‘Ma, dobila je tu poziciju jer mu je pop…ila’

Koliko puta ste na radnom mjestu bile izložene “samo zafrkanciji”? Koliko puta vam je bilo muka ići na posao jer se oni “samo zafrkavaju”, a vi znate da je to zlostavljanje, nedopustivo uznemiravanje i prostakluk?  Akciju „Sigurne na radnom mjestu, slobodne od zlostavljanja!“ pokrenula je Ženska mreža Hrvatske u povodu Međunarodnog dana žena 8. marta.’

Četrdesetak ženskih udruga i organizacija u petak će na Međunarodni dan žena na zagrebačkom Markovu trgu održati akciju ”Sigurne na radnom mjestu, slobodne od zlostavljanja” te predati zahtjeve Vladi za hitno rješavanje tog problema.

75 posto žena na poslu doživjelo seksualno uznemiravanje

Rodno utemeljeno nasilje, zlostavljanje i spolno uznemiravanje na radu su najčešći oblici diskriminacije i kršenja radnih prava žena. Sindikalne povjerenice u svom radu dobivaju upravo najveći broj prijava rodno utemeljenog nasilja, zlostavljanja i spolnog uznemiravanja na radu.

Agencija EU-a a za temeljna prava (FRA) procjenjuje u rezultatima svog istraživanja da je do 75 posto žena u Europskoj uniji u profesionalnom svojstvu ili na položajima najvišeg menadžmenta doživjelo seksualno uznemiravanje tijekom života

Akciju organiziraju Ženska mreža Hrvatske, Ženska sekcija Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i CESI u suradnji s drugim ženskim organizacijama, ističući da su rodno utemeljeno nasilje, zlostavljanje i spolno uznemiravanje na radu najčešći oblici diskriminacije i kršenja radnih prava žena zbog čega sindikalne povjerenice dobivaju i najveći broj prijava.


Pročitajte više: Hrvatska napreduje po pitanju rodne ravnopravnosti – bez važnog podatka


Zahtjevi za hitno rješavanje problema

Prema istraživanju nezavisne stručnjakinje Dunje Bonacci Skenderović udio žena koje su doživjele spolno uznemiravanje na poslu je 73 posto te da je većina žena doživjela više oblika spolnog uznemiravanja i nasilja, od neželjenih seksualnih primjedbi do pokušaja silovanja ili silovanja te od strane više osoba.

Predstavnice Ženske mreže uručit će na “Osmi mart” zahtjeve za hitno rješavanje tog problema žena, zaključuje se u pozivu organizacije akcije koju potpisuje četrdesetak ženskih udruga i organizacija.

Uoči akcije na Međunarodni dan žena zakazane za 10.30 sati organizacije su pozvale žene da pošalju citate uvreda s kojima su se suočile na radnom mjestu, a u Sindikat novinara Hrvatske (SNH) javile su se žene iz raznih hrvatskih medijskih kuća sa svojim svjedočanstvima.

“Je l’ ijedna od ovih novih za poj..at’?”, “Ma, dobila je tu poziciju jer mu je pop…ila”, “Ti nisi tu da misliš!”, “Žena mi dugo nije dala, smijem te pipkati?”, neki su od uvredljivih citata zaprimljenih u SNH.

Foto: Canva

POVEZANI ČLANCI

PROČITAJTE JOŠ:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Pročitajte više

digitalni nomadi turska

Kako je Turska postala raj za digitalne nomade?

Sa svojim živopisnim gradovima i zadivljujućim obalama, Turska, jedna od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu, sada postaje utočište i za digitalne...
- Advertisment -