Koja je tajna veza uspjeha i sna? ‘Trebam se naučiti isključiti ranije i ne razmišljati o poslu prije spavanja’

Znate onaj osjećaj kada cijeli dan jurite od jedne obaveze do druge i jedva čekate uhvatiti malo mira navečer… a onda ipak ostanete budni do kasno? Niste jedini. Istraživanja pokazuju da su žene posebno sklone problemima sa spavanjem – čak 40% češće od muškaraca. Dodajte tome hormonalne promjene, obiteljske obveze i kućanske zadatke, i jasno je zašto san često pada na dno liste prioriteta.

Veza između uspjeha i sna

Zato je najveća regionalna ženska poslovna mreža Women in Adria s partnerima Hilding Anders, JYSK i Nutripharm provela istraživanje kako bi bolje razumjeli vezu između uspjeha i sna.

Ispitanice su s nama podijelile glavne krivce za nesanicu, a mi donosimo što smo saznali.


Pročitajte više: Kako urediti spavaću sobu za bolji san?


Zašto ne spavamo dovoljno?

Prekomjerni stres, tehnologija i manjak rutine prije spavanja vodeći su razlozi zbog kojih se većina ispitanika, posebno žena, bori s nedostatkom sna.

Društvene mreže često me drže budnom satima, iako znam da to nije dobro za mene”, priznala je jedna ispitanica. Ova navika postala je toliko raširena da mnogi više ni ne razmišljaju o njoj kao o problemu, iako izravno utječe na kvalitetu sna.

Kako navike utječu na san?

Većina ispitanica priznala je da večeri provodi uz televiziju ili mobitel. I dok je lako opustiti se uz omiljenu seriju, svjetlost ekrana remeti naš prirodni ritam i otežava uspavljivanje. Oni koji prakticiraju opuštajuće rituale, poput čitanja knjige ili meditacije, često prijavljuju bolji san i manje problema s nesanicom.

Stres i obveze – glavni krivci

Stres je, očekivano, jedan od najvećih krivaca za loš san. Od poslovnih zadataka koji se vrte u glavi do obiteljskih briga, misli o svakodnevnim problemima često nas prate do kasno u noć.

“Ponekad završavam radne zadatke ili obavljam kućanske poslove tek kad svi u kući zaspu”, podijelila je jedna od ispitanica.


Pročitajte više: Stručnjakinja za spavanje objasnila zašto se neki stalno bude noću zbog WC-a


Kako nas prekida noćno buđenje?

Buđenje usred noći još je jedan čest problem. Više od polovice ispitanika izjavilo je da se barem jednom probude tijekom noći, najčešće zbog stresa, briga ili potrebe za brigom o obitelji.

“Ustajem zbog djece, a nakon toga često ne mogu ponovno zaspati”, rekla je jedna od sudionica ankete. Takva prekidanja sna dugoročno ostavljaju posljedice na energiju i produktivnost.

Što bismo mogli promijeniti?

Ispitanici su jasno istaknuli želju za boljim navikama prije spavanja – manje tehnologije, više opuštanja i bolje planiranje dana kako bi se smanjio stres.

“Trebam se naučiti isključiti ranije i ne razmišljati o poslu prije spavanja”, rekla je jedna sudionica.

Nedostatak sna nije samo osobni problem, već odraz modernog načina života. Između stresa, digitalnih uređaja i stalnih obaveza, mnogima je teško odvojiti vrijeme za kvalitetan odmor.

Pratite nas jer ćemo nastaviti objavljivati tekstove o vezi uspjeha i sna temeljene na podacima koje smo dobili iz istraživanja uz komentare i savjete stručnjaka.

U istraživanju je sudjelovalo više od 500 ispitanica svih dobnih skupina od 25 godina naviše, uključujući menadžerice, poduzetnice, članice timova i druge profesionalke.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

- Advertisment -