Žene u vojsci – u borbu, ali bez priznanja

Žene u vojsci mogu ići u borbu, ali često za to neće dobiti priznanje kao muškarci.

Žene u vojsci pod  “brass ceiling”-om

Stakleni strop u vojsci toliko je neprobojan da je već dobio i svoj poseban naziv – “brass ceiling”. Žene sudjeluju u ratovima od kad ih ima, ne samo kao pomoćno osoblje već i u borbi na terenu.

Ali, čini se da što je vojna sila jača, “brass ceiling” je također jači.  U većini zemalja svijeta, žene mogu služiti u vojsci, ali im se zabranjuje sudjelovanje u borbi. Budući da je sudjelovanje u sukobima ono na čemu se gradi vojna karijera, žene automatski ne ulaze u izbor za promaknuća u vojsci.

Američki Pentagon je početkom ove godine odlučio maknuti zabranu ženama za sudjelovanje u direktnim sukobima. Plan je da se do 2016. napravi analiza fizičkih zahtjeva potrebnih za svaki borbeni posao s ciljem utvrđivanja najboljeg načina za mjerenje potrebne tjelesne spremnosti što bi omogućilo i ženama da ih obavljaju. Žene koje su bile u ratovima u Afganistanu i Iraku kažu da su ratne prilike ionako takve da one na kraju sudjeluju u direktnim sukobima, ali im se to ne priznaje.

Novreška i Izrael su jedine zemlje na svijetu gdje žene također moraju služiti obavezan vojni rok te također sudjeluju u sukobima, iako u Norveškoj i muškarci i žene mogu izbjeći služenje vojnog roka ako to žele.  Skandinavske zemlje, Italija, Njemačka, Švicarska, Tajvan, Kanada i Novi Zeland također dopuštaju ženama sudjelovanje u direktnim sukobima.

Žene u Domovinskom ratu

U Domovinskom ratu nije bilo vremena za formalnosti. Žene koje su se htjele pridružiti borbi za neovisnost su se  pridružile i sudjelovale su ne samo kao bolničarke, pri prikupljanju donacija za vojsku nego i u direktnoj borbi.

U Domovinskom ratu je aktivno sudjelovalo 23.080 žena, što je oko 5% od ukupnog broja hrvatskih branitelja. Poginulo ih je 127, a 1.113 su postale trajni invalidi. Samo u obrani Vukovara sudjelovalo je 400 žena.

Dovoljno je pročitati  njihova svjedočanstva i nisu potrebni dodatni dokazi da je ženama i te kako mjesto i na bojnom polju. Nakon što je prva generalica u Hrvatskoj probila “brass ceiling”, nadajmo se da će one koje to žele, također moći ostvariti uspješnu vojnu karijeru.

Foto: Dreamstime/Nejron

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

sterilizacija mačaka

Zašto je važno kastrirati ili sterilizirati vaše mace

Životinje se ne kastriraju, odnosno steriliziraju samo zbog sprečavanja razmnožavanja, već se time sprečavaju i kontaktno prenosive zarazne bolesti kao što...
- Advertisment -