa savjetuje neke druge povlastice koje možete tražiti svog nadređenog.

Možda vam te povlastice neće napuniti džepove, ali sigurno će vam biti utjeha dok strateški smišljate svoj idući korak.

1. Tražite povrat informacije o svom radu na mjesečnoj bazi

Možda ste propustili svoju povišicu ove godine, ali uvijek postoji iduća kada možete imati i veće šanse za dobivanje novčanog poticaja, pogotovo ako ćete do tad predočiti neke svoje poslovne uspjehe, postignuća i primjere kad je vaš rad izravno utjecao na povećanje profita.

Vaše izravno nadređene ili pak članove tima za to vrijeme pitajte za povratne informacije o vašem radu i to najbolje na mjesečnoj bazi. Prilikom sastanaka tražite i detaljni feedback o tome kako možete unaprijediti svoje vještine i dodatno poboljšati djelovanje.

2. Godišnji odmor

Ako su proračunska ograničenja obrazloženje kojim poslodavac odbija vašu povišicu, razmislite da u zamjenu tražite dodatne slobodne dane. Vašem se šefu to može činiti kao lakši izlaz od davanja novaca, pa bi mogao lako pristati na vašu ponudu.

3. Edukacijske povlastice

Ova ideja nekima se sigurno neće činiti posebno primamljiva, ali razmislite o mogućnosti da svoju povišicu, koja bi ionako otišla na otplatu kredita i punjenje hladnjaka, zamijenite za nešto korisno, kao na primjer dodatnu edukaciju.

Neki poslodavci nude potpuno, a neki samo djelomično pokrivanje troškova određenih tečajeva, usavršavanja, radionica i edukacija jer to i njima donosi benefite u vidu poreznih olakšica. Usto, na taj način ulažu u svog radnika, a ne moraju mu izravno i konstantno uplaćivati više novaca. Na kraju su obje strane na dobitku – vi dobivate dodatno obrazovanje kojim kasnije možete konkurirati za bolju poziciju i plaću, a poslodavac dobiva sposobnijeg radnika.

4. Dodatni zdravstveni benefiti

Neke tvrtke ne nude dodatne zdravstvene beneficije na plaću zaposlenika, pa ukoliko ne možete od poslodavca dobiti povišicu, razmislite o nekoj od tih opcija. Možete zatražiti od poslodavca da vam uplati dodatno ili životno osiguranje, plati prenatalnu skrb ili usluge kiropraktičara ako su vam baš one potrebne.

Mnoge pogodnosti s područja zdravstva za povoljnu mjesečnu cijenu mogu se vašem poslodavcu učiniti kao puno bolje ulaganje, a vi ipak nećete otići od njega praznih ruku. Imate li veliku obitelj, pogledajte koje se opcije pružaju za vašu djecu ili supruga.

5. Lifestyle povlastice

Kao što možete dobiti dodatno osiguranje ako ne uspijete izvući povišicu, možete od svojih nadređenih tražiti i neke lifestyle povlastice koje će vam život svakako učiniti ugodnijim. Naime, mnoge tvrtke nude popuste za zaposlenike kako bi njihovim korištenjem određenih usluga potaknuli preporuke za vlastiti biznis. Npr, teleoperateri nude povlastice u obliku pametnih telefona i jeftinog telefoniranja, a wellness tvrtke nude popuste na teretane, saune i fitness programe. Od nadređenog zatražite članstvo, novi telefon ili u slučaju suradnje s nekom elektroničkom tvrtkom, novi tablet ili laptop.

6. Bonus za postignuća

Povezuje li vaš poslodavac financijske nagrade s postignućima zaposlenika, umjesto povišice zatražite kvartalni ili godišnji bonus za postignuća, odnosno nagradu za dobru izvedbu. Poslodavci su skloni blagonaklonije gledati na bonuse jer se isplaćuju jednokratno. Sada vam još jedino ostaje zadatak da se dokažete i da svojim radom i zaslužite taj bonus. Budite spremni iskomunicirati vaše ciljeve i postignuća na pravi način.

7. Povlastice vezane uz mentalno zdravlje

Ne, ovdje ne mislimo na onu psihijatrijsku pomoć, iako bi nekim zaposlenicima, s obzirom na tempo i stres, i to dobro došlo. Kažu da se novcem ne može kupiti sreća, pa iako mnoge usrećuje upravo broj na bankovnom računu, za dobar radni učinak potrebno je ipak nešto više od toga.

Mnogi ljudi su se spremni oprostiti s većom plaćom ako ona zahtjeva puno stresnije radno mjesto, veću odgovornost, dulje radno vrijeme i slično. Razmislite, koje povlastice bi vam mogle uljepšati i olakšati vaš radni tjedan? Je li to masaža, soba za meditaciju, aromaterapija, catering ručak jednom tjedno? Razmislite o tome da umjesto više novca, na vašu psihu može pozitivno djelovati nešto i od ovih beneficija.

8. Rad od kuće

Biste li više uživali u svom poslu ako bi jedan dan u tjednu mogli raditi od kuće? Naravno da bi, pa nije na odmet od poslodavca zatražiti tako nešto, ako već povišica ne dolazi u obzir. Objasnite poslodavcu kako biste se tijekom radnog dana kod kuće bolje fokusirali na zahtjevnije zadatke i projekte koji traže potpuni mir. Taj dan ćete barem uštedjeti na novcima za prijevoz, kavu i slično, a bit ćete i smireniji i opušteniji.

Foto: 123rf

POVEZANI ČLANCI:

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

Nakon pripreme tvrtke uhodajte novog čovjeka – realno i bez ‘šprance’

Nakon što je menadžment tvrtke spreman i razumije implementaciju onboardinga u tvrtki vrijeme je za razradu sadržaja i aktivnosti onboardanja novih.